رژیم بارداری

رژیم بارداری

رژیم بارداری

رژیم بارداری هم مانند سایر رژیم های معمولی میباشد با این تفاوت که درصد کالری مصرفی در زنان باردار افزایش می یابد .

رژیم بارداری

رژیم غذایی مناسب در بارداری ( رژیم بارداری ) برای سلامتی جنین و مادر بسیار مهم است.

رژیم بارداری و تغذیه دوران بارداری، موضوعی وسیع و حائظ اهمیت میباشد که متاسفانه در کشور ما آنچنان که باید، به آن اهمیت داده نمیشود .

وجود باورهای غلط، همیشه در رژیم بارداری تأثیرات بدی را داشته است.

به نظر می رسد که زنان باردار اطلاع دارند که رژیم غذایی  برای رشد فرزندشان مهم است ، اما چیزی که نمی دانند این است که در یک رژیم بارداری ، باید چه چیزهایی را بخورند ؟و اینکه رژیم بارداری شامل چه دستورات و مواد غذایی میباشد ؟

این حرف که اکنون شما دو نفر هستید و باید اندازه دو نفر غذا بخورید فقط یک افسانه و دروغ میباشد و اگر به فکر سلامت خودتان و نوزادتان  هستید باید از رژیم بارداری صحیحی استفاده کنید و زندگی خود را بر اساس آن جلو ببرید.

رژیم بارداری در دوران بارداری و پس از بارداری از چند ل جهت مهم میباشد .

اول از همه اینکه مادر باید در دوره ی بارداری به فکر سلامت خود باشد و از رژیم بارداری استفاده کند ، از جهتی دیگرعلاوه بر خودش باید تغذیه ی نوزاد را نیز تامین کند. از این دو موضوع که بگذریم ، حفظ تناسب اندام پس از زایمان نیز ارتباط مستقیمی با تغذیه ی مادر دارد.

همانگونه که تغذیه رژیم بارداری  مورد اهمیت قرار دارد، پس از زایمان نیز بسیاری از مادران دارای نگرانی و اضطراب میباشند .

از یک طرف برای شیردهی خوب و صحیح به نوزادشان نیاز به تغذیه کاملی و درستی دارند و از سمتی دیگر با پایان بارداری تمایل به کاهش وزن و رسیدن به اندامی مناسب دارند .

 

بهترین راه داشتن رژیم بارداری

بهترین راه برای داشتن رژیم بارداری ، دوران شیردهی خوب و  فرزندی سالم مشاوره با یک متخصص تغذیه برای دریافت رژیم بارداری مناسب با نیاز های مادر و فرزند است.

بهترین راه داشتن رژیم بارداری

 

مواد غذایی که مادر در طی روز می‌‌خورد و می‌‌نوشد بر روی شیردهی موثر میباشد.

در نتیجه  نظارت بر روی غذای مادر درواقع نظارت بر غذای کودک میباشد. در صورتی که اگر مادر غذای نامناسب مصرف کند، در واقع نوزاد با رفتارش مادر را متوجه می‌‌سازد.

مادر باید در مورد مصرف غذاهای آلرژی‌زا دقت نماید ، زیرا نوزاد به یک سری از مواد غذایی که مادر می‌‌خورد حساسیت دارد و پاسخ آن را به شکل علایم پوستی ظاهر میکند. مصرف برخی از غذاها توسط مادر باعث قولنج معمولی در نوزاد می‌‌شود.

با توجه به این که در دوره ی رژیم بارداری در حدود نیم تا یک کیلوگرم هر هفته وزن مادر کم میشود ، رژیم بارداری کم‌چرب به همراه ورزش‌های مناسب در این روند تاثیرات خوبی دارد .

ولی باید دقت داشت که کاهش سریع وزن مادر میتواند یک خطر برای نوزاد باشد ، زیرا این عمل موجب می‌‌شود سم معمولی که در چربی‌های بدن ذخیره شده است را به جریان خون منتقل کند  و میزان مواد سمی یا آلوده‌کننده در شیر افزایش میدهد.

 

ابتدا سعی کنید عادت های غذایی نامناسب خود را ترک کنید  و از خوردن بستنی، کیک و شیرینی جان تا اندازه ی  امکان پرهیز کنید، زیرا این مواد ارزش غذایی بالایی ندارند  و شیر شما را تضعیف می کند و از طرفی باعث اضافه وزن میشوند .

سعی کنید به جای این مواد غذایی از سایر جایگزین های مغذی و سالم مانند انواع میوه و سبزی جات استفاده کنید.

تاثیر وضعيت تغذيه­ ها بر نتيجه بارداري

در ابتدای دهه 1900، زناني كه شرایط تغذيه اي نامناسبي داشتند، پیامدها و نتیجه های  نامطلوب حاملگی همراه با خونریزی زمان زایمان  طولانی، نوزادان را تجربه میکردند .

در طول جنگ دوم جهاني اثرات تغذيه ناكافي بر مردمي كه قبلاً تغذيه خوبي داشتند، مسخص میشد .

نيازهاي تغذيه اي در طول بارداری

 

نيازهاي تغذيه اي در طول بارداری

در دوران بارداری اغلب تغذیه  معادل با افزایش وزن است زیرا که وزن به راحتی قابل اندازه گیری می باشد. با این وجود افزایش نیاز به مواد مغذی برای تامین رشد کافی جنین خیلی بیشتر از نیاز به انرژی است  و افزایش وزن مادر لزوما تضمین کننده سلامت نوزاد نیست به ویژه در ارتباط با زنان با وزن بالاتر.

