دندانپزشک ارتودنسی

دندانپزشک ارتودنسی

دندانپزشک ارتودنسی

دندانپزشک ارتودنسی در دوره فلوشيپ ارتوسرجرى ،به صورت علمى، روش درمان موارد ارتودنسى جراحى فك را آموزش میبیند و مهارت هاى خاص اين نوع ارتودنسى پيچيده را به دست می آورد.

دندانپزشک ارتودنسی

 

ارتودنسی درمانی مختص دوران نوجوانی نمیباشد و بسیاری از بزرگسالان نیز حتی در سنین بالا می توانند توسط دندانپزشک ارتودنسی از این درمان بهره گیرند .

در این مقاله به معرفی مواردی در رابطه با دندانپزشک ارتودنسی می پردازیم ازجمله هزینه ارتودنسی بسته به نوع و زمان درمان و مهارت دندانپزشک ارتودنسی و همچنین دندانپزشکی خوب قیمت درمان متفاوت میباشد با انتخاب یک دندانپزشک ارتودنسی خوب و دوری کردن از درمان نزد اشخاص غیرمتخصص از هدر رفتن وقت و پول خود جلوگیری نمائید.
راه های تشخیص متخصص ارتودنسی دندان را برای شما توضیح خواهیم داد و شما را با معیارهای یک دندانپزشک ارتودنسی خوب آشنا می کنیم و در این راه کمکتان خواهیم کرد .

بهترین دندانپزشک ارتودنسی

در اینجا شاخص های تشخیص دندانپزشک ارتودنسی را بیان کرده و تلاش می کنیم بهترین را انتخاب کنید برای ارایه بهترین درمان نیاز به مهارت متخصص و استفاده از بهترین ابزار و مواد در محیطی آرام می باشد.

دندانپزشک ارتودنسی

ارتودنسی دندان چیست؟

اصلاح روابط فک و دندان و جفت و ردیف کردن دندان های نامرتب ، توسط دندانپزشک ارتودنسی، ارتودنسی نامیده می شود. با انجام ارتودنسی مشکلات مربوط به نظم، ترتیب و قرارگیری دندان ها در فک رفع شده و فرد می تواند با کیفیت خوبی غذا بخورد و از زیبایی بیشتری زمان صحبت کردن و… لبخند زدن برخوردار باشد.

ارتودنسی طول عمر دندان ها را زیاد میکند ؟

مرتب کردن دندان ها باعث قرار گرفتن آنها در موقعیت خوب داخل فک می شود که نتیجه آن پخش متوازن نیرو در همه جهات و کاهش فشار روی ریشه دندان ها میباشد. از طرف دیگر منظم شدن دندان ها به تمیز کردن آنها نیز کمک زیادی خواهد کرد.

ارتودنسی موجب برطرف کردن مشکلات گوارشی هم می شود؟

در حات نرمال هر دندان بالا با دو دندان پایین در تماس میباشد. چنانچه در بیماری این وضعیت دندان وجود نداشته باشد غذا به خوبی آسیاب نخواد شد و هضم غذا و در نتیجه گوارش آن با مشکل روبه رو خواهد شد. درمان ارتودنسی توسط دندانپزشک ارتودنسی ، موجب ایجاد تماس های خوب و در نتیجه افزایش تاثیر جویدن میشود.

ارتودنسی موجب برطرف کردن مشکلات گوارشی هم می شود؟

 

سن مناسب ارتودنسی، چه سنی است؟

ارتودنسی می تواند از اواخر ۳ سالگی تا زمانی که دندان ها وجود دارند، توسط دندانپزشک ارتودنسی انجام گیرد. در سنین پایین و دوره دندان های شیری معمولا برای رفع عادات مضر همچون مکیدن انگشت یا پستانک از دستگاه های ساده ارتودنسی به کار برده میشود ، بهترین سن درمان ارتودنسی با دستگاه ثابت، حدود ۱۲ سالگی میباشد.

بعد از ۱۲ سالگی با افزایش سن بیمار درمان ها باید محافظه کارانه تر انجام شوند. معمولا بعد از ۳۰ سالگی اندکی تحلیل استخوان در فک روی می دهد و دندانپزشک ارتودنسی باید نسبت به چگونگی درمان، انتخاب نوع درمان و وجود محدودیت ها به بیمار اطلاعات کامل را بدهد.

نحوه عملکرد دستگاه های ارتودنسی چگونه است؟

دستگاه های ارتودنسی که توسط دندانپزشک ارتودنسی ود دندانپزشکی خوب انجام میگیرد با وارد کردن نیرو روی دندان موجب جابه جایی آنها می شوند. این نیروها در حد نیروهای بیولوژیک هستند و دندان پزشک با اطلاع کامل از میزان آنها و محاسبه با روش های خاص درمانی اقدام به اعمال آنها می کند.

بعد از هر جلسه درمانی درد کمی به وجود می آید که علت آن فعال سازی دستگاه توسط دندانپزشک ارتودنسی میباشد. این درد ۳ تا ۵ روز معمولا به طول می انجامد و تا فعال سازی بعدی از بین می رود. برای برطرف کردن این درد می توان مسکن مصرف کرد.

استفاده کوتاه مدت از داروهای ضدالتهاب هیچ نوع مغایرتی با درمان های ارتودنسی نداشته (استفاده بلند مدت از داروهای مسکن توصیه نمی شود).

