رژیم لاغری

رژیم لاغری

رژیم لاغری

رژیم لاغری برای افرادی که دارای اضافه وزن میباشند ایده ی بسیار خوبی است . ولی می‌تواند برای افراد معمولی  مضر و خطرناک باشد.رژیم لاغری  از نمونه رژیم های کاهش وزن ، وزن مناسب میباشد.

رژیم لاغری

 

اینکه چه کسی باید رژیم لاغری را مورد استفاده قرار دهد،پزشک یا متخصص تغذیه تایین میکند.

 

اگر فردی شروه به استفاده از رژیم لاغری  کند و بعد از مدتی رژیم لاغری را ترک کند دوباره به حالت قبل بازمیگردد.

وزن بیشتر افرادی که برای کاهش وزن رژیم لاغری را می‌گیرند، فقط چند هفته پس از قطع رژیم لاغری  ، بیشتر از وزن قبل خواهد شد. همچنین تجربه نشان داده‌است در رژیم‌های خیلی سفت و سخت که با ترکیب غیرعادی غذاها موجب می‌شوند فرد در مدت زمان کوتاهی وزن کم کند، این احتمال وجود دارد که بعد از گذشت مدتی ، فرد انگیزه اولیه از دست بدهد و دوباره وزن وی افزایش پیدا کند.

انواع رژیم لاغری

در رژیم لاغری به صورت یک روز درمیان  ۲ نوع برنامه انتخابی وجود دارد، یکی روزهای عادی و یکی روزهای سبز. در روزهای سبز می‌توانید آزادانه و به اندازه ی نامحدود از گروه سبزی‌ها، میوه‌ها، حبوبات و غذاهای نشاسته‌ای همچون پاستا، سیب زمینی و برنج استفاده کنید. و پروتئین بیشتری در روزهای عادی هم می‌توانید بخورید.

رژیم غذایی گیاهخواری

انواع مختلفی از رژیم غذایی گیاهخواری وجود دارد مانند گیاهخواری لاکتو، میوه‌خواری، رژیم گیاهخواری لاکتو-اُوو، خام گیاهخواری، گیاهخواری اُوو، گیاهخواری پسکو و نیمه گیاهخواری.

اکثر گیاخواران رژیم غذایی گیاهخواری لاکتو-اُوو را به کار میبرند ، به نوعی دیگر ،غذاهای حیوانی را مصرف نمی‌کنند اما علاوه بر غذاهای گیاهی از تخم مرغ، لبنیات و عسل استفاده می‌نمایند.

مطالعات در چند سال اخیر نشان داده‌اند که گیاهخواران  وزن پایین‌تری را دارا میباشند ، کمتر دچار بیماری می‌شوند و در کل نسبت به افرادی که گوشت مصرف می‌کنند،  سالم تر و به زندگی امید بیشتری دارند .

رژیم کاملاً گیاهی

رژیم کاملاً گیاهی

بطور کلی گیاهخواران فقط به خاطر سلامتی اقدام به گیاهخواری نمی‌کنند بلکه به دلایل زیست محیطی و اخلاقی نیز  این رژیم غذایی را استفاده میکنند .

گیاهخواران عقیده دارند که روش‌های مدرن کشاورزی برای محیط زیست ما مضر بوده و در دراز مدت ناپایدار هستند. بر اساس نظر این گونه افراد، اگر تمام غذاهای ما گیاهی بودند، محیط زیست از آن سود می‌برد، حیوانات رنج کمتری میکشند ، غذای بیشتری تولید می‌شد و مردم از سلامت جسمی و روحی بهتری برخوردار هشتند.

رژیم کتوژنیک چگونه است؟

این رژیم یک رژیم غذایی قابل اعتماد آماده و منتظر شما میباشد. اینکه چه چیزی بخورید بسته به این است که با چه سرعتی بخواهید به رژیم لاغری کتو عادت کنید. هرچه کربوهیدرات مصرفی خود را کمتر کنید، زودتر به رژیم کتوژنیک عادت خواهید کرد.

شما می خواهید کربوهیدرات مصرفی خود را محدود کنید که بیشتر آن را از طریق سبزیجات، آجیل و لبنیات بدست می آید. هیچ کربوهیدرات تصفیه شده ای مثل گندم ( نان، پاستا، غلات و حبوبات )، نشاسته (سیب زمینی، لوبیا، حبوبات) یا میوه نخورید. استثنا کوچکی در این مورد وجود دارد که شامل: آواکادو، میوه ستاره و توت ها که می توانند با اعتدال استفاده شوند.

این موارد را نخورید

دانه ها: گندم، ذرت، برنج، غلات و …
غذاهای شیرین: عسل، نوشابه، آبمیوه، کیک، آب نبات، بستنی و …
میوه: سیب، موز، پرتقال و …
گندم: سیب زمینی، هویج، و …

این موارد را بخورید

گوشت: ماهی، گوشت گاو، گوسفند، مرغ، تخم مرغ و …
برگ سبز: اسفناج، کلم و…
سبزیجات: بروکلی، گل کلم و …
لبنیات با چربی بالا: پنیر های سخت، خامه با چربی بالا، کره و …
آجیل و دانه: گردو، دانه های آفتابگردان، و …
آووکادو و انواع توت ها: تمشک، تمشک و دیگر انواع توت هاى با گلیسمی پایین
شیرین کننده ها: استویا، اریتیتول، میوه جادو و سایر شیرین کننده های کم کربوکسیل
چربی های دیگر: روغن نارگیل، سس سالاد با چربی بالا، چربی های اشباع شده و …

رژیم چاغری

در واقع رژیم چاغری نسخه بهبود یافته رژیم دوکان می‌باشد. این رژیم نیز مانند دوکان از چهار فاز ساخته شده است  ولی محدودیت‌هایی مانند مصرف میوه تازه در ان کمتر می‌باشد. در رژیم لاغری نیز تمرکز بر مصرف سبزی و پروتئین و مواد غذایی آماده و فست فودها و شکر میباشد.

