رژیم غذایی کودکان

رژیم غذایی کودکان

رژیم غذایی کودکان

رژیم غذایی کودکان یکی از رژیم های مهمی است که باید مادران کودکان به آن توجه کنند.

رژیم غذایی کودکان

 

رژیم غذایی کودکان بخش شامل يك برنامه غذايي طبيعي بوده كه تمام مواد مغذي لازم براي رشد كودكان را به همراه داشته باشد و شامل چند گروه عمده مواد غذايي است كه بايد روزانه مصرف شوند و عبارتند از:

 

1 – ميوه و سبزيجات در رژیم غذایی کودکان

2 – نان و حبوبات در رژیم غذایی کودکان

3- شير و لبنيات در رژیم غذایی کودکان

4 – گوشت و ماهي و تخم مرغ در رژیم غذایی کودکان

 

چگونه رژیم غذایی کودکان در دندانهایشان تاثیر میگذارد؟

كودك نياز دارد كه يك نوع رژیم غذایی کودکان متعادل براي شكل گيري و تكامل دندانها داشته باشد. كودك همچنين براي اين كه لثه اي سالم كه دندانها را در برمي گيرد داشته باشد، نيازمند به داشتن يك رژیم غذایی کودکان کامل است.

يك برنامه غذايي با مقادير بالاي كربوهيدرات مثل مواد قندي و نشاسته اي مي تواند براي كودك شما ايجاد ريسك بالايي از لحاظ ابتلاي به پوسيدگي دنداني نمايد.

 

چگونه مي توان یک رژیم غذایی کودکان را فراهم آورد؟

ابتدا مطمئن شويد كه برنامه غذايي او كامل و متعادل  مي باشد. سپس بررسی کنید كه چند مرتبه در روز از غذاهاي حاوي مواد قندي و نشاسته اي مصرف میکند. غذاهاي نشاسته اي شامل نان، برنج، شيريني و چيپس و سيب زميني مي باشد.

هنگامي كه غذای وی را از نظر مصرف اين مواد كنترل مي كنيد، بهتر است نگاهي نيز به ظرف محتوي اين مواد و همچنين شيريني و شكلاتهای او بیاندازید.

برخی از مواد غذايي شامل يك يا چند نوع قند مي باشند و بايد بدانيد كه همه انواع قندها مي توانند موجب پوسيدگي شوند. ميوه ها و برخي سبزيجات و محصولات لبني دست كم داراي يك نوع قند هستند.

قند را مي توان در تجزيه بسياري از مواد غذايي پيدا كرد، حتي در برخي از مواد غذايي كه مزه ی شیرینی ندارند؛ براي مثال در كره، بادام زميني و بسياري از سسها و ژله ها.

 

آيا كودك بايد در رژیم غذایی کودکان نشاسته و قند را کنار بگذارد ؟

حتما خير، مقادير بالايي از اين مواد را کودکان نیاز دارند. شما بايد به سادگي آن را انتخاب نموده و مصرف را در حد طبيعي و منطقي نگهداريد.

آيا كودك بايد در رژیم غذایی خود نشاسته و قند را کنار بگذارد ؟

يك غذاي حاوي نشاسته و قند اگر با مواد غذايي ديگري مانند گوشت همراه شده و در برنامه غذايي روزانه (ناهار- شام – صبحانه) قرار گيرد، براي رشد و تكامل دندانها بسيار مفيد میباشد، ولي اگر به صورت تنقلاتي همانند چيپس، پفك و … باشد خير.

 

غذاهاي چسبنده و كشدار همچون ميوه هاي خشك و انواع تافيها و شكلاتها به راحتي توسط بزاق دهان و آب و شير از سطح دندان شسته نمي شوند، در نتیجه آنها مي توانند نقش بيشتري را در ايجاد پوسيدگي دندان داشته باشند تا غذاهاي فيبردار و سلولزي كه دندانها را نيز تميز مي كنند.

با دندانپزشك اطفالتان در رابطه با  انتخاب، نگهداري و طرز مصرف مواد غذايي كه سلامت دندانهاي كودك شما را تضمين مي كند، مشورت نماييد.

 

آيا در رژیم غذایی کودکان ميزان فلورايد كافي است؟

قطعا خير. يك رژيم غذايي متعادل ضامن فراهم كردن مقدار كافي فلورايدي كه براي رشد و نگهداري دندانهاي كودكان نیاز است، نمي باشد.

اگر در جامعه اي زندگي مي كنيد كه فلورايده كردن مواد غذايي در برنامه ی آنها وجود ندارد و يا ميزان فلورايد موجود در آب آشاميدني كافي نمي باشد كودك شما در طي سالياني كه دندانهايش تشكيل مي شوند، نياز به يك فرآورده دارويي فلورايددار دارند.