آیا درمان ارتودنسی نیاز به آماده سازی قبلی بیماران دارد؟

درمان صحیح  با متخصص ارتودنسی به نظم خاص و آماده سازی بیماران نیاز دارد . این آماده سازی شامل جرم گیری، ترمیم پوسیدگی ها، کشیدن دندان ها (در صورت نیاز) و آموزش بهداشت میباشد. شرط اصلی درمان ارتودنسی موفق، همکاری بیمار و توجه و عمل به توصیه های دندانپزشک ارتودنسی است.

 

آیا درمان ارتودنسی نیاز به آماده سازی قبلی بیماران دارد؟

چون درمان ارتودنسی در مدت زمان نسبتا طولانی انجام می گیرد در نتیجه علاقه و اشتیاق بیمار در به دست آوردن نتیجه ای خوب، تاثیرگذار میباشد.

وظیفه بیماران در درمان ارتودنسی چیست و آیا نیاز به رژیم غذایی خاصی است؟

دستگاه های ارتودنسی آسیب پذیر و حساس هستند،در نتیجه بیماران باید در حفظ و نگهداری آنها کوشا باشند. از سوی دیگر برای جابه جایی یک دندان، ماه ها زمان لازم نیاز است .

متاسفانه در صورت آسیب دیدگی دستگاه ها در برخی موارد نتیجه چند ماه زحمت در عرض چند روز یا چند هفته از بین خواهد رفت. بنابراین باید در طول مدت درمان از خوردن غذاهای سخت و چسبناک مثل گز، سوهان و نظیر آن خودداری و به جای گاز زدن میوه ها آن را به تکه های کوچک تقسیم و از چنگال استفاده کنید.

آیا برای تمیز کردن دندان ها حین درمان ارتودنسی دستورالعمل خاصی لازم است؟

پس از جای گذاری دستگاه های ارتودنسی معمولا به ذلیل افزایش گیر غذایی، میزان باکتری و پلاک در محیط دهان افزایش می یابد و درنتیجه امکان پوسیدگی دندان ها افزایش می یابد.

بنابراین بیمار باید بعد از هر وعده غذا دندان ها و دستگاه ها را به دقت تمیز کند. برای این کار می توان از مسواک معمولی یا مسواک های مخصوص ارتودنسی که موجب سهولت در تمیز کردن دندان ها می شود، بدون ضربه زدن، استفاده نمود و بهتر است پیش از خواب از دهان شویه فلوراید دار نیز استفاده شود.

تا چه اندازه امکان برگشت درمان های ارتودنسی وجود دارد و چه عواملی در آن دخالت دارند؟

بعد از اتمام یک دوره درمانی از وسایل و دستورالعمل های خاصی برای حفظ نتیجه درمان استفاده می شود. متاسفانه بعضی از بیماران پس از مشاهده نتیجه مطلوب به این دستورالعمل ها دقت کافی نمی کنند و سهل انگاری آنها موجب جابه جایی ناخواسته دندان ها می شود که میزان این جابه جایی متغیر میباشد.

در اینجا دوباره به اهمیت همکاری بیمار با دندانپزشک ارتودنسی پی می بریم. نکته دیگر اینکه بدن انسان در برابر تغییرات ناگهانی واکنش های نامطلوبی نشان می دهد. در نتیجه، بهتر است درمان های ارتودنسی به شکل آهسته و پیوسته توسط دندانپزشک ارتودنسی  انجام گیرند. عجله عامل شکست بسیاری از درمان های ارتودنسی خواهد شد.

دندانپزشک ارتودنسی كيست ؟

دندانپزشک ارتودنسی كيست ؟

 

دندانپزشكان بعد از پایان دوران تحصيل دكترا مى توانند در آزمون تخصص دندانپزشكى شركت کرده و در صورت قبولى در آن و سپرى كردن  اين دوره٣ الی ٤ ساله ،متخصص دندانپزشک ارتودنسی شوند.

دندانپزشک ارتودنسی در مهر نظام پزشكى خود همين عنوان را درج مى نمايد و عناوينى چون:

مختص ارتودنسى

دكتر ارتودنسى

جراح – دندانپزشك

دندانپزشك ارتودنسى

ارتودنتيست

نشان دهنده دندانپزشک ارتودنسى بودن يك دندانپزشك نمیباشد.

دندانپزشک ارتودنسی خوب :

يك متخصص ارتودنسى پس از پایان دوره تخصص خود مى تواند در آزمون دوره فلوشيپ ارتوسرجرى شركت کند و پس از قبولى در آن مشغول گذر ندن اين دوره دوساله فوق تخصصى شود.

دندانپزشک ارتودنسی

در واقع حقیقت این است كه با توجه به تخصصى و فوق تخصصى شدن موضوعات درمانى و افزايش محدوده علمى مسائل پزشكى و دندانپزشكى ،روند انجام درمان هاى دندانپزشكى ( از جمله ارتودنسى ) نيز به جهت تيمى شدن پيش رفته است.

ديگر هيچ درمانگرى نمى تواند خود را منحصر به فرد و ویژه بداند و مدعى باشد كه بر تمام حوزه هاى مرتبط به تخصص خود اشراف دارد.

به همين علت توصيه ما به جويندگان كيفيت بالاى درمان ارتودنسى،نه يك دندانپزشک ارتودنسی بلكه تيم ارتودنسى میباشد .

انتخاب ارجح، يافتن دندانپزشکی خوب میباشد تا يك متخصص ارتودنسى ، با اين حساب بهتر است جستجوى عنوان دندانپزشک ارتودنسی خوب را با دندانپزشکی خوب ارتودنسى جايگزين كنيم.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + چهار =