رژیم اتکینز

رژیم اتکینز در رابطه با مصرف غذاهای پروتئین مثل ماهی و تخم مرغ و غذاهای پرچرب مانند خامه، کره میباشد و فرد در مجموع کالری کمتری دریافت می‌کند. کربوهیدارت‌هایی همچون نان، برنج، سیب زمینی، شکلات، چیپس، غلات و شکر هم به شدت کم باید شود .

رژیم نمایه گلایسمی

رژیم نمایه گلایسمی غذاهای کربوهیدارتی بر اساس اینکه چقدر سریع قند خون را بالا می‌برند، گروه بندی می‌شوند. غذاهایی که شاخص گلایسمی پایینی دارند، موجب می‌شوند فرد مدت زمان طولانی احساس سیری داشته باشد  و در نتیجه وزنش کنترل شود.

رژیم سم زدایی

رژیم لاغری  در مورد رژیم سم زدایی ، کاهش وزن بر اساس این تئوری میباشد که بدن مدام با سموم مختلف مانند آفت کش‌ها، مواد افزودنی و غذاهای چرب رو به رو است و باید این سموم را از بدن خارج کند. نکته مهم این است که رژیم سم زدایی انواع متفاوتی دارد و بسیاری از  آنها هم موفق آمیز بوده‌است. در نتیجه می‌توان گفت که تنها یک راه حل وجود ندارد.

رژیم دوکان

این رژیم مختص رژیم دوکان که متشکل از ۴ فاز حمله، کاهش، تثبیت و رهاسازی میباشد. تمرکز این روش بر مصرف سبزی‌ها و پروتئین کم چرب و حذف موقتی چربی‌های اشباع و کاهش کربوهیدرات دریافتی میباشد. در این رژیم پافشاری زیادی بر ورزش سبک روزانه و مصرف آب و سبوس جو دوسر می‌باشد و گفته شده سرعت کاهش در آن نسبت به رژیم‌های کالری اندکی بیشتر میباشد.

رژیم پایش وزن

رژیم پایش وزن مبتنی بر سیستم امتیازی میباشد. به هر نوع غذا بر اساس مقدار کالری و ارزش غذایی اش امتیاز داده می‌شود و هرکس با توجه به مقدار وزنی که میخواهد کم کند  ، می‌تواند در هر روز امتیاز مشخص شده ای دریافت کند.

تفکیک گروه‌های غذایی

 

تفکیک گروه‌های غذایی

در رژیم لاغری در رابطه با تفکیک گروه های غذایی نباید غذاهای خاص همزمان باهم خورده شوند. به طور مثال غذاهای پرپروتئین همچون ماهی، گوشت قرمز و تخم مرغ و لبنیات و غذاهای پرکربوهیدرات مانند نان، برنج، پاستا و سیب زمینی را نباید همزمان باهم استفاده کرد.

مکمل‌های رژیمی

انواع مختلف مکمل‌ها برای افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند وجود دارد که ادعا می‌شود می‌توانند چربی‌ها را آب کنند، متابولیسم را بالا ببرند یا جلوی اشتها ی فرد را بگیرند .

رژیم کم چرب

هر نوع چربی کالری بسیاری دارد، بنابراین در رژیم کم چرب، میزان کالری دریافتی به شدت کم می‌شود. در رژیم لاغری مربوط به رژیم کم چرب مصرف خوراکی‌هایی همچون کره، روغن، مارگارین، مایونز، چیپس، شکلات و پنیر محدود و درصورت امکان با انواع کم چرب جایگزین می‌شود.

 

دیابت و رژیم لاغری

چنانچه به دیابت مبتلا هستید ، رعایت رژیم لاغری می‌تواند  به رهایی از انسولین یا دارودرمانی منتهی شود. با کمک کارشناسان و متخصصان تغذیه، رژیم لاغری درمورد دیابتیک را میتوانید  تنظیم نمایید.

هیچ شکی در این نیست که اگر شما دچار اضافه وزن هستید و مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز می‌باشید، رژیم لاغری سالم ،میزان قند شما را کاهش داده، منجر به بهبود سلامتی شده و به شما کمک خواهد کرد که حس بهتری داشته باشید.

قبل از شروع رژیم لاغری

اما قبل از آنکه رژیم لاغری در رابطه با دیابتیک را شروع کنید، به یاد داشته باشید که نظارت پزشک متخصص دیابت بسیار مهم است ، چراکه در زمان رعایت رژیم لاغری ، بررسی قند خون، انسولین و دارو درمانی تان نیاز ویژه ای پیدا می‌کند. اشتباه نکنید  شما با رعایت رژیم لاغری در مسیر مناسبی  قدم برداشته اید.

در صورت کم کردن مقداری از وزنتان، قند خون شما به‌ صورت معناداری کاهش پیدا می‌کند.

قبل از شروع رژیم دکتر کشاورز

رژیم لاغری برای افرادی میباشد که در پی داشتن وزنی ایده آل هستند.

رژیم لاغری برای افرادی که اضافه وزن دارند روش خوبی است.

رژیم لاغری برای افرادی که از چاقی رنج میبرند گزینه خوبی میباشد.

رژیم لاغری  برای افرادی مناسب است که سالها به دنبال برنامه رژیمی مناسبی هستند .

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 12 =