آيا در رژیم غذای کودکان ميزان فلورايد كافي است؟

 

دندانپزشك كودكان با توجه به ميزان فلورايد آب آشاميدني، وزن و سن  كودك مقدار مصرف اين فرآورده ها را مشخص مي کند.

 

 در رژیم غذایی كودكان  به چه چیزهایی نیاز است ؟

شما با تنظيم و تدوین  يك رژيم غذايي متنوع روزانه كه در آن از هر 4 گروه اصلي مواد‌غذايي استفاده شده باشد، خوشبختانه مي‌توانيد فرزندتان را از خطر  چاق شدن دور نگه داريد. براي اين منظور بايد تلاش كنيد تا از هر يك از گروه‌هاي زير به درستي در تنظيم برنامه رژیم غذایی کودکان كمك بگيريد:

گروه نان و غلات در رژیم غذایی کودکان :

اين گروه شامل مواد‌غذايي نشاسته‌اي مي‌شود مانند سيب‌زميني و ماكاروني . اين گروه به تامين انرژي، ويتامين ،فيبر  و مواد معدني براي كودك كمك مي‌كند.

گروه نان و غلات:

 

گروه ميوه‌ها و سبزي‌ها در رژیم غذایی کودکان :

اين گروه علاوه بر تامين مواد معدني ،ويتامين، فيبر و منبع عالي از  آنتي‌اكسيدان‌ها هستند.

گروه شير و لبنيات در رژیم غذایی کودکان :

اصلي‌ترين وظيفه لبنيات و شير  تامين كلسيم مورد نياز كودك براي ساختن استخوان‌ها و دندان‌هاي محكم میباشد. اين گروه همچنين ويتامين، مواد معدني و پروتئين را براي بچه‌ها فراهم می آورد.

گوشت و جايگزين‌هاي آن:

گوشت، ماهي ،مرغ و نيز مواد پروتئيني ديگري همچون تخم‌مرغ و حبوبات در اين رژیم غذایی کودکان قرار مي‌گيرند. اين خوراكي‌ها علاوه‌بر تامين آهن مورد نياز ،پروتئين  بدن كودك را تامین میکند و همچنين ويتامين و مواد معدني را هم شامل میشود.

حالا كه با اين گروه‌ها آشنا شديد، بد نيست با گروه پنجمي هم آشنا شويد كه شامل غذاهايي میباشد كه كودك‌تان بايد از آنها دور نگه داشته شود. اين گروه شامل غذاهاي شيرين و چرب  مانند پفك، چيپس، بيسكويت، شكلات، كيك، نوشابه و ديگر هله‌هوله‌ها هستند كه هر چه كودكان آن‌ها را كمتر مصرف كنند بهتر است.

اين خوراكي‌ها نه تنها حاوی مواد مغذي مفيدي نیستند بلكه با كالري زيادي كه دارند، موجب چاقي كودكان نيز مي‌شوند.

رژیم غذایی کودکان لاغر  :

اگر کودک شما جز کودکان لاغر میباشد و شما درصدد داشتن یک رژیم غذایی کودکان برای افزایش وزن او هستید، در برنامه غذایی کودک خود این نکات را رعایت کنید تا علاوه بر خوشمزه شدن غذای کودک از نتیجه آن هم راضی باشید.

در غذای کودک کره استفاده کنید:

هیچ کره ای ضرر ندارد و شما می توانید در تمام رژیم عذایی کودکان از این ماده استفاده کنید زیرا چربی ها یکی از بهترین گزینه ها برای افزایش وزن هستند.

غذای کودک را با کره مغزها مغذی کنید:

استفاده از کره های مغز ها همچون کره بادام زمینی و کره بادام به دلیل داشتن چربی های غیر اشباع و پروتئین از جمله مواد خوراکی موثر برای افزایش وزن کودکان به حساب می آید.

غذای کودک را با کره مغزها مغذی کنید:

به غذای کودک شیر و خامه بیفزایید:

یکی از والدین کودک باید روزانه  فرزند خود را به خوردن دو لیوان شیر ترغیب کنید  در غذاهای او تا می توانید از شیر و خامه های تازه فراوری شده از شیر استفاده  کنید.

تخم مرغ یک غذای کامل در رژیم غذایی کودکان :

تخم مرغ به عنوان یک ماده کاملا مغذی که سرشار از انواع پروتئین ها و ویتامین های مفید می باشد باید در برنامه رژیم غذایی کودکان لاغر مصرف شود. شما در همه ی وعده های غذایی کودک می توانید به اندازه از این ماده در اشکال مختلف استفاده کنید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 12 =