رژیم غذایی

رژیم غذایی 

رژیم غذایی

رژیم غذایی يك نوع رژيم جامع، کامل و متنوع و همچنين رژیم غذایی متناسب براي هر شخص جدا گانه و باتوجه به وضعیت و شرایط بيماري و مشكلات فردي تنظيم ميشود.

رژیم غذایی

رژیم غذایی 

رژیم غذایی  مجموعه ای از خوردنی هاست که یک موجود زنده یا شخص مصرف می‌کند. برخی اوقات انسان‌ها از رژیم غذایی ویژه‌ای پیروی می‌کنند که ممکن است توسط  متخصص تغذیه به آن‌ها پیشنهاد شده باشد که به آن رژیمِ درمانی گفته میشود  (مثلاً در بیماری دیابت).

برخی اوقات هم  فرد برای لاغر شدن یا چاق شدن  رژیم لاغری یا رژیم چاقی (رژیم افزایش وزن) را پیروی میکنند .

همچنین میتوانند از رژیم در برنامه غذایی خود برای لاغر شدن استفاده نمایند .

همچنین بعضی ها  مایلند در رژیم غذایی خود تنها از گیاهان استفاده کنند که به رژیم خوراکی آن‌ها گیاهخواری نیز گفته می‌شد.

رژیم غذایی ، رژیمی است که به داشتن سلامت عمومی بدن کمک میکند .  حاوی مواد مغذی مورد نیاز، مایعات کافی، آمینو اسید و اسیدهای چرب مورد نیاز ، ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی و همچنین  رژیم غذایی  کالری ضروری را برای بدن فراهم آورد.

رژیم غذایی  نیازهای بدن را بدون اینکه شما را دچار اضافه وزن شوید و مریض شوید ، برای شما رفع میکند.

 

بهبود بیماری ها

همچنین رژیم غذایی  همراه با ورزش می‌تواند خطر ابتلا به بیماریهایی همچون چاقی، بیماریهای قلبی، دیابت نوع ۲، فشارخون بالا و سرطان را در شما کم میکند .

بهبود بیماری ها

 

در واقع رژیم غذایی به آن چیزی که در طول روز خورده میشود و یا می آشامید گفته می شود.پیش از اینکه برای گرفتن رژیم غذایی برنامه ریزی نمایید در ارتباط با مقدار کالری مناسب خود بهتر است که  اطلاعاتی را جمع آوری کنید.

لازم است که بدانید که رژیم مورد استفاده شما از لحاظ تغذیه ای متعادل است یا خیر؟مدت زمان گرفتن این رژیم چقدر میباشد؟در این مقاله پاسخ سوالات خود را در این زمینه میگیرید.

هنگامی که بحث رژیم غذایی سالم در میان است، تعادل در داشتن آن ،کلید اصلی دسترسی به آن می‌باشد. تعادل به معنای خوردن طیف گسترده‌ای از مواد غذایی در حدو اندازه ی  کافی و مصرف مقدار صحیح از خوردنی‌ها و نوشیدنی ها که شما را در رسیدن به بدنی سالم و حفظ سلامت آن، کمک خواهد کرد .

 

دقت کنید زمانیکه بحث پرخوری و اضافه وزن درمیان است، مقصر غذاها نیستند ، بعضی از نوشیدنی ها هم به اندازه ی غذا می‌توانند چاق کننده باشند.

بدن ارگانیک

ارگانیت در تعریف عرفی یعنی طبیعی ولی در حقیقت ارگانیک معنای فراتر از طبیعی در تعریف کلمه عمومی را دارد .

هنگامی  که شما از بدن ارگانیک صحبت می کنید منظور انسانی میباشد  که تمامی ورودی ها و خروجی های بدنی و روانی اش به صورت منظم و درست و کاملا هوشمندانه در کنترل کردن فرد میباشد و او با هوشیاری کامل مشغول زندگی اش است.

این بدن ارگانیک چیزی دور از دسترس یا فرا زمینی نیست، همه ما می توانیم با یک خواستن و اندکی تلاش به خواسته ی خود برسیم.