رژیم غذایی متعادل برای یک زن شیرده  باید حاوی همه گروههای مواد غذایی باشد.باید از دریافت کالری اضافی پرهیز شود  تا از چاق شدن مادر جلوگیری شود.

استفاده از رژیم بارداری و رعایت تعادل و تناسب همانند سایر گروه ها برای مادران شیرده هم نیاز است .

استفاده متعادل و متنوع از همه ی  دسته های  غذایی باعث تعادل در تغذیه و افزایش میزان موفقیت در شیردهی می شود.

بر اساس رژیم شیردهی  نیازهای غذایی مادر شیرده برطرف خواهد شد .

راهنمای غذایی در رژیم بارداری و دوران شیردهی

دریافت غذی توصیه شده در رژیم بارداری

به دلیل اینکه افزایش نیاز انرژی ( تقریبا 18-14 درصد بیشتر از غیربارداری) کمتر از افزایش نیاز به مواد مغذی احساس میشود  در نتیجه انتخاب مواد غذایی باید براساس مواد غذایی غنی از ریزمغذی ها را شامل شود.

مصرف مکمل در رژیم بارداری

به مادران در دوران شیردهی پیشنهاد می‌شود تا مکمل‌های روزانه‌ای خود را مانند ویتامین ها مصرف کنند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، ویتامین D را از شیر سینه مادر دریافت می‌کنند، در نتیجه مادر باید مقدار مورد نیاز از این ویتامین را در تغذیه خود بگنجاند.

 

کاهش وزن در دوران شیردهی

کاهش وزن در دوران شیردهی

از آنجایی که  اکثر مادران در دوران بارداری وزنشان مقداری اضافه می‌شود، لاغر شدن در دوران شیردهی و استفاده از رژیم بارداری به تناسب اندام کمک خواهد کرد.البته نیازی به گفتن این نیست که یک نوازد نسبت به مادرش به انرژی بیشتری نیاز دارد .

گرفتن رژیم‌ لاغری بلافاصله بعد از زایمان روند بهبود را کند می‌کند و احساس خستگی مداوم را در پی دارد .

بنابراین اقدام برای لاغری را تا زمان انجام آخرین معاینه بعد از زایمان به تاخیر بیاندازید .

رژیم بارداری به همراه  ورزش کردن به صورت منظم به تناسب اندام کمک می‌کند و رژیم لاغری را انتخاب کند که زیاد به شما فشار نیاورد و دارای کالری مناسبی باشد .

اگر تمایل دارید می‌توانید 6 تا 8 هفته پس از زایمان از رژیم بارداری البته با مشاوره با متخصص تغذیه  استفاده کنید و با وی تماس حاصل نمائید.

اگر به دنبال یک رژیم بارداری سالم میباشید باید مواد غذایی گفته شده توسط  متخصص تغذیه را دقیق بشناسید و در رژیم بارداری تان بتوانید از آن استفاده نمایید.

در طی دوران حاملگی و وقتی از یک رژیم بارداری سالم استفاده می‌کنید نیاز به مصرف گروهی از مواد غذایی دارید که توسط متخصص تغذیه به شما ارائه میشود.

اگر در مورد رژیم بارداری تان مضطرب هستید، با متخصص تغذیه خود تماس بگیرید و از دریافت مکمل های روزانه خود مطمئن شوید زیرا همانطور که گفته شد بیشتر این مکمل ها نیازمند رشد جنین هستند و نباید به هیچ عنوان آنها را فراموش کنید .

آیا زنان باردار هم میتوانند در طول دوران بارداری کاهش وزن داشته باشند؟

امروزه همه نگران افزایش وزن هستند، در این بین خانم هایی را میبینیم که نگران تناسب اندام و رژیم غذایی خود در دوران بارداری میباشند و مخصوصا در بین خانم هایی که تصمیم به بارداری یا باردار شدن دارند.

همیشه در دوران بارداری خانم ها این نگرانی را دارند که آیا می توانند قبل یا در حین بارداری رژیم بگیرند و وزن خود را کم یا زیاد کنند یا خیر . و البته در کنار این مساله، مسائل بسیار مهم تری هم مطرح هست که وزن صحیح برای باردار شدن و پرورش یک جنین سالم چه وزنی میباشد و تا چه حد مجاز هستند مواد غذایی خود را نسبت به گذشته تغییر دهند تا به وزن ایده آل خود نزدیک شوید.

اضافه وزن مادر در دوران بارداری می تواند مشکلات زیر را به وجود آورد:

داشتن زایمان زودرس

ممکن است به سزارین نیار باشد

ممکن است نارسایی قلبی جنین اتفاق بیافتد

عفونت در بدن مادر

سقط جنین

دیابت بارداری (و تبدیل شدن آن به دیابت نوع 2 پس از زایمان)

آپنه ی خواب ( آپنه ی خواب یک مشکل خواب است و هنگامی رخ می دهد که تنفس فرد در حین خواب منقطع می شود و این مساله باید جدی گرفته شود)

پره اکلامپسی (فشار خون بالای بارداری که می تواند ارگان های دیگر از جمله کلیه را دچار مشکل کند)

لخته شدن خون (خصوصا در پاها)

با وجود تمام خطرهای گفته شده ، مادر نباید در کم کردن وزن عجله کند و همچنان لازم است که این کار با یک برمانه ریزی دقیقی و به شکل آهسته  انجام گیرد و میتوانید تحت نظر مشاوره تغذیه دکتر ناهید سخی پور داشته باشد. کاهش وزن آهسته بهترین راهکار برای مادر و فزند است.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − شش =