ترمیم زیبایی دندان

ترمیم زیبایی دندان

ترمیم زیبایی دندان دغدغه ی بسیاری از مراجعه کنندگان به دندانپزشکی و دندان پزشک میباشد . اکثر مردم  وقتی دندان پزشکی می روند نمی خواهند دندان هایشان را درمان کنند.

ترمیم زیبایی دندان

 

بلکه میخواهند دندان هایشان را زیباتر کنند .امروزه تنها تفکر دندانپزشک زیبایی ترمیم و درمان دندان نیست. ترمیم زیبایی دندان ، پس ازترمیم یک دندان پوسیده وگاهی دندانهای سالم نکته ای خیلی مهم در دندانپزشکی محسوب میشود.

مواد همرنگ جدید( کامپوزیت ) امکان زیبا کردن دندانها را فراهم آورده است.کامپوزیت در بسیاری موارد زیباتر از روکش عمل میکند و تخریب بافت سالم دندان هم بسیار ناچیز  و کم است.

این کامپوزیت های نسل جدید امکان زیبا کردن دندان های کج که قبلا با ارتودنسی انجام میشد رانیز به صورت محدود ولی چشمگیر مهیا کرده است .

شفافیت ، رنگ ، انعکاس نور و بسیاری از موارد دیگر در این کامپوزیت ها برای ترمیم زیبایی دندان خیره کننده میباشد و در بسیاری از موارد بالاتر از اندازه انتظار بیمار وگاها دندانپزشک زیبایی را فراهم میکند به طوری که  بسیاری از بیماران از کلمه معجزه استفاده می کنند.

 

آشنایی با برخی روشهای ترمیم زیبایی دندان

برای ترمیم زیبایی دندان راه های مختلفی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند . دندانپزشکی مدرن راه های فراوانی را پیش روی دندانپزشک شما قرار میدهد که دندان های شما را به طبیعی ترین شکل ممکن زیبایی ترمیم ( ترمیم زیبایی دندان ) خواهد کرد .

ترکیبی از روش های پیشرفته مواد باند شونده (چسبنده) به سطح دندان و تولید مواد بسیار با دوام و با کیفیت همرنگ و شبیه به دندان کم کم موجب جایگزین شدن ترمیم های کامپوزیتی (همرنگ) به جای مواد نقره ای رنگ شده است.در اینجا تعدادی از این مواد و روش های مدرن را با یکدیگر خواهیم کرد :

ترمیم زیبایی دندان با لمینیت یا پوشش های چینی زیبایی (Laminate):

ترمیم زیبایی دندان با لمینیت یا پوشش های چینی زیبایی (Laminate):

 

لمینت یکی از روشهای ترمیم زیبایی دندان می باشد که طرفداران خود را به همراه دارد . لمینت یک لایه نازک از چینی پخته شده است که می توان آن را به ناخن مصنوعی شباهت داد که ‏روی دندان می چسبد .

مزیت روش ترمیم زیبایی دندان در تراش کم دندان ( در حد قسمتی از مینای دندان ) و ‏رنگ شفاف و طبیعی آن میباشد که با آن می توان لبخندی فوق العاده جذاب را به شخص مورد نظر هدیه داد .

از روش ترمیم زیبایی دندان برای اصلاح این موارد استفاده می شود :

• رنگ و شکل دادن به دندان های جلو و درمان تغییر رنگ دندان ها

• زیبایی ترمیم شکستگی ها و بستن فضای بین دندان ها

• تغییر موقعیت دندان ها و اصلاح دیگر ناهنجاری های دندان های جلو

بعد از تراش از دندان ها قالب گرفته می شود و به لابراتوار فرستاده میشود  تا در جلسه بعد با امتحان کردن آنها در صورت مناسب بودن به سطح دندان چسبانیده شود. در این روش زمان کمتری نسبت به روش های متداول دیگر نیاز است .

ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت ها (Composites):

ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت ها (Composites):

روش دیگری برای ترمیم زیبایی دندان استفاده از روش کامپوزیت دندان میباشد . کامپوزیت ها که به مواد ترمیمی سفید یا همرنگ دندان معروفند با چنان سرعتی پیشرفت کرده اند که درصورتی که توسط کمپانی معتبری تهیه شده باشند و با تکنیک حساس توصیه ‏شده توسط کارخانه بوسیله دندانپزشک ماهر کار شوند می توان با اطمینان به جای ترمیم های قدیمی آمالگام (مواد نقره ای) از آنها استفاده نمود .

تعداد زیادی از ترمیم ها چه در دندان های قدامی (جلویی) و چه در دندان های خلفی (عقبی) می توان با استفاده از این روش ترمیم نمود. مزیت ترمیم زیبایی دندان با این مواد تنها شکل و رنگ زیبای آنها نمیباشد بلکه برای ترمیم با این مواد دندان کمتر تراش خورده و بافت آن بیشتر حفظ میشود . به علاوه، این مواد به دلیل باند شدن (چسبیدن) به دندان ،ساختمان آن را نیز تقویت می کنند.

ترمیم زیبایی دندان

ونیر های کامپوزیتی (Composite veneers) از روشهای ترمیم زیبایی دندان

روش دیگر برا ترمیم زیبایی دندان استفاده از این روش میباشد . در دندان های قدامی که شکل، رنگ، سایز و یا موقیت مناسبی ندارند و امکان ارتودنسی برای بیمار وجود ندارد و یا ارتودنسی به تنهایی برای بازگرداندن زیبایی کافی نمیباشد می توان از مواد همرنگ بهره گرفت.

در صورتی که دندان ها پوسیدگی و یا ترمیم معیوب و بدرنگ قدیمی نداشته باشند به بی حسی نیازی ندارد و دندان اصلأ تراش نمی خورد و سطح آن فقط برای چسبندگی بیشتر کمی زبر خواهد شد سپس به کمک رنگ های مختلف مواد همرنگ شکل و رنگ دندان به صورت دلخواه فرم داده می شود.

این درمان به یک جلسه زمان نیاز دارد و در صورتی که بیمار تمایل داشته باشد می تواند در جلسه دیگر نیاز های زیبایی خود را به میزان بیشتری تامین نماید.

بعد از درمان، بیمار باید بعد از مصرف نوشیدنی های رنگی مانند چای، قهوه یا خوراکی هایی مثل پفک و مواد غذایی حاوی زعفران یا رب گوجه فرنگی یا موادی از این قبیل دهان خود را شستشو دهد و از مسواک زبر استفاده نکند.

ترمیم زیبایی دندان

ترمیم زیبایی دندان

 

روشهای ترمیم زیبایی دندان را در این بخش به شما معرفی کردیم.برخی اوقات دندان های ما مشکل دارند و این مشکل هنگام لبخند به صورت مشخص دیده می شود. در این موارد باید دندان ها را زیبایی ترمیم کنیم.

چون زیبایی دندان در ظاهر شخص و حتی طرز برخورد دیگران با وی هم ممکن است تاثیر گذار باشد و اعتماد به نفش او را هم افزایش می دهد.

هزینه ترمیم زیبایی دندان

در واقع خدمات دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح ناهنجاری های دندان، صرفا برای اصلاح طرح لبخند و رسیدن به زیبایی میباشد. داشتن دندان های سفید و یک دست شاید آرزوی همه باشد. دندان های نامرتب و زرد رنگ دلایل بسیاری میتواند داشته باشد.

امکان دارد فاصله ی بین دندان ها و یا روی هم قرار گرفتن آن ها به علت ژنتیکی، مشکل فک، مکیدن انگشت در دوران کودکی و … باشد. بیشتر روش های زیبایی دندان دارای طول عمر مشخصی میباشند یعنی پس از مدت زمان مشخصی نیاز به زیبایی ترمیم دارند.

هزینه ترمیم زیبایی دندان شاید دغدغه ی بسیاری از افراد باشد ولی هزینه نباید موجب جلوگیری از درمان ناهنجاری های دندانی شود. دندانپزشکی شامل هزینه هایی میباشد که ترمیم زیبایی دندان بخشی از این هزینه هاست.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − شانزده =