برای بیشتر دانستن این موضوع که رژیم غذایی چیست نگاهی می اندازیم به گروه بندی  کلان رژیم تغذیه:

رژیم های ورزشی

ورزشکاران به ویژه در سطح های حرفه ای نسبت به نوع فعالیت و حرفه ی تخصصی‌شان برای آماده نگاه داشتن توانمندی در طول تمرینات با توجه به استفاده از برنامه متخصص تغذیه ورزشی و رژیم غذایی برنامه منظم و مشخصی دارند.

 

رژیم های ورزشی

 

در کشورهایی که از لحاظ ورزش حرفه ای پیشرفته هستند مربیان تیم های ورزشی حتی برنامه مصرف آب خوردن ورزشکارانشان را در طول تمرین به وی میدهند .

رژیم های مراقبه ای

یکی از بخش هایی است که در چهار چوب تمرین های متداول و فعالیت هایی روان درمانی و تربیت درون مثل یوگا ، ذن و … است که برای فعالان در این رشته ها دوره هایی که معمولا چهل روزه هستند سالانه تغییر تغذیه را برایشان انجام میدهند.

رژیم های سلامتی برای بیماران

این قسمت در تحلیل رژیم غذایی یکی از بخش هایی است که به دلیل عوارض سوء مصرف غذایی و یا ناتوانی در تنظیم روان تنی، شخص با مشکلاتی رو به روشده است که مجبور است برای کنترل بیماری و یا ناتوانی اش در ادامه روند تغذیه قبلی شرایط رژیم غذایی را قبول کند.

بهبود بیماری ها

این دسته بیماران که مبتلا به عمده بیماری‌های چاقی، دیابت و به صورت هایی مانند انواع سرطان ها، بیماری های قلبی، عروقی و … هستند به شدت در معرض خطر هستند و به علت رفتار غلط در طی زندگی مجبور به تغییر برنامه غذایی اشتباهشان و ورود اجباری به دوره ای هستند که برایشان بسیار دردناک و سخت  است.

سعی و تلاش فرد در شعورمند کردن متد و روش تغذیه و عدم تداوم رفتارهای بیماری زا که می تواند روانی یا جسمی باشد موجب خواهد شد که فرد هیچوقت نداند که رژیم غذایی چیست چون او صاحب سبک غذایی مناسب نمیباشد .

برای بهبود رژیم غذایی خود می توانید:

از افزودنی هایی که نمک کمتری دارد استفاده کنید .

محصولاتی را انتخاب کنید که درصد نمک  کمتری دارند.

هنگام آشپزی مقدار زیادی نمک به کار نبرید .

در رژیم غذایی فرد نه تنها گرسنه و كم انرژي نيست بلكه شادابتر و سرحالتر و با انرژي بيشتري به کارهایش میپردازد.

برای بهبود رژیم غذایی خود می توانید:

البته به دليل تخصص متخصص تغذیه در زمينه تغذيه ورزشي در كنار تنظيم رژيم هاي كاهش و افزايش وزن، وضعيت بدني فرد از لحاظ درصد عضله و چربي و آب بدن با بكار گيري از جديدترين دستگاه هاي پزشكي دنيا در نظر گرفته مي شود تا رژيم تنظيم شده براي شخص به صورت كاملا دقيق و بدون خطایی باشد و همچنين اندام فرد در طي كاهش يا افزايش وزن كاملا متناسب و شکل گرفته با كمترين عوارض ناشي از رژيم هاي كاهش وزن مانند شلي و افتادگي پوست صورت و بدن و… باشد.

در رژیم غذایی محدوديت خاصي اعمال نميشود و رژیم غذایی  براساس الگوي غذايي روزانه خود فرد تنظيم خواهد شد.

رژیم غذایی  یکی از بهترین رژیم های غذایی برای هر فرد میباشد به خصوص افرادی که نیازمند رژیم هستند ( افراد چاق  دارای اضافه وزن ) .

رژیم غذایی برای همه ی  گروه های سنی و برای تمام افرادی که ممکن است دارای بیماری هایی از جمله دیابت و.. داشته باشند مناسب میباشد .

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 3 =