بهداشت پوست

بهداشت پوست

بهداشت پوست

بهداشت پوست یکی از موضوعت مهمی است چرا که پوست یکی از مهمترین بخش های بدن میباشد و هر فردی باید از روش های مراقبت های پوستی و بهداشت پوست خود اطلاع داشته باشد تا بتواند زیبایی پوست خود را تامین کند.

 

بهداشت پوست

 

بهداشت پوست

در نتیجه هر فردی باید بهداشت پوست را رعایت نماید. زیرا پوست، در زیبایی یک فرد خیلی تاثیر دارد.برای بهداشت پوست، ابتدا باید نوع پوست خود را تشخیص دهیم . هر فرد نوع پوستش به میزان چربی که تولید میکند بستگی دارد . عواملی مانند ژن، رژیم، عوامل استرس زا، دارو و حتی رعایت بهداشت پوست روی تولید چربی پوست تاثیر گذار است .

تشخیص نوع پوست

تشخیص نوع پوست

برای بهداشت و نگهداری پوست باید نوع پوست خود را شناخته و تشخیص دهید .برای تشخیص نوع پوست از خودتان یک تست پوست بگیرید.

برای اینکار ابتدا صورت خود را بشوید سپس با آرامش آن را خشک کنید و مقداری کاغذ نازک یا دستمال مخصوص پاک کردن شیشه عینک را برداشته و روی نقاط متفاوت صورت خود فشار دهید.

اگر نوع پوست شما چرب باشد کاغذ در آن نقطه خواهد ماند و چربی آن قسمت را پاک می‌کند. اگر کاغذ نچسبید یا هیچ نقطه چربی روی کاغذ دیده نشد، پوست شما احتمالا خشک است. اگر کاغذ تنها بر روی پیشانی، بینی و چانه چسبید ،پس پوست شما نرمال است .تقریبا حدود ۷۰% خانم‌ ها دارای پوست نرمال میباشند .

بهداشت پوست شامل چه مواردی است؟

بهداشت پوست و رعایت اصول بهداشتی و نگهداری پوست، خیلی مهم است .رعایت اصول بهداشت پوست، شامل رعایت رژیم غذایی صحیح و رژیم غذایی مناسب هر سن،استحمام روزانه، پوشیدن لباسهائی با الیاف طبیعی ، انجام ورزش روزانه در هوای پاک و دوری از آلودگی های شهر می باشد.حتی دوری  از پوشیدن کفش های تنگ و نوک باریک هم از موارد بهداشت پوست است .

انواع پوست

ابتدا برای رعایت بهداشت پوست  باید نوع پوست خود و همچنین بیماری های پوست خود کامل بشناسید  . در کل چهار نوع پوست وجود دارد که عبارتند از :

  • معمولی
  • خشک
  • چرب
  • نرمال
  • پوست معمولی

در پوست های معمولی هیچ اثری از آکنه جوشهای سر سیاه یا سر سفید ، چروک های ریز در دور لب ، دور چشم ، روی پیشانی مشاهده نمیشود .شما در پوست خود احساس خشکی و کشیدگی را ندارید .در اینصورت شما باید آنچه را که برای حفظ بهداشت پوست معمولی نیاز است انجام دهید.

پوست خشک

در پوست خشک ،شما چروک های ریزی روی پیشانی، دور لب ، دور چشم   دارید و پوسته پوسته شدن از علائم پوست خشک است .فرد بعد از شستشوی صورت و دست احساس خشکی و کشیدگی را در پوست خود دارد .بنابراین فرد باید از بهداشت پوست خشک آگاه باشد تا پوستش آسیب نبیند .

پوست چرب

معمولا  در پوست چرب شما آکنه و جوشهای سر سیاه یا سر سفید وجود دارد، براق بودن پوست نشانه های  پوست چرب می باشد و بهداشت پوست مربوط به خود را می طلبد.

پوست نرمال

در این نوع پوست،معمولا قسمت پشت لب،بینی و وسط پیشانی  پوست چرب بوده و در نواحی دیگر پوست خشک یا معمولی است .حتی رعایت بهداشت پوست نرمال هم ضروری میباشد .

پوست حساس

این نوع پوست نازک و حساس بوده و دارای  منافذ کوچکی میباشد. در این نوع پوست قرمز شده و پارگی مویرگ هایی نیز مشاهده می شود و اغلب دچارخارش و  آلرژی  می شود و به علت حساسیت بالا در این نوع پوست ،باید بهداشت پوست را کاملا رعایت کرد.

اگر پوست  بیماری و مشکل  دارد باید ابتدا بهداشت پوست رعایت شود و سپس آن را مورد درمان قرار دهید سپس برای بهبود ظاهری پوست اقدام کرد. بیماری های شایع مثل آکنه یا همان جوش ،جوش سر سیاه یا سر سفید ، پوسته پوسته شدن ، قارچ و از بیماری های هستند که باید مورد درمان قرار بگیرند.برای رعایت بهداشت پوست باید محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب با نوع پوست شما انتخاب گردد .

حفظ بهداشت پوست آسیب دیده

در این نوع پوست به واسطه پیری یا نور خورشید، پوست احساس کشیدگی دارد و چروک ها قابل رویت بوده و مخصوصاپوست  اطراف گونه و فک شل و افتاده می باشد. بافت پوست چرب میشود  و مویرگها پاره می شوند و بهداشت پوست برای آن ضروری می باشد.

حال با شناخت نوع پوست خود و بهداشت پوست، می توانید مراقبت های مربوط به پوست خود انجام دهید .

بهداشت پوست به صورت روزانه

در بهداشت پوست به صورت روزانه که هر فرد باید رعایت کند عبارتند از : کرم مرطوب کننده، پاک کننده پوست ، کرم ضد آفتاب ، کرم لایه بردار ، کرم دور چشم .

کرم پاک کننده پوست

کرم پاک کننده پوست

از اصول و قواعد مهم بهداشت پوست این است که شما باید هر صبح و شب  قبل از خواب صورت خود را شسته و آلودگی ها روی پوست را پاک کنید .پاک کننده  حتما باید مناسب صورت و نوع پوست شما باشد. پاک کننده پوست می تواند شیر پاک کن ، ژل مخصوص شستشوی صورت،صابون ،پد و… باشد .

کرم مرطوب کننده پوست

روزانه بعد از شستشوی صورت، توسط مرطوب کننده مناسب رطوبت کافی را به پوست خود برسانید. این کرم ها را حتما متناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید.حفظ رطوبت برای بهداشت پوست مورد نیاز است .

ضد آفتاب متناسب با پوست

شما بایستی کرم ضد آفتاب را ۲۰ دقیقه پیش از اینکه در معرض آفتاب قرار بگیرد استفاده کنید. ولی اگر شما مدام در تماس با آفتاب هستید حتما باید هر ۳ ساعت یکبار آن را تمدید کنید.البته با توجه به نوع پوست خود کرم ضد آفتاب مخصوص خود را انتخاب کنید.برای حفظ بهداشت پوست ،باید مقدار SPF ضدآفتاب استاندارد باشد.

کرم لایه بردار صورت

برای حفظ بهداشت پوست،لایه های مرده پوست صورت شما از بین میرود تا پوست ظاهری سالمتر و تنفس بهتر داشته باشد . کرم لایه بردار، جلوی بازشدن منافذ ،ایجاد چروک و افتادگی و خشکی پوست را میگیرد .

شب ها این کرم را به جای مرطوب کننده پس از شستشوی صورت بکار برد . این کرم ها شامل اسید های میوه بوده است . جهت بهداشت پوست ،باید لایه بردارها را باید از غلظت کم شروع کنید و به تدریج بر غلظت آن بیافزاید.

کرم دور چشم

کرم دور چشم

 

با بالا رفتن مشکلات در اطراف چشم ایجاد می شود. چروک دور چشم ، پف و تیرگی دور چشم است . برای نگهداری و بهداشت پوست ،کرم های دور چشم به کار برده میشود چون با باز کردن عروق دور چشم ،جریان خون در آن ناحیه بالا رفته و باعث می شود مشکلات دور چشم کاهش پیدا کند .برای رعایت بهداشت پوست،مصرف این نوع کرم ها، عموما پس از ۲۵ سالگی توصیه می شوند.

 

 

نکاتی مهم در مورد بهداشت پوست

– از خستگي زياد، كم خوابي ، استرس و عصبانيت بپرهيزيم.
– از اخم كردن ، انداختن چين و چروك و كشيدن پوست صورت خودداري كنيم.
– هنگام حرف زدن و فكر كردن به عضلات صورت فشار نياوريم.
– اگر هنگام نگراني، هيجان، تفكر و… عضلات چهره را به شكل خاصي تغيير داده‏ايم ، به محض آن كه متوجه شديم ، وضع عادي به صورت خود بدهيم.

– آشاميدن 8-5 ليوان آب در طول روز باعث شفاف شدن پوست شده ، سموم را از بدن دفع مي‏ كند.
– از مواد غذايي سرشار از ويتامين ، غذاهاي كم چرب و تازه، ميوه ، سبزي و لبنيات استفاده كنيم.
– افزايش و كاهش متناوب وزن، اثر نامطلوبي بر پوست خواهد داشت، بنابراين مراقب وزن خود باشيم.
– از لوازم آرايشي بدليل اختلال در فعاليتهاي طبيعي پوست كمتر استفاده كنيم.
– اشعه ماوراء بنفش نور خورشيد، موثرترين عامل در ايجاد پيري و لك‏هاي پوستي است.

 

 

Skin health

 

 

 

– هرگز بدون استفاده از كرم‏هاي ضد آفتاب متناسب با نوع پوست خود و با ) SPFضريب محافظت در برابر آفتاب ) بالاي 15 در معرض تابش نور آفتاب قرار نگيريم، زيرا باعث ايجاد مشكلات پوستي از جمله خشكي پوست ، سوختگي و سرطان پوست مي ‏شود.
– هر نوع ضدآفتاب با هر)SPFضريب محافظت در برابر آفتاب ) ، بيشتر از سه ساعت روي پوست موثر نيست و بايد بعد از 3 ساعت مجدداً استفاده كنيم.
– بيشترين مقدار اشعه خورشيد در فاصله زماني 10 صبح تا 3 بعدازظهر به زمين مي‏ رسد. بهتر است در اين فاصله زماني از قرار گرفتن مستقيم در برابر اشعه آفتاب خودداري كنيم.
– براي حفاظت كامل پوست در برابر تشعشات مضر نور خورشيد، علاوه بر مصرف كرم هاي ضد آفتاب از پوشش‏هايي مانند كلاه ، لباسهاي آستين دار و دستكش استفاده كنيم.
– در صورت داشتن پوستي چرب، هرگز بدون مشورت با پزشك يا متخصص پوست از هر صابوني براي شستن صورت خود استفاده نكنيم زيرا صابون‏ های كه مواد قليايي بالايي دارند مي‏توانند سبب آسيب شديد پوستي شوند.
– گرد و غبار و دودي كه در پايان روز روي پوست مي‏ نشيند هر شب با كمك مواد پاك كننده كاملاً تميز كنيم و سپس كرم مرطوب كننده مصرف نماييم.
– در صورت بروز هرگونه تغيير در شكل و قوام پوست و خال‏ هاي پوستي ، بلافاصله به متخصص پوست مراجعه كنيم.
– بعد از سن 30 سالگي، براي جلوگيري از پيدايش تغييرات سني غيرقابل برگشت، حتماً از كرم‏ هاي مناسب و حافظ قوام پوست صورت و دور چشم و لب استفاده كنيم.
– فقط از محصولات آرايشي _ بهداشتي شناخته شده و معتبر استفاده كنيم.

 

 

 

 

Skin health

 

 

– در صورت حساسيت وخارش پوست بدنبال مصرف محصولات آرايشي _ بهداشتي ، مصرف آن را متوقف نماييم و از محصول ملايم‏تري ( با توصيه پزشك) استفاه كنيم.
– هرگز بدون شستن آرايش صورت به رختخواب نرويم، زيرا خوابيدن با صورت آرايش كرده، علاوه بر فشار بر پوست و پيري زودرس سبب پف آلود نمودن پوست صورت در صبح روز بعد نيز مي‏ شود.
– بعد از تعريق و انجام فعاليت‏ هاي ورزشي حتماً استحمام كنيم، تا چربي، مواد سمي و دفعي ناشي از تعريق پوست شسته شوند و سپس از يك مرطوب كننده مناسب براي بازگرداندن رطوبت به پوست استفاده كنيم .
– در صورت داشتن پوست خشك ، بهتر است از كرم‏ هاي چرب كننده نيز استفاده نماييد.
– براي انجام اعمال جراحي و زيبايي، به پزشك متخصص مراجعه كنيم و از مراجعه به افراد غير متخصص بپرهيزيم.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + هشت =