روکش دندان چیست ؟

روکش دندان

روکش دندان

روکش دندان چیست ؟

روکش دندان یا به عبارت دیگر پروتز دندان ثابت ، که به انگلیسی  dental crown  گفته میشود ، یک کلاهک فلزی یا سرامیکی و یا ترکیبی از هر دوی آنها میباشد که بر روی دندانهایی که تخریب شدگی زیادی دارند گذاشته میشود، تا علاوه بر حفاظت از آنها در برابر شکستن، عملکرد و زیبایی دندان نیز مجددا به آنها برگردانده شود .
روکش دندان چیست ؟

 

روکش دندان معمولاً طی دو جلسه قابل انجام است . دندان در جلسه اول  آماده ‌سازی می‌شود، از دندان آماده شده قالبی گرفته می‌شود و سپس روکش دندان به صورت موقت بر روی دندان نصب می‌گردد. مدت زمان لازم برای انجام این کارها حدودا 30 دقیقه تا یک ساعت میباشد. در فاصله زمانی میان دو جلسه، در لابراتوار دندانپزشکی، روکش دندان ساخته می‌شود. معمولاً برای این کار دو هفته زمان نیاز است.
هنگامی که بیمار برای جلسه دوم حضور پیدا میکند، دندانپزشک روکش دندان نهایی را بر روی دندان متصل می‌کند. معمولاً این کار حدود 20 دقیقه زمان میبرد.

روکش دندان فوری یا یک جلسه‌ای:

برخی اوقات نیز می‌توان روکش دندان را با تجهیزات خاصی ظرف یک جلسه آماده و نصب کرد.

 

مراحل اتصال روکش دندان :

در جلسه اول روکش دندان :

1- تزریق بی حسی:

قبل از هر کاری  در روکش دندان ، دندانپزشک دندان و لثه را بی حس میکند . در مواردی که دندان تحت عصب‌ کشی قرار گرفته است، نیازی به بی‌حس کردن آن نیست. با این حال ممکن است دندانپزشک لثه اطراف دندان‌ها را بی ‌حس کند.

2- تراش و آماده ‌سازی دندان:

همه ی انواع روکش دندان مقدار مشخصی ضخامت دارند. در نتیجه دندان باید در حد ضخامت روکش، تراشیده شود تا فضای کافی برای نصب روکش فراهم گردد. در بعضی انواع روکش دندان برای افزایش مقاومت و استحکام، ضخامت پوسته افزایش پیدا می‌کند. در بیشتر انواع روکش حداقل ضخامت لازم دو میلی متر میباشد . تراشیدن دندان باید در تمام سطوح دندان انجام شود.

در تحقیقاتی که در سال 2002 انتشار پیدا کرد ، درصد تاج دندان (بخشی از بنا که بالای لثه قرار دارد) که در فرآیند روکش دندان تراشیده می‌شود مشخص شد. این مقدار برای دندان‌های جلویی بین 63 تا 73% و برای دندانهای عقبی بین 67 تا 75% متغیر است . این مقادیر مربوط به روکش‌ فول سرامیک و سرامیک با اسکلت فلزی می‌باشد. ولی در روکش‌های تمام فلزی همچون روکش طلا نیاز کمتری به تراشیدن دندان وجود دارد.

روکش فول سرامیک دارای بعضی مزیت های خاص در ارتباط با انطباق پذیری بیشتر آنها با ساختار طبیعی بدن میباشند .

 بزرگترین مزیت تقبل قیمت روکش فول سرامیک در مقایسه با روکش های ساخته شده از ترکیبات پرسلاین و فلز ظاهر زیباتر آن برای اصلاح طرح لبخند لثه ایمیباشد .

در صورتی که دندانی که روکش دندان می‌شود دچار پوسیدگی باشد، دندانپزشک باید بخش‌های پوسیده را نیز بتراشد و جدا کند . همچنین تمام بخش‌های پرشدگی دندان یا قسمت هایی از دندان که نامناسب است باید تخلیه شود. به همین علت گاهی اوقات ممکن است بخش زیادی از دندان برای روکش دندان تراشیده شود.
زمان تراشیدن دندان علاوه بر این که به طور کلی دندان کوچک‌تر می‌شود، باید به شکل مشخصی نیز درآورده شود  تا روکش دندان بر آن منطبق باشد.

