ضد آفتاب چیست؟

ضد آفتاب چیست؟

ضد آفتاب چیست؟

ضد آفتاب ماده‌ای است که برای محافظت از پوست در مقابل نور آفتاب روی پوست قرار داده میشوند. این ماده با فرمولاسیون‌های مختلفی تهیه‌شده و عرضه شود و اگر به‌درستی استفاده شود می‌تواند تا حدی مانع اشعه فرابنفش آفتاب و منفی آن روی پوست می‌شود، زیرا نور خورشید و اشعه فرابنفش بیشترین تأثیر را در پیری زودرس پوست دارد که به‌صورت چین  چروک لک کک‌ومک افتادگی پوست و کاهش قدرت دفاعی  سرطان پوست و … خود را نشان می‌دهد.

ضد آفتاب چیست؟

 

اثرات نور آفتاب

نور آفتاب تشکیل شده از طول‌