مرکز زیبایی  ساعت کاری  شنبه تا پنج شنبه : 8 صبح - 21 شب

سلولیت چیست؟

سلولیت چیست؟

 

سلولیت نوعی از چربی است که به صورت متفاوت روی پوست نمایان می‌شود. علت سلولیت را باید این گونه عنوان کرد که این نوع خاص از چربی زیر پوستی، مابین عضلات و فیبرهایی که پوست را به عضله وصل می‌کند، گیر کرده است و چون کیسه های چربی به بافت پوست فشار وارد میکند،پوست ظاهری پرتقالی شکل پیدا میکند و فرورفتگی‌هایی روی پوست به وجود می‌آیند.

سلولیت چیست؟

 

بعد از سنین بلوغ آنها دیده می‌شوند و در خانم‌ها به علت اینکه حجم فیبر در بافت‌های مفصلی و ارتباط دهنده آنها بیشتر است، سلولیت به میزان بیشتری وجود دارد که در حدود۸۰-۹۰ درصد می‌رسد.  در خانم‌های جوان هم ممکن است  دیده شود ولی میزان آن در افرادی که سن بالاتری دارند، به دلیل نازک شدن پوست سلولیت افزایش پیدا میکند . با افزایش چربی و شل شدن عضلات بدن، میزان بروز آن بیشتر می‌شود.

نواحی که ممکن است دچار سلولیت شوند ؟

نواحی که ممکن است دچار سلولیت شوند ؟

 

باید بدانید که سلولیت در هر بخشی از بدن که چربی تجمع پیدا کند مانند شکم، بازو و غیره ظاهر میشود ولی اغلب در ناحیه باسن و ران پدید می‌آید. این قسمت ها بیشترین چربی را دارا هستند و به همین دلیل احتمال ایجاد این بیماری در ران و سلولیت پا و حتی در برخی مواقع این بیماری در شکم بیشتر میشود. فکر نکنید که داشتن سلولیت به این معنی است که شما اضافه وزن دارید، حتی افراد لاغر هم ممکن است  داشته باشند .

از علت های این بیماری پوست رژیم غذایی ناسالم، کاهش یا افزایش ناگهانی وزن، ورزش نکردن، کم آبی، درصد چربی بدن و متابولیسم ضعیف میباشند . البته در سلولیت ژنتیک هم نقش دارد و اگر مادر شما دارای این بیماری  بوده است، احتمال بروز آن در شما هم وجود دارد . البته وجود سلولیت برای سلامتی بدن مشکل به وجود نمی آورد و در واقع ضرری ندارد و برای عوارض سلولیت به غیر از تغییر در ظاهر پوست نمی‌توان عوارض دیگری بیان کرد  ولی بهتر است برای اینکه ظاهری زیباتر داشته باشید، برای از بین بردن آنها اقدام کنید.

علائم سلولیت چه چیزهایی هستند؟

نشانه ها و علائم  احتمالی سلولیت عبارتند از:

ورم

قرمزی

حساسیت به لمس شدن

درد

گرم شدن پوست

تب

تغییرات پوستی ممکن است با تب همراه باشد، با گذشت زمان این ناحیه ی قرمز رنگ از پوست گسترش پیدا می کند. ممکن است روی ناحیه ی قرمز رنگ پوست لکه های قرمز رنگی دیده شود و حتی در برخی موارد ممکن است در این قسمت تاول های کوچکی نیز ظاهر شوند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

 

تشخیص و درمان سریع این بیماری بسیار مهم است لذا مراجعه ی زود هنگام به پزشک از اهمیت ویژه ای رو به روست .

در موارد زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

شما با یک ناحیه قرمز رنگ، یا یک ورم در پوست یا یک اختلال پوستی رو به رو شده اید که به سرعت در حال پیشرفت است.
اگر تب دارید.

اگر چنانچه شما یک راش پوستی قرمز، متورم، حساس به لمس و گرم دارید که به سرعت در حال پیشرفت میباشد، حتماباید به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنید.

علل سلولیت چه چیزهای هستند؟

سلولیت هنگامی ظاهر میشود که یک یا چند نوع از این باکتری از طریق یک شکاف در پوست به زیر پوست شما ورود پیدا کند .

اگرچه سلولیت ممکن است در هر جایی از بدن شما رخ دهد اما محل شایعتر بروز سلولیت پوستی ساق پا است. باکتری ها خود را از طریق زخم ها، بریدگی ها، خراش ها و یا درماتیت و “پای ورزشکاران” به زیر پوست می رسانند.

گزش بعضی از حشرات و یا عنکبوت های خاص نیز می تواند عفونت را به شما انتقال دهد. مناطق خشک و پوسته پوسته شده ی پوست نیز می توانند مکان مناسبی برای ورود باکتری ها به پوست شود .

عوامل افزایش دهنده ی خطر ابتلا به این بیماری پوستی چه چیزهایی هستند؟

عوامل زیادی می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به سلولیت پوستی قرار دهد:

آسیب های پوستی مانند بریدگی ها، خراش ها، ترک ها و سوختگی ها

ضعف سیستم ایمنی بدن:

برخی از بیماری ها مانند دیابت، سرطان خون، ایدز، بیماری های کبد و بیماری های مزمن کلیوی و بیماری های مرتبط با گردش خون و همچنین مصرف برخی از دارو ها همچون کورتیکواستروئید ها می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شما و در نتیجه افزایش احتمال ابتلا به عفونت ها مانند سلولیت شوند.

اختلالات پوستی:

برخی از اختلالات پوستی همچون اگزما، پای ورزشکاران، آبله مرغان و زونا می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را زیاد کند.
ورم مزمن دست و پا (لنف ادم)
داشتن سابقه ی سلولیت
استعمال مواد مخدر به صورت تزریقی
چاقی

عوارض سلولیت چه چیزهایی هستند؟

ممکن است عفونت سلولیت خود را به لایه های پایینتر پوست و از آنجا به غدد لنفاوی و سیستم گردش خون برساند و در همه ی بدن منتشر شود. ممکن است حملات این بیماری باعث متورم شدن اندام هایی که مورد حمله قرار گرفته اند شود.

در مواردی نادر، این عفونت می تواند به لایه های پایین پوست رسیده و باعث بروز اختلالات پوستی خطرناک تری شود.

تشخیص سلولیت چگونه است؟

تشخیص سلولیت چگونه است؟

 

برای تشخیص این بیماری کافی است پوست خود را به پزشک نشان دهید. ممکن است پزشک به منظور تشخیص دقیقتر برای شما آزمایش های دیگری مانند آزمایش خون تجویز کند. اگر سلولیت در ساق پا رخ بدهد ممکن است علائمی مشابه علائم خون لخته شده در رگ های عمیق پا را از خود نشان دهد که پزشک برای رد این قضیه از آزمایش های گفته شده  استفاده می کند.

درمان سلولیت چگونه است؟

معمولا پزشک برای درمان آن برای شما آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می کند. احتمالا پزشک به شما پیشنهاد میکند که به مدت 14 روز این دارو ها را مصرف کنید و معمولا علائم سلولیت پس از چند روز از بین میرود. اگر علائم بدتر شدند و یا شما با تب شدید رو به رو شدید ممکن است نیاز باشد که به بیمارستان رفته و بستری شوید و در آنجا به شما آنتی بیوتیک تزریق شود .

به یاد داشته باشید که مصرف خودسرانه ی دارو می تواند شرایط شما را بدتر کند لذا فقط داروهای تجویز شده توسط پزشک را بر طبق دستور خود پزشک استفاده نمائید.

ممکن است پزشک به شما توصیه کند که قسمتی که مورد حمله قرار گرفته است را بالا نگه دارید. این کار ممکن است سرعت بیشتری به فرایند درمان دهد .

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.