رژیم غذایی برای درمان سلولیت

رژیم غذایی برای درمان سلولیت

رژیم غذایی برای درمان سلولیت

رژیم غذایی برای درمان سلولیت یکی از راه کارهای درمان سلولیت برای برطرف کردن و یا کاهش آن میباشد .ورزش های هوازی، یوگا و دویدن بر روی تردمیل با شیب تند از راه های درمان سلولیت کمک می کند.

رژیم غذایی برای درمان سلولیت

 

سلولیت چیست و چه کسانی به سلولیت دچار میشوند ؟

سلولیت‌ها چربی‌های ناصافی هستند که معمولا روی ران، باسن و شکم به وجود می آیند و ممکن است روی بازوها هم تشکیل شوند. تقریبا 90درصد از خانم‌ها  دچار سلولیت هستند.

سلولیت‌ها دارای برآمدگی و فرورفتگی هایی روی پوست هستند که ظاهر ناخوشایندی ایجاد می‌کنند. این مشکل بیشتر در نوجوانان و زنان رواج پیدا کرده است. سلولیت یک مشکل پزشکی نیست اما باعث از بین رفتن زیبایی پوست میشود.

بسیاری پزشکان آن را یک مشکل عادی عنوان میکنند اما در عین حال ممکن است جراحان زیبایی یا متخصصان پوست راه‌حل‌هایی برای برطرف کردن آن داشته باشند و در حال حاضر نیز درمان‌های بسیاری برای سلولیت عنوان شده است.

درمان‌هایی مثل انواع کرم‌ها و ماساژ که تبلیغات زیادی هم روی آنها انجام گرفته است ، رواج یافته اما بسیاری از آنها برخلاف ادعاهای تبلیغاتی بی‌نتیجه مانده اند .

دانشمندان هنوز روی درمان قطعی سلولیت مطالعه می‌کنند ولی راه‌هایی وجود دارد که با آن می‌توان سلولیت‌ها و ظاهر بدشان را تاحدی زیبا نمود. بین این راه‌ها بهتر است به راه‌های بی‌خطر پرداخت.

سلولیت چیست؟

پوست بدن به کمک رشته‌هایی به عضله زیری وصل می‌شود. وقتی چربی بین ماهیچه و پوست قرار می‌گیرد، این رشته‌ها تحت‌فشار قرار می‌گیرند و به سمت پایین کشیده می‌شوند تا همچنان پوست را به عضله متصل نگه دارد .

این کشش موجب ایجاد فرورفتگی‌ها می‌شود و در عین حال چربی‌های متمرکز به دلیل فشار متورم خواهند شد، سطح پوست ناهموار می‌شود و سلولیت شکل می‌گیرد. سلولیت در زنان بسیار شایع‌تر از مردهاست زیرا معمولا چربی‌های زنان در ران‌ها و باسن متمرکز می‌شود.

یعنی درست جاهایی که پوست مستعد تشکیل سلولیت میباشد. این اتفاق با بالا رفتن سن و زمانی که پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد افزایش میابد. اضافه‌وزن موجب افزایش ایجاد سلولیت می‌شود.

البته ممکن است بعضی افراد با وجود لاغری سلولیت داشته باشند. در این افراد سلولیت ارثی است و زمینه ژنتیکی دارند و رژیم غذایی برای درمان سلولیت تاثیری زیادی روی آنها نخواهد داشت . ممکن است کمبود تحرک احتمال سلولیت را در یک اندام مشخص افزایش دهد. یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث ایجاد سلولیت شود، بارداری باشد.

رژیم غذایی برای درمان سلولیت

از رژیم غذایی برای درمان سلولیت میتوان استفاده کرد ؛ خوراکی‌هایی که تجربه کارایی آنها را نشان داده و طرفداران ادعا کرده‌اند موجب بهبود گردش خون یا خاصیت ارتجاعی پوست در مناطق سلولیتی می‌شوند. استفاده موضعی از این خوراکی‌های خاص می‌تواند تاثیر ویژه‌‌ای روی کم کردن سلولیت داشته باشد.

خیار و رژیم غذایی برای درمان سلولیت :

خیار از رطوبت و ویتامین غنی است. گذاشتن ورقه‌های خیار به‌ صورت مستقیم روی پوست می‌تواند با تاثیر روی کلاژن، پوست را محکم کرده و تا اندازه ای فرورفتگی‌ها و برجستگی‌های آن را تعدیل کند.و به عنواند رژیم غذایی برای درمان سلولیت استفاده میشود .

قهوه و رژیم غذایی برای درمان سلولیت :

قهوه و رژیم غذایی برای درمان سلولیت : 

 

کافئین عروق خونی را گشاد می‌کند و موجب سفت و محکم کردن بافت‌های بیرونی پوست می‌شود. مالیدن قهوه روی پوست باعث آزاد شدن سموم و قسمتی از چربی‌ها می‌شود. برای مالیدن قهوه روی پوست کافی است پودر آن را با روغن‌هایی که معمولا روی پوست می‌مالید مانند روغن بادام یا زیتون ترکیب کنید و سپس روی پوست بمالید.

جلبک دریایی و رژیم غذایی برای درمان سلولیت :

این یک روش فرانسوی میباشد. این جلبک‌ها در فروشگاه‌ها به فروش میرسد و می‌توانید آنها را به‌عنوان ماسک صورت استفاده نمائید. جلبک‌هایی هم برای حمام در بازار هستند. این جلبک‌ها مقدار بالایی ید دارند. ید علاوه بر تاثیر مثبت بر عملکرد تیروئید، موجب افزایش جریان خون در بافت می‌شود و به این وسیله موجب کاهش سلولیت میشود .

