جوش صورت

جوش صورت

جوش صورت

جوش صورت یکی از بیماری های شایع و مزمن است که تقریبا بیشتر از  ۸۵% نوجوانان در دوران بلوغ ب آن مبتلا میشوند .در بعضی از بیماران جوش صورت تا بزرگسالی ادامه دارد .این بیماری پوســتی عــوارض روانی و اجتماعی قابل توجهــی دارد.

 

جوش صورت

 

جوش صورت جزء بیماری به حساب نمی‌آید وناشی از یک دلیل خاص نیست بلکه دلایل زیادی باعث پیدایش جوش میشوند .این عوامل ممکن است از ارث، میکروب ها، نوع غذا، مشکلات روحی و عصبی، تغییرات غددی هورمونی، نوع پوست، بهداشت صورت، مصرف گروهی از داروها و یک سری از بیماری ها باشد .همچنین یبوست، کم خونی ، ناراحتی های قاعدگی و تغذیه  نادرست از دلایل مهم جوش صورت میباشند .

 

دلایل ایجاد جوش‌ صورت

اکثر مردم فکر می کنند جوش‌ صورت فقط یکی از دلایل مشکلات پوستی میباشد که به دلیل اختلال در چربی پوست ظاهر میشود. به صورت کلی می توان دلیل ایجاد جوش صورت را به این صورت عنوان کرد که قسمتهایی از پوست صورت به دلایلی بیشتر از بخش های دیگر بیش‌فعال می‌شوند مقدار زیادی چربی تولید می کنند در نتیجه‌ی این قسمت های صورت در چربی غوطه‌ور می‌شوند.

ارگانیسم‌های زنده‌ی میکروسکوپی که به صورت معمول روی پوست وجود دارند در حجم زیاد چربی به دام افتاده  و باعث ایجاد آلودگی و تولید ترشحات می شوند و برآمدگی روی پوست به وجود می‌آید که آن را جوش می‌نامیم.

جوش صورت یک زائده‌ی پوستی میباشد. جوش‌ها و مشکلات پوستی کوچک به علت وجود غدد چربی‌ هستند که توسط میکروب‌ها آلوده و ملتهب می شوند  و در مراحل بعد ترشحات سطح آنها را پر میکند .

انواع جوش صورت و بدن

انواع جوشهای صورت و بدن

 

زمانی که غدد چربی پوست بیش‌فعال شوند آکنه یا جوش صورت ایجاد می‌شود. قسمتهایی از بدن که در معرض جوش زدن هستند میتواند شامل صورت ، بالای کمر، سینه و شانه‌ که این نوع جوشها در بدن  علامت واضحی از التهاب پوستی میباشد انواع مختلفی از جوش صورت وجود دارند که از جمله آنها :

جوش‌های زیرپوستی یا  کمودون‌

جوشهای زیر پوستی زمانی به وجود می‌آیند که فولیکول مو بر اثر افزایش چربی و سلول‌های مرده‌ی پوست مسدود می شود. جوش زیر پوستی شامل دو نوع جوش میباشد که جوش سرسیاه و سرسفید از این نوع جوش ها میباشد .

جوش سرسفید که نام دیگر آن کمودون‌ بسته است ، در این  نوع جوش چربی و سلول‌های مرده‌ی پوست از باز شدن مجرای بسته شده جلوگیری می‌کنند و التهاباتی در زیر پوست ایجاد می کند اگر التهاب بیرون بیاید شبیه دانه‌ای کوچک با حبابی از چرک در روی پوست ظاهر خواهد شد .

جوش سر سیاه یا کمودون‌های باز این جوش‌ها به راحتی دیده می شوند این نوع جوشها معمولا رنگ تیره‌ای دارند و روی سطح پوست ظاهر می‌شوند.سیاهی سر این جوش‌ها ملانین‌ِ غدد چربی پوست است که وقتی در معرض هوا قرار گرفته‌اند و به این رنگ درمی‌آیند.

 

جوش‌های زیرپوستی یا  کمودون‌

جوش سفت‌دانه یا پاپول

این نوع جوشها از نوع جوشهای التهابی صورت میباشند .سفت‌دانه‌ها یا پاپول‌ها یک نوع  برآمدگی‌  سفت روی پوست هستند که در آنها هیچ نوع مایع واضحی وجود ندارد.این جوشهای صورت به رنگ‌های قهوه‌ای، بنفش، قرمز و اکثرا صورتی به نمایش درمی‌آیند .با  لمس آنها شما احساس درد خواهید کرد. هرگز این نوع جوشها را فشار ندهید چون ممکن است روی صورت جای زخم باقی بماند.

 

 جوشهای پاسچول

این نوع جوشها نیز از نوع جوش های التهابی میباشند بر خلاف پاپول‌ها این جوش‌ها چرکی هستند که روی سطح پوست دیده می‌شوند. این جوش‌ها به صورت قرمز رنگ و سطح رویی آنها چرک‌آلود میباشد. این جوشها دارای چرک سفید یا زرد رنگ هستند که معمولا مخلوطی از باکتری، گلبول‌سفید وسلول‌های مرده‌ی پوستی هستند.اگر این جوش‌ها را دستکاری کنید جای جوش تیره‌رنگ می شود و ممکن است جای زخم باقی بماند.

 جوشهای کیستی‌

این نوع جوشها به راحتی روی پوست قابل تشخیص هستند. این زائده‌ها مانند پاسچول‌ها دارای چرک هستند ، اما از آنها  بزرگ‌تر و دردناک تر هستند و معمولا جای جوش ها روی پوست باقی می‌ماند.

درمان جوش صورت

درمان جوش صورت

 

برای درمان جوش صورت باید به پزشک مراجعه کنید و داروهای مناسب را مصرف کنید. درمان جوش صورت حداقل ۶ ماه زمان میبرد تا بهبودی و در بعضی مواقع درمان آکنه یا جوش صورت زمان زیادی را تا بهبودی لازم دارد. و توصیه های بهداشتی نیز برای کاهش جوشها وجود دارد که بهتر است آنها را رعایت کنید.

-به هیچ عنوان با جوش صورت ور نروید و آنها را دستکاری نکنید و سعی نکنید با فشار آن را خالی کنید.

– سعی کنید همیشه سر وقت و به اندازه ی کافی بخوابید .در طول شبانه روز استراحت کافی داشته باشید و حتی الامکان از فشارها و تنش های روحی و عصبی دوری کنید.

– صورت خود را به صورت مرتب شستشو دهید. برای شستشو حتما از صابون اسیدی که پزشک تجویز کرده استفاده کنید.

– از مصرف غذاهای چرب مثل سس مایونز، خامه، شکلات، گردو، فندق، موز، تخم مرغ و نارگیل، دوری کنید.

– سبزی و میوه بخورید، سعی کنید سبزی و میوه بخصوص سبزی های حاوی ویتامینA مانند هویج، اسفناج، شاهی و گوجه فرنگی را در رژیم غذایی خود زیاد مصرف کنید .

– گرما میزان جوش صورت را افزایش میدهد پس زیاد در محیط های گرم نمانید.

-در طول روز از ضدآفتاب استفاده کنید ،برخی پزشکان معتقدند اشعه آفتاب تاثیر خوبی در بهبود درمان جوش صورت دارد و برخی معتقدند که نور آفتاب سبب تشدید آکنه می شود. اما مطمئن باشید از زدن ضد آفتاب به پوست آسیبی وارد نمیشود .

-ورزش باعث می شود جوش صورت زودتر بهبود پیدا کند . استحمام و ورزش باعث می شود  منافذ پوست باز شود  که با رفع چربی پوست، جوشها بهبود پیدا میکنند.

– سعی کنید از کرم ها مواد آرایشی کمتر استفاده کند زیرا باعث تشدید جوش صورت میشوند .

یخ برای جوش صورت

یخ

یخ اولین درمان جوش صورت میباشد . زمانیکه جوش هنوز به طور کامل عفونی نشده است، یخ باعث می شود تورم و التهاب جوش صورت کمتر شود و غدد چربی را منقبض می کند و چربی اضافه و میکروب‌های درون آن را خارج میسازد .

تکه های یخ را در پارچه ای گذاشته و روی محل جوش صورت قرار دهید.چند دقیقه فاصله بگذارید و مرتب این کار را تکرار کنید.

این کار را به صورت مرتب تکرار کنید، تا جوش صورت در عرض یکی دو روز از بین برود.

خمیر دندان برای جوش صورت

خمیر دندان

 

خمیردندان برای درمان جوش صورت گزینه مناسب و خوبی است. بعد از یخ، سریع‌ترین اثر را خمیر دندان دارد. توصیه میشود حتما از خمیردندان‌هایی که سفیددرنگ هستند استفاده کنید زیرا خمیر دندان غیرسفید‌کننده مناسب نیست همچنین از انواع خمیردندان‌های ژلی نیز استفاده نمائید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 4 =