برخی اوقات بخش زیادی از دندان شکسته و یا در عمل برداشتن پوسیدگی، تراشیده شده است. در چنین شرایطی ابتدا دندان با مواد پرکننده باید بازسازی شود تا بلندتر شده و بتوان روکش دندان را به درستی به آن وصل نمود.

مراحل اتصال روکش دندان:

 

3- قالب‌ گیری از دهان:

پس از اینکه آماده ‌سازی دندان به پایان رسید ، دندانپزشک با قالب ‌گیری نسخه ‌ای از دندان‌ها و لثه اطراف آن تهیه می‌کند. قالب ‌گیری دو روش مختلف دارد:

– قالب ‌گیری سنتی و مرسوم:

دندانپزشک با استفاده از خمیر به خصوصی که به آن مواد قالب‌ گیری گفته می‌شود، قالبی از دندان‌ها تهیه می‌کند. برای این کار ابتدا دندان‌ها شسته و کاملاً خشک می‌شوند. سپس رترکشن یا نخ زیر لثه ای با قطر کوچک دور دندان قرار گرفته تا بافت ها و ساختارهای دیگر را کنار نگه دارد.

پس از برداشتن نخ زیر لثه ای، معمولاً مدتی طول می کشد تا بافت لثه به عقب بگردد. در این مدت مواد قالب گیری اطراف دندان به حد کافی شکل گرفته اند. مقدار کمی مواد قالب گیری روان دور دندان ها مالیده می شود. یک تری با پوتی قالب گیری (مواد بطونه مانند) با غلظت زیاد پر می شود و بر روی دندانها قرار میگیرد و بعد از چند دقیقه ماندن ، مواد قالب گیری به صورت یک واحد پیوسته به هم در می آیند. هنگامی که قالب از روی دندانها برداشته می شود، حاوی نسخه ای از دندان آماده شده و دندانهای مجاور آن میباشد . قالب دندانهای فک مقابل نیز باید گرفته شود.

قالب دهان چگونه استفاده می‌شود؟

قالب دهان چگونه استفاده می‌شود؟

قالب تهیه شده به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده میشود تا در آنجا برای ساخت یک نمونه پلاستر از آن استفاده شود. از این نمونه فقط برای تولید روکش دندان استفاده می‌شود.
از آنجایی که قالب پلاستر نمای دقیق و واضحتری از دندان‌ها و لثه در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد، در صورتی که روکش دندان ساخته شده کاملاً با آن منطبق باشد حتماً با همین توجه بر دندان نیز منطبق است. با این حال در بیشتر موارد اندکی تنظیم مجدد نیز نیازاست.

– قالب‌ گیری اپتیکال:

بعضی از دندانپزشکان تجهیزاتی برای تهیه قالب اپتیکال دارند. در این فرآیند از دوربین کوچک دستی مانند عصا استفاده می شود (دوربین داخل دهانی) و تصویر به دست آمده با کمک نرم افزار به شکل دیجیتالی آنالیز شده و بر اساس آن ترمیم ساخته می‌شود.

قالب دیجیتالی به دو روش ممکن است ساخته شود:

امکان دارد با فرمت الکترونیکی به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده شود. سپس در لابراتوار بر اساس آن روکش دندان ساخته شده و به مطب دندانپزشک ارسال شود. همچنین برخی دندانپزشک ها خودشان دستگاه تراش دندانپزشکی را دارند و می‌توانند در خود مطب ترمیم را انجام دهند . در این صورت فقط یک جلسه برای کل فرایند درمان کافی است.

دستورالعمل مراقبت از روکش دندان :

دستورالعمل مراقبت از روکش دندان:

 

دندانپزشک دستوراتی برای مراقبت از روکش دندان به شما ارائه می‌دهد. مثلاً در مورد برخی انواع چسب‌ها نیاز است چند روز اول غذاهای سفت یا چسبناک نخورید تا به مرور چسب سفت تر شود .

مخصوصا در مواردی که برای شما از بی ‌حسی استفاده شده است، باید بیشتر مراقب باشید تا زمانی که حس اولیه لثه برگردد چرا که ممکن است تصادفاً لب و یا گونه خود را محکم گاز بگیرید.

بعد از برطرف شدن بی ‌حسی، تا چند روز با ملایمت فشار کمی به دندان‌های خود وارد کنید و روکش دندان را باید تست کنید تا مطمئن شوید همه چیز درست میباشد. اگر مشکلی در سطح روکش وجود داشته باشد حتماً به اطلاع دندانپزشک برسانید تا مشکل روکش دندان را برطرف نماید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =