روکش پرسلن

روکش پرسلن

روکش پرسلن

روکش پرسلن ، روکش های نازکی برای پوشاندن دندان های فعلی شما به کار میروند. قبل از ساختن روکش پرسلن قالب دندان های شما توسط یک دندانپزشک گرفته میشوند تا آزمایشگاه دندانپزشکی بتواند مجموعه ای را طراحی کند که کاملا با دهان فرد متناسب باشد و لبخند زیبایی را برای وی به وجود بیاورد به گزارش انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، فرآیند قرار دادن روکش پرسلن یک فرآیند دائمی است .

روکش پرسلن

 

پیش از قرار دادن، از هر دندان باید مقداری مینا برداشته شود که غیر قابل برگشت است. این مهم است که توجه داشته باشید که برخی از بیماران حذف مینای دندان را یک تجربه تلخ و طولانی میدانند.

در چند سال اخیر پیشرفت های اخیر در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، لامینیت را به درمانی فراگیر و قابل دسترس برای همه ی مردم مبدل ساخته است. امروزه لامینیت یا لمینیت، یکی از کارهای رایج در مطب های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی میباشد که با ورود به این عرصه، تحولی عظیم در درمان های زیبایی صورت گرفتع است .

 

با توجه به این که یکی از فاکتورهای مهم زیبایی، داشتن لبخندی زیباست و از آنجا که مشکلاتی مانند فاصله های بین دندان ها و بد رنگ یا بد شکل بودن آن ها همگی با استفاده از لامینیت ها و توسط بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی قابل درمان هستند، این درمان متقاضیان زیادی پیدا کرده است .

لامینیت یا ونیر به یک پوسته ی بسیار نازک به قطر 5 الی 6 میلی متر معادل دو برابر ضخامت پوسته تخم مرغ گویند که در مواردی از جمله بد شکلی و بد رنگی شدید دندان ها، بستن فاصله های بین دندانی و در هم ریختگی های کم تا متوسط و به طور کلی به منظور بهبود تناسب دندان ها به کار می رود، و به کمک چسب های مخصوص روی دندان چسبانده می شود.

چسب

چسب به کار رفته از جنس مواد ترمیمی همرنگ دندان(کامپوزیت) است. از آنجا که لامینیت یک درمان دقیق است حتما باید توسط یک دندانپزشک زیبایی و ترمیمی انجام شود.

انواع روکش پرسلن :

انواع پرسلن لمینت :

 

روکش پرسلن لمینت ها دارای انواع مختلفی است ،دندانپزشک نوع مناسب را براساس شرایط دندان های بیمار انتخاب می کند. انواع مختلف روکش پرسلن عبارت است از:

انواعی که از فلدسپاتیک پرسلن تهیه می شود و به شکل پودرگذاری در لابراتوار ، توسط تکنسین بر روی  cast قرار گرفته میشود. کاست در واقع همان قالبی میباشد که قبل تر دندانپزشک از دندانهای بیمار تهیه کرده است.

نوع دیگری از روکش پرسلن لامینیت که به شکل پرسی ( by pressing ) بر روی cast در کوره شکل می گیرد. این نوع پرسلن لامینیت با نام کامل High pressed ceramic شناخته می شود که نسبت به انواع دیگر کاربرد بیشتری نیز دارد.

نوع دیگری از روکش پرسلن لامینیت که با استفاده از سیستم های CAD-CAM از بلوک های سرامیکی و به شکل ماشینی تراش داده می شود.

انواع پرسلن لمینت :

مراحل درمان  روکش پرسلن لمینت:

دندانپزشک بعد از تراش مقدار مشخصی از مینای دندان های بیمار، از آنها قالب گیری می کند و یک ترمیم موقت بر روی دندان قرار میدهد . قالبی که از دندان ها تهیه، برای لابراتوار فرستاده میشود تا متناسب با درخواست دندانپزشک از آن فرم تهیه گردد. لمینتی که در پایان تهیه می شود دقیقا مطابق با قالب دریافتی است که در این صورت روکش پرسلن باید بر روی دندان ها فیکس شود.

دندانپزشک زیبایی با چسب های مخصوص (سمان) روکش پرسلن را بر روی دندان های مورد نظر می چسباند.

کاربردهای روکش پرسلن لامینیت:

 • بستن و یا حداقل کاهش فواصل دندان ها.
 • ترمیم دندان های شکسته و یا لب پر شده.
 • ترمیم دندان هایی کخ به سمت زبان متمایل شده اند .
 • از بین بردن درهم ریختگی و بی نظمی  متوسط تا خفیف دندانی.
 • دندان هایی که تیره و رنگ گرفته اند و با بلیچینگ ترمیم نشده اند .

موارد عدم استفاده از روکش پرسلن لمینیت:

 • به اندازه ی کافی مینای دندان نداشتن
 • عدم رعایت بهداشت دندان و دهان
 • دندان هایی که به سمت لب ها تمایل پیدا کرده اند
 • دندان های بسیار پوسیده و به شدت نسج دندان
 • دندان های سائیده شده که کوتاه شده اند
 •  مبتلا شدن به بیماری های لثه ای از قبیل عفونت های لثه و یا تحلیل شدید لثه
 • افراد مبتلا به عارضه هایی مانند دندان قروچه و اعتیاد به فشردن دندان

مزایای استفاده از روکش پرسلن لامینیت:

 

مزایای استفاده از روکش پرسلن لامینیت

 

سالم ماندن بخش وسیعی از دندان

برخلاف روکش های سرامیکی و عادی که در آن اطراف دندان تراشیده می شود و موجب از بین رفتن بخش زیادی از دندان خواهد شد ، در روکش پرسلن لامینیت ساختار دندان به همان شکل باقی می ماند.

داشتن رنگ با دوام و بسیار زیبا

روکش پرسلن اگر چه نازک میباشد اما از استحکام بالایی رو به رو است .

ماندگاری بالا

در صورتی که اصول بهداشتی از سوی بیمار به صورت کامل رعایت شود این روش درمانی ماندگاری و دوام بالایی دارد .

محافظت مینای دندان در برابر اسیب های زیاد با استفاده از روکش پرسلن .
نمای طبیعی تر روکش پرسلن نسبت به روکش های دیگر.
روکش پرسلن سفیدی از دست رفته دندان ها را به آنها برمیگرداند ،افرادی هستند که به آلیاژ هایی حساسیت دارند و استفاده از این نوع روکش برای آنها مفید و حساسیتی ایجاد نمیکند .

روکش پرسلن پوشش دندانی:

روکش پرسلن پوشش دندانی:

 

از آنجا که لومینیرها از لحاظ پوشش لک ها یا شکستگی دندان پیشگام میباشند ، معمولا این روش زیرمجموعه ای از زیبایی میباشد . بنابراین، تحت پوشش برنامه های دندانپزشکی نیستند .

با این حال، نشریه راهنمای دندانپزشکی مصرف کننده گزارش می دهد که در صورتی که روکش پرسلن به عنوان یک “روند ترمیمی” در نظر گرفته شده باشد که از نظر پزشکی نیاز به اجرا باشد درصدی از هزینه می تواند تحت پوشش بیمه دندانپزشکی قرار بگیرد. با یک تماس با شرکت بیمه دندانپزشکی خصوصی قادر خواهید بود از جزئیات مطلع شوید .

مراقبت از روکش پرسلن

نگهداری و مراقبت از روکش پرسلن با دندان های طبیعی هیچ تفاوتی نداشته ، به همان صورت که از دندان های طبیعی خود مراقبت می کنید، از آنها نیز محافظت و مراقبت کنید. مسواک زدن ،استفاده از نخ دندان به شکل مستمر و درست، استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید برای محافظت از روکش  ضروری است.

ویزیت دوباره بعد از روکش پرسلن

یک هفته پس از اینکه روکش پرسلن بر روی دندان قرار گرفت،باید به دندان پزشک خود مراجعه نمائید و از عملکرد درست این روکش ها اطمینان به دست آورید. اگر عادت به ساییدن دندان ها یا دندان قروچه دارید، حتما به دندان پزشکتان اطلاع دهید تا برای محافظت از روکش ها، پیشنهاد های لازم را به شما بدهد . معمولا استفاده از حفاظ های دندان زمان خواب می تواند کمک زیادی بکند.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 1 =