برنامه رژیم لاغری

برنامه رژیم لاغری

برنامه رژیم لاغری : در طراحی یک برنامه غذایی و برنامه رژیم لاغری اصولی، همواره نکات زیادی مد نظر است و بهترین رژیم لاغری زیادی تا به امروز ابداع شده‌اند اما آیا علمی و صحیح‌ اند؟

 قبل ‌تر در مطلب پرطرفدار برنامه رژیم لاغری این موارد را بررسی کردیم اما در این مطلب روی موضوع مهم تری تمرکز می‌ کنیم. وعده ‌های غذایی در یک برنامه رژیم لاغری نقش مهمی دارند که در موارد متعددی رعایت نمی ‌شوند.

 

Slimming diet program

 

در این مطلب به صورت اختصاصی می ‌خواهیم به تحلیل انواع وعده‌های غذایی، ویژگی‌ ها و ریزه ‌کاری‌های آن ها و جایگاه آنها در یک برنامه رژیم لاغری صحیح و موفق بپردازیم. علاوه بر آن، این مسئله که این میزان کالری از چه گروه مواد غذایی تامین می ‌شود نیز حائز اهمیت است.

 

نقش میزان کالری دریافتی و ساعت دریافت آن در لاغر شدن:

گرچه میزان کالری حرف اول را در رژیم‌ های غذایی می ‌زند، اما این که در کدام وعده‌ها، چه میزان از این سهم کالری مورد نیاز، تامین شود نیز بسیار مهم است.

 

وعده صبحانه:

یک صبحانه کامل، انرژی مورد نیاز برای روزی پر انرژی را تامین می ‌کند. همچنین سرعت سوخت و ساز شما را در سطحی بالا و مناسب قرار خواهد داد که می‌ تواند کمک بزرگی به لاغری شما کند.

علاوه بر این، خوردن صبحانه از احساس گرسنگی در طول روز جلوگیری می ‌کند. همین نکته سبب جلوگیری از پرخوری و ریزه ‌خواری‌های شما در طول روز می ‌شود. این هم کمکی دیگر از صبحانه خوب، به لاغر شدن شما.

از تاثیر مثبت صبحانه صحبت کردیم؛ اما ناگفته نماند که صبحانه، باید از مواد غذایی مفید و سالم تامین شود.

سعی کنید از نان‌ های سبوس‌دار، منابع پروتئینی کم چرب (مثلا انواع لبنیات کم چرب) استفاده کنید. همچنین در صبحانه‌ های خود از میوه و سبزیجات نیز بهره ببرید و از قند و شکر تا حد ممکن پرهیز کنید. در ضمن بهترین زمان صرف صبحانه، تا حداکثر یک ساعت پس از بیدار شدن شما می‌ باشد.

 

 

Slimming diet program

وعده ناهار:

سبک زندگی سنتی اروپایی‌ها، به این گونه است که ناهار کامل و کافی در برنامه خود قرار می‌ دهند. شاید به همین دلیل باشد که میانگین آمار چاقی در جوامع آن ها نسبتا پایین است.

وعده ناهار نیز از وعده‌های مهم و اصلی شما به حساب می ‌آید. این وعده نیز نقش مهمی در سیر نگه داشتن شما در طول روز و همینطور تا انتهای شب دارد.

اگر شب ‌ها گرسنه می ‌شوید و یا به ریزه‌ خواری روی می‌ آورید، شاید شما هم از جمله کسانی باشید که این وعده را حذف می‌ کنید.

متاسفانه عده ای از افراد این وعده را حذف می‌ کنند تا از این طریق به کاهش وزن و لاغری دست یابند. توجه کنید حذف وعده‌‌ها (هر وعده‌ای) راه حل مناسب برای کاهش وزن نیست.

 حتی اگر گرسنه نشوید، چرا که با این کار سوخت و ساز بدن خود را پایین آورده و این کاهش وزن شما موقتی خواهد بود. بهتر است با برنامه ‌های هوشمند، با چربی ‌های خود مقابله کنید. بهتر است انرژی دریافتی خود را هوشمندانه در طول روز تقسیم کنید.

 

Slimming diet program

وعده شام:

شام بخورید، اما به اندازه و صحیح:

البته شام یکی از وعده‌ های غذایی اصلی می‌ باشد و به هیچ عنوان نباید آن را نادیده گرفت. حذف شام به منظور کاهش وزن، مدت‌ هاست که منسوخ شده و مورد تایید نمی ‌باشد.

 اما نکته اینجاست که معمولا وعده‌های غذایی پایان روز، سهم کالری کمتری را نسبت به صبحانه و ناهار به خود اختصاص می ‌دهند. چرا که در پایان روز فعالیت کاهش یافته و به ساعت خواب نیز نزدیک می‌ شویم.

در ضمن سعی کنید زمان صرف شام خود را به دیر وقت نیندازید و حتما در ابتدای ساعات شب، شام بخورید.

چه کنیم تا بیش از حد شام نخوریم؟

اغلب ما ایرانی‌ ها، در وعده شام زیاده ‌روی کرده و به‌ خصوص با مصرف کربوهیدرات بسیار زیاد در این وعده، زمینه ‌های چاقی را فراهم می ‌کنیم. رعایت مواردی که قبلا گفته شد، یعنی مصرف صحیح صبحانه و ناهار، به همراه میان ‌وعده‌ها که در ادامه توضیح خواهیم داد، می ‌توانند در کاهش گرسنگی شبانه موثر باشند.

 

 

Slimming diet program

 

نقش میان وعده‌ ها در برنامه رژیم لاغری:

مشغله زیاد معمولا سبب این می ‌شود که از برخی میان وعده‌ها صرف‌ نظر شود. در روز حداقل دو میان وعده کوچک و سالم را باید در برنامه خود داشته باشید.

بیشتر متخصصان تغذیه معتقدند که اگر مدت زمان طولانی (مثلا فاصله ناهار تا شام و یا صبحانه تا ناهار) به بدن شما هیچ ماده غذایی نرسد، سوخت و ساز شما کاهش می ‌یابد.

 در واقع، میان وعده‌ها می‌ توانند به سطح متابولیسمی شما کمک بزرگی کنند. این میان وعده‌ها همچنین می ‌توانند از پرخوری ‌های شما در وعده‌های غذایی اصلی جلوگیری کنند.

از طرفی برخی افراد در مصرف میان وعده‌ها افراط کرده و به نوعی به ریزه‌ خواری و پرخوری دچار می‌ شوند.

 

 

در رابطه با این موضوع به نکات زیر توجه کنید:

  • از میان وعده ‌های سالم استفاده کنید. موادی مانند کیک و شیرینی هرچند حجم کمی داشته و دسترسی راحتی دارند، اما ضربه مهلکی به روند کاهش وزن شما می‌ زنند. البته در صورت تشخیص متخصص تغذیه خود می ‌توانید از بیسکویت‌ های سبوس‌ دار در حد محدود استفاده کنید.
  • اندازه وعده‌ها بسیار مهم است؛ توجه کنید که مجموع وعده‌های اصلی شما به اضافه میان وعده‌ها، باید در حد میزان کالری مورد نیاز شما باشد. نه بیشتر.
  • اگر به پرخوری بین وعده‌ های اصلی دچار هستید، مواد خوراکی را از دسترس خود دور نگه دارید تا بتوانید میزان مصرف آن ها را کنترل کنید.

 

Slimming diet program

برنامه رژیم لاغری صحیح را انتخاب کنید:

اکنون، با اهمیت وعده ‌های غذایی و ریز نکات آن آشنا شدید و یکی از مهم ترین ویژگی‌ هایی که برنامه رژیم لاغری باید داشته باشد را شناختید.

اهمیت میزان کالری مصرفی و منابع تامین این میزان کالری از موارد کلی و جامع بود که پیشتر از آن ها به آن اشاره کرده بودیم و اکنون در رابطه با اهمیت توزیع و پراکندگی مناسب این میزان کالری نیز آموختید.

اما تمام این موارد نیازمند علم تغذیه در سطح پیشرفته می‌ باشد و شما با مطالعات سطحی خود فقط می ‌توانید تفاوت میان برنامه مناسب و نامناسب را تشخیص دهید.

از این رو باید تنظیم برنامه رژیم لاغری شخصی خود را به دست متخصصان خبره در این زمینه بسپارید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + یک =