روکش دندان برای زیبایی

روکش دندان برای زیبایی

روکش دندان برای زیبایی

روکش دندان برای زیبایی یک سرپوش به شکل دندان میباشد که روی دندان قرارگرفته و روی آن را می پوشاند تا دندانپزشک  اندازه،شکل، استحکام و ظاهر آن را بهبود ببخشد .

 

روکش دندان برای زیبایی

 

روکش دندان برای زیبایی و بیشتر بریج ها پروتزهای ثابت میباشند . روکش یا به عبارتی دیگر پروتز دندان ثابت یک کلاهک فلزی یا سرامیکی و یا ترکیبی از هر دوی این هاست که بر روی دندان های که گستردگی تخریب آنها زیاد باشد به کار برده میشود  ،تا علاوه بر حفاظت از آن ها در برابر شکستن، عملکرد و زیبایی دندان نیز مجددا به آن برگردانده شود .

 

روکش دندان برای زیبایی چیست؟

روکش دندان ، ترمیمی مصنوعی مییاشد  که روی بخش باقی مانده دندان تراشیده شده قرار داده می‌شود تا دندان را تقویت کند و شکل طبیعی دندان  را به آن بدهد.

 

در شرایط زیر لازم است که روکش دندان برای زیبایی انجام شود:

 • با روکش دندان برای زیبایی می‌توان از دندان ها در برابر شکستن محافظت کرد که در اثر عارضه‌هایی همچون پوسیدگی ضعیف شده است یا قطعات دندان ترک خورده را در کنار هم نگه داشت.
 • با روکش کردن می‌توان دندانی که شکستگی یا ساییدگی شدید دارد  را ترمیم کرد.
 • با روکش دندان برای زیبایی می‌توان از دندانی محافظت کرد که پرکردگی وسیع داشته  و مقدار زیادی از ساختار خود دندان باقی نمانده است.
 • روکش دندان برای زیبایی ، پل دندانی را حفظ میکند .
 • روکش، دندان  بدرنگ و بدشکل را می‌پوشاند.
 • روکش دندان برای زیبایی ، روی ایمپلنت قرار داده خواهد شد .
 • روکش، در درمان اصلاح طرح لبخند استفاده میشود .

دندان شیری نیز گاهی اوقات روکش دندان برای زیبایی می‌شود

دندان شیری نیز گاهی اوقات روکش می‌شود

 

مهم‌ ترین دلایل روکش دندان برای زیبایی (دندان شیری) عبارت است از:

 • حفظ دندانی که در اثر پوسیدگی به مقدار زیاد آسیب دیده است و نمی‌تواند پرکردگی را نگه دارد.
 • محافظت از دندان کودکان در برابر پوسیدگی، به خصوص  در صورتی که کودک نتواند بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نماید .
 • کاهش تعداد دفعات بیهوشی عمومی برای کودکانی که به واسطه سن، رفتار یا سابقه پزشکی نمی‌توانند زمان درمان به خوبی با دندانپزشک همکاری کنند.

دندانپزشک اطفال در چنین مواردی روکش استیل ضدزنگ را پیشنهاد میکند .

انواع روکش دندان برای زیبایی :

روکش‌های دائمی از استیل ضدزنگ، به شکل تمام فلزی از فلزاتی همچون طلا یا آلیاژهای دیگر، پرسلین جوش داده شده به فلز، تمام رزینی یا تمام سرامیکی تهیه میشوند .

 

روکش دندان برای زیبایی استیل ضدزنگ:

روکش‌های استیل روکش‌های آماده‌ای میباشند که به صورت موقت روی دندان‌های دائمی قرار داده می‌شود تا از دندان یا پرکردگی در مدت زمان انتظار برای آماده شدن روکش دائمی در حال ساخت از مواد دیگر محافظت نمایند .

 

روکش استیل معمولا روی دندان تراشیده شده کودکان قرار داده میشوند  تا کل دندان را بپوشاند و از آن در برابر پوسیدگی بیشتر محافظت کند. زمانی که دندان شیری می‌افتد تا فضا برای دندان دائمی ایجاد شود، روکش همزمان با دندان افتاده میشود .

به صورت کلی روکش استیل برای دندان‌های کودکان کاربرد دارد، چون آماده است و لازم نیست چند جلسه برای ساخت و چسباندن آن به کلینیک مراجعه کند .

در نتیجه روکش فلزی مقرون به صرفه‌تر از روکش‌های سفارشی و درمان‌های پیشگیری میباشد که برای محافظت از دندان از روکش دندان برای زیبایی استفاده نمی‌کنند. روکش‌های فلزی انتخابی مناسب برای دندان‌های آسیابی هستند که به دور از دید هستند .

 

روکش پرسلینی جوش خورده به فلز:

این نوع روکش پرسلن همرنگ با دندان‌های کناری انتخاب میشود و برخلاف روکش فلزی رنگ آن کاملاً با دندان‌های خود بیمار همخوانی دارد.

اما این نوع روکش دندان برای زیبایی در مقایسه با روکش‌های فلزی یا رزینی بیشتر موجب ساییدگی دندان مقابل می‌شود. بخش پرسلینی روکش نیز راحت‌تر میشکند و جدا میشود. روکش پرسلینی جوش خورده به فلز پس از روکش تمام سرامیکی دندان شبیه‌ترین ترمیم به دندان طبیعی میباشد .

 البته فلز زیر روکش دندان برای زیبایی پرسلینی گاهی به شکل خطی تیره دیده می‌شود، تیرگی رنگ فلز به ویژه روی خط لثه جلب توجه می‌کند و در صورت تحلیل رفتن لثه بیشتر نیز به چشم خواهد خورد . این نوع روکش، انتخابی مناسب برای دندان‌های جلو یا عقب و پل‌های بلندی است که برای استحکام بالا به فلز نیاز دارند.