رژیم غذایی برای درمان سلولیت

پزشکان معتقدند پیروی از یک رژیم غذایی برای درمان سلولیت می‌تواند سلامت کلی و ظاهر پوست را بهبود ببخشد. به طور مثال خوردن ژله و خوراکی‌های ژلاتین‌دار می‌تواند در کاهش سلولیت تاثیر گذار باشند.

ژلاتین‌های بدون قند فواید زیادی برای بدن دارند ولی به‌طور خاص در افزایش تولید کلاژن موثر بوده و به همین علت به عنوان روش خوبی برای رژیم غذایی برای درمان سلولیت میباشند. البته سعی کنید از مصرف ژله به علت مواد قندی موجود در‌ آن دوری کنید، به جای آن می‌توانید از پودرهای ژلاتین استفاده نمائید.

این پودرها را در نوشیدنی روزانه خود مصرف کنید و تا حد زیادی به زیبایی و سلامت پوست کمک شایانی میکند. علاوه ‌بر این کاهش وزن از طریق خوردن غذاهای سالم و ورزش کردن به صورت منظم می‌تواند از طریق کاهش تجمع چربی‌ها و تقویت عضلات در پا، شکم و باسن، موجب کاهش سلولیت شد. البته کاهش وزن فقط تاحدی می‌تواند موجب از بین رفتن سلولیت شود و آن را به‌صورت کامل از بین نخواهد برد.

تاثیر ورزش و رژیم غذایی برای درمان سلولیت

تاثیر ورزش و رژیم غذایی برای درمان سلولیت

 

ورزش کردن در کاهش چربی های موضعی تاثیر بسیاری را دارد . ورزش چربی‌ها را به‌طور قطعی از بین می‌برد و با از بین بردن چربی‌ها تورم را به حداقل می‌رساند. ورزش در مرحله پیشگیری هم در جلوگیری از سلولیت موثر میباشد.

برای کاهش سلوبیت با استفاده از تردمیل نیاز است شیب را به 6 درجه برسانید، به مدت یک دقیقه با سرعت بدوید و بعد به مدت 30دقیقه آرام راه بروید. این کار را سه بار تکرار کنید. سپس برای چربی سوزی ورزش عادی خود را شروع کنید .

یک مطالعه که در مجله تخصصی فیزیولوژی کاربردی منتشر شده این را نشان میدهد که اگر در ابتدا ورزش را با شدت انجام دهید، در انجام ورزش‌های هوازی بعدی اکسیداسیون یا سوزاندن چربی 36درصد افزایش میابد. جالب است بدانید ورزش یوگا هم در کاهش سلولیت تاثیر زیادی دارد .

تاثیر جادویی ماساژ و رژیم غذایی برای درمان سلولیت

ماساژ و استفاده از جکوزی در آب گرم می‌تواند به‌صورت موقت در کاهش سلولیت کاربرد داشته باشد. البته آنها به هیچ وجه سلولیت را به‌طور کامل از بین نخواهند برد بلکه تنها با کاهش آب میان‌بافتی، به بهبود نسبی ظاهر آنها کمک می‌کنند.

تاثیر جادویی ماساژ و رژیم غذایی برای درمان سلولیت

 

از مشخصه های  این درمان‌ها این است که به نگهداری منظم نیاز دارند و بعد از توقف درمان به‌زودی باز خواهند گشت زیرا این روش‌ها تنها پیکربندی چربی زیر پوست را تغییر خواهند داد .

ماساژهایی هم وجود دارند که با دستگاه قابل انجام است؛ درواقع دستگاهی الکتریکی موجب کشش و فشار در بافت آسیب‌دیده می‌شود. مدت زمان استفاده از دستگاه 30 تا 45دقیقه میباشد. این درمان‌ها اولین‌بار در میانه دهه 90میلادی معرفی شدند ولی تاثیر آنها هم همانند ماساژ سنتی موقتی است و تنها با ادامه درمان برای همیشه می‌توان تاثیر آنها را به وضوح دید .

درمان‌های لیزری و رژیم غذایی برای درمان سلولیت

این‌گونه درمان‌ها در حال حاضر امیدوارکننده‌ترین روش‌ها برای برطرف کردن سلولیت‌هاهستند؛ درمان ترکیبی از ماساژ بافت‌ها، فرکانس‌های رادیویی و اشعه مادون قرمز میباشد . اشعه لیزر دیود همراه ماساژ هم می‌تواند مفید باشد. این اشعه‌ها برخلاف روش‌های ماساژی به عمق بافت نفوذ خواهند کرد و به همین دلیل به درمان قطعی‌تری منجر می‌شوند.ممکن است نتایج این درمان‌ها تا 6ماه بعد دیده شود.

لیپوساکشن

لیپوساکشن هم در درمان سلولیت تاثیر گذار خواهد بود . البته این روش تهاجمی را معمولا برای این مشکل توصیه نمی‌کنندولی به هر حال موثر است. جراح در این روش از طریق  ایجاد یک برش کوچک چربی های بدن را ساکشن میکند و آنها را برمی‌دارد و به‌این‌ترتیب فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌ها از بین می‌روند. به هر حال لیزرتراپی شکل کم‌خطرتری از درمان میباشد.

روش‌های دیگر

روش‌های دارویی هم برای درمان سلولیت وجود دارد. به طور مثال مثال بعضی پزشکان پماد رتینول را پیشنهاد می‌کنند که معمولا پس از 6 ماه نتیجه خواهد داد . البته از خوددرمانی پرهیز کنید چون این پمادها عوارض هم دارند. برخی از پزشکان مزوتراپی را هم پیشنهاد می‌کنند. در این روش دارو زیر پوست تزریق می‌شود و می‌تواند موجب شکستن بافت چربی شود .

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + هجده =