راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

جلوگیری از پوسیدگی دندان

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

جلوگیری از پوسیدگی دندان یکی از مسائلی مهمی است که بسیاری از ما به آن اهمیت میدهیم .

 

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

 

گاهی اوقات از آنجایی که پوسیدگی بدون علامت میباشد معاينه مرتب دندانها می‌تواند تأثير بسزایی در جلوگیری از پوسیدگی دندان و تشخيص زودهنگام آن داشته باشد تا قبل از وسیع شدن و نمایش علائم دردناک درمان گردد.

روش‌های درمانی ما برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت شامل فلورايد تراپی و در مراحل گسترده‌تر پر کردن دندان، روکش دندان، عصب‌کشی دندان و در صورت از بین رفتن کامل دندان، کشيدن دندان می‌‌باشد.

 

چه کسانی در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار دارند؟

افرادی که نسبت به بقیه در معرض خطر پوسیدگی دندان‌ها قرار دارند، از جمله:

  • خانواده‌هایی که درآمد کمتری دارند و برای برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و هزینه های آن شرایط مال را ندارند   (کودکان و بزرگسالان).
  • افراد سالمند، در سطح  اقتصادی-اجتماعی که توانایی جلوگیری از پوسیدگی دندان را ندارند .
  • افرادی که در مناطقی سکونت دارند که به آب آن منطقه فلوراید اضافه نمیشود .
  • افرادی که بر اثر بیماری یا به خاطر مصرف دارو، دهانشان مایع مخاطی کمتری میسازد .
  • کسانی  که تحت درمان با پرتودرمانی قرار دارند.
  • افرادی که دیابت دارند
  • افراد سیگاری و افرادی که تنباکو استفاده میکنند
  • افرادی که الکل و مواد مخدر استفاده می‌کنند.
  • افرادی که نوشیدنی‌های گازدار و حاوی قند را زیاد مصرف می‌کنند و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان نمیتوانند اقدامی انجام دهند .

علائم پوسیدگی دندان

علائم پوسیدگی دندان

 

معمولاً پوسیدگی دندان هیچ علائم اولیه‌ای ندارد و این موضوع علت اهمیت مراجعه مرتب به دندان‌پزشکی را بروز میکند. با مراجعه منظم به دندان‌پزشکی و انجام رادیوگرافی به شکل دوره‌ای، می‌توان پوسیدگی دندان را در مراحل اولیه تشخیص داد و قبل ازاین که پوسیدگی تا جایی پیشرفت کند که باعث بروز علائم شود، آن را میتوان برطرف کرد .

جلوگیری از پوسیدگی دندان با استفاده از دهان ‌شویه دارای فلوراید

دهانشویه ها هم برای جلوگیری از پوسیدگی دندان فوق العاده هستند. البته دهانشویه هایی که فلوراید داشته باشند. باید بدانید که کمبود مواد‌معدنی در رژیم غذایی باعث پوسیدگی دندان‌ می شود . بنا براین شما با استفاده از فلوراید میتوانید این مواد معدنی را به دندان رسانده و مانع از پوسیدگی و اسیب دیدگی دندانها شوید.

جلوگیری از پوسیدگی دندان با ترکیب پودر کلسیم و منیزیم

پودر کلسیم و منیزیم هم موجب جلوگیری از پوسیدگی دندان ها می شوند. برای اینکار کافیست مقداری  از  پودر کلسیم و منیزیم را با یکدیگر مخلوط کنید و دهانتان را با آن بشویید.

شستن دندان با پودر کلسیم و منیزیم از دو جهت خوب است :

اول : اینکه این مواد، مواد‌معدنی مورد نیاز دندان شما را تامین خواهد کرد .

دوم : این ترکیب محیط دهان شما را قلیایی خواهد کرد  و در نتیجه از باقی ماندن اسید روی دندان‌های شما جلوگیری میکند .

جلوگیری از پوسیدگی دندان با شستشوی دهان و غرغره کردن با آب‌ نمک

آب نمک که از قدیم الایام برای شست و شوی دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده میشد.برای اینکار کافی است  یک قاشق چای‌خوری نمک را داخل یک لیوان آب گرم ریخته و دهان خود غرغر کنید .

باکتری‌ های موجود در دهان در طول شب فعال می‌ شوند پس حتما این پیشنهاد قدیمی را جدی بگیرید و پس از شام دهان خود را با محلول آب گرم و نمک بشویید و آن را غرغره کنید. این کار دندان ها را در طول شب حفظ مینماید .

جلوگیری از پوسیدگی دندان با مراقبت صحیح از دندان ها

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای جلوگیری از پوسیدگی دندان امری ضروری است  و هیچ کدام به تنهایی جوابگو نیستند . لطفا به این مساله  دقت کنید و همیشه بعد هر وعده غذا هم مسواک کنید و هم نخ دندان بکشید.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از لیمو استفاده کنید

لیمو هم برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها بسیار توصیه شده است . لیمو سرشار از ویتامین ث میباشد. جویدن یک تکه لیمو موجب از بین رفتن باکتری‌های مضر موجود در دهان و همچنین کاهش درد در دندان میباشد . این کار را حتما در منزل انجام دهید.

 

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان دو بار در روز مسواک بزنید و از مسواک الکتریکی استفاده کنید

 

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان دو بار در روز مسواک بزنید و از مسواک الکتریکی استفاده کنید

متخصصان همیشه میگویند که اگر دندان هایتان را تمیز نگه دارید، باکتری‌هایی که مخرب دندان میباشند را از دهان دور نگه داشته اید. مطالعات بسیاری تایید کرده‌اند که مسواک‌های الکتریکی، این قابلیت را دارند که دندان‌ها را به‌ صورت  قابل توجهی خیلی بهتر از مسواک‌های معمولی تمیز کنند.
بسیاری از مسواک‌های الکتریکی دارای ویژگی‌هایی به خصوصی هستند  که از مسواک زدن با فشار جلوگیری می‌کنند و درنتیجه از آسیب‌رساندن ناخواسته به دندان‌ها و لثه‌ها و حتی پس روی لثه‌ها پیشگیری خواهد کرد و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده میشود .

همراه با پس‌روی لثه‌ها، ریشه‌های دندان‌ها در معرض تماس با ترکیبات مختلفی قرار می‌گیرند ، بنابراین  نسبت به سردی یا داغی نوشیدنی‌ها یا مواد غذایی حساسیت پیدا میکنند .

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان یک بار در روز از نخ‌دندان استفاده کنید.
بسیاری از متخصصان این را گفته اند که اگر می‌خواهید دندان‌های خودتان را سالم نگه دارید،  تحت هر شرایطی باید یک بار در روز از نخ‌دندان استفاده کنید و با استفاده از آن برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده کنیم. استفاده از نخ‌دندان مانع از تضعیف دندان‌ها خواهد شد ، چون به نقاطی از دهان دسترسی پیدا می‌کند که با کمک مسواک اصلا قابل دسترس نیست .

اگر هنوز نمی‌دانید که چطور از نخ‌دندان استفاده کنید، اصلا خجالت نکشید و از دندان‌پزشک در  مورد این موضوع سوال کنید. حفظ سلامتی دندان‌ها و مهم‌تر از آن است که بخواهید از پرسیدن سوال‌های کاملا به‌جا خجالت زده شوید .

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان منابع کلسیم را به رژیم غذایی اضافه کنید.
حتما می‌دانید که کلسیم به تقویت استخوان‌ها کمک شایانی خواهد کرد ، اما آیا می‌دانستید که کلسیم می‌تواند از پوسیدگی دندان‌ها نیز جلوگیری کند؟ متخصصان می‌گویند که این ماده معدنی ضروری برای دندان‌ها کاملا ضروری است. در نتیجه، حتما مقدار زیادی از منابع مهم مانند شیر، ماست، سبزی‌هایی همچون کلم بروکلی، بادام و کنسروهای ماهی استخوان‌دار را به رژیم غذایی خودتان اضافه کنید.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان حداقل یک بار در سال نزد دندان‌پزشک بروید

 

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان حداقل یک بار در سال نزد دندان‌پزشک بروید

آیا شما هم از رفتن به مطب دندان‌پزشکی ترس دارید؟! در این زمینه فقط شما نیستید ! یکی از مطالعات نشان می‌دهد که ۱۵ درصد از آمریکایی‌ها به مطب دندان‌پزشکی نمی‌روند، چون اساسا به فوبیای دندان‌پزشکی مبتلا میباشند . اگر شما هم یکی از همین افراد هستید، حتما مساله را به دندان‌پزشکتان مطرح کنید .
برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مراجعه منظم به دندان‌پزشکی، این امکان را برای دندان‌پزشک فراهم می‌کند که بتواند حفره‌های کوچک و جدید را تشخیص دهد  تا بتواند درمان‌های مناسب را زودتر ارائه دهد تا در ادامه وضعیت شما به پوسیدگی دندان نرسد .

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان دو بار در روز مسواک بزنید و از مسواک الکتریکی استفاده کنید
متخصصان می‌گویند که اگر دندان‌های خودتان را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به صورت مرتب تمیز کنید، باکتری‌های مخرب را از دندان‌ها دور نگه داشته اید. مطالعات بسیاری این را تایید کرده‌اند که مسواک‌های الکتریکی، این قابلیت را دارند که دندان‌ها را به‌طور قابل توجهی بهتر از مسواک‌های معمولی تمیز کنند .

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 5 =