روکش پرسلینی جوش خورده به فلز:

روکش تمام رزینی:

روکش رزینی نسبت به روکش های دیگر قیمت پایین‌تری دارد؛ اما به مرور زمان ساییده خواهد شد  و بیش از روکش پرسلینی جوش خورده به فلز در برابر شکستگی آسیب‌ پذیر میباشد. روکش رزینی معمولاً فقط به عنوان روکش موقت استفاده میشود .

روکش‌ سرامیکی دندان یا تمام پرسلینی:

این نوع روکش ها  ( روکش سرامیکی دندان ) به رنگ طبیعی دندان شباهت بیشتری دارد و برای بیماران دارای حساسیت به فلز مناسب ‌تر است. روکش‌ سرامیکی دندان برای دندان‌های پیشین ایده‌آل میباشد .

روکش زیرکونیوم:

روکش زیرکونیوم به شکل دیجیتالی در مطب دندانپزشکی مجهز به سخت‌افزار و نرم‌افزارهای به خصوصی تولید روکش یا در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می‌شود.

کلینیک‌های دندانپزشکی مجهز می‌توانند روکش زیرکونیم را در یک جلسه تهیه نمایند، بدون آن که به روکش موقت نیازی باشد .

مراحل روکش دندان برای زیبایی :

 معمولاً آماده سازی و تراش دادن دندان برای روکش دندان برای زیبایی در دو جلسه انجام می‌شود. دندانپزشک دندان را در جلسه اول معاینه کرده و تراش می‌دهد و روکش دائمی را در جلسه دوم روی دندان قرار خواهد داد .

مراحل روکش دندان برای زیبایی :

جلسه اول روکش دندان برای زیبایی :

دندانپزشک در جلسه اول آماده سازی روکش چندین عکس رادیوگرافی X-rays از دندان می‌گیرد تا ریشه‌های دندان و استخوان هایی که اطراف دندان هستند را بررسی کند. اگر دندان پوسیدگی وسیع داشته باشد یا احتمال عفونت کردن یا آسیب دیدن پالپ (مغز) دندان وجود داشته باشد، ابتدا عصب‌کشی دندان انجام میشود .

دندانپزشک دندان و بافت لثه اطراف دندان را پیش از شروع فرایند ساخت روکش بی‌حس خواهد کرد . سپس دندان در امتداد سطح جونده و در کناره‌ها ساییده و تراش داده خواهد شد  تا فضا برای روکش دندان برای زیبایی ایجاد شود.

مقدار تراش دادن دندان به نوع روکش دندان برای زیبایی بستگی دارد. ولی اگر بخش زیادی از دندان به دلیل پوسیدگی یا آسیب دیدگی از بین رفته باشد، دندانپزشک دندان را پر می‌کند تا محکم و قوی شود و بتواند روکش دندان برای زیبایی را نگه دارد .

معمولاً دندانپزشک بعد از شکل دادن به دندان با خمیر یا گچ مخصوص از دندان‌ قالب می‌گیرد؛ البته گاهی از اسکنر دیجیتال برای تهیه قالب به کار برده میشود . از دندان‌های پایین یا بالا  دندان مورد نظر نیز قالب گرفته می‌شود تا اطمینان حاصل شود که روکش تاثیری روی هم قرار گرفتن دندان‌ها نخواهد گذاشت .

 

 

قالب یا اسکن گرفته شده برای تهیه  روکش به لابراتوار فرستاده می‌شود. معمولاً روکش پس از دو تا سه هفته آماده می‌شود.

جلسه دوم روکش دندان برای زیبایی :

دندانپزشک روکش موقت را در جلسه دوم برمی‌دارد و اندازه بودن و رنگ روکش دائمی را بررسی خواهد کرد. اگر اشکالی وجود نداشت و همه چیز قابل قبول بود، دندان بی‌حس می‌شود و روکش جدید با سیمان به شکل دائم چسبانده می‌شود.

 

جلسه دوم روکش زیبایی برای دندان :

مراقبت از روکش دندان برای زیبایی :

چون روکش موقت فقط تا زمان آماده شدن روکش دائمی باید روی دندان قرار بگیرد ، بیشتر دندانپزشکان رعایت توصیه‌های زیر را برای مراقبت از روکش دندان برای زیبایی کافی می‌دانند:

 • از خوردن خوراکی‌هایی چسبناک مثل آدامس و کارامل خوداری کنید، چون ممکن است این مواد به روکش دندان برای زیبایی بچسبند و باعث جدا شدن روکش شود.
 • استفاده از سمت دیگر دندان، آسیب روکش شده را به حداقل برسانید. عمده جویدن را با سمت دیگر دهان انجام دهید.
 • از خوردن خوراکی‌های سفت مثل سبزیجات خام خودداری کنید، چون ممکن است این مواد روکش را دربیاورند یا بشکنند.
 • هنگام کشیدن نخ دندان، آن را یکباره بیرون نکشید، بلکه آن را به آهستگی بلغزانید و ازمیان دندان‌ها خارج کنید تا فشاری به روکش موقت وارد نشود و از جا درنیاید.

 

هزینه روکش دندان برای زیبایی :

قیمت روکش دندان برای زیبایی به محل زندگی و نوع روکش انتخاب شده بستگی دارد ؛ معمولاً برای مثال نرخ روکش پرسلینی بالاتر از روکش طلا است، هزینه روکش طلا نیز عموماً بیشتر از روکش پرسلینی جوش خورده به فلز میباشد. معمولاً بیمه بخشی از هزینه روکش دندان برای زیبایی را می‎پردازد؛ درهرحال برای اطمینان بیشتر با نماینده شرکت بیمه گذار خود مشورت نمائید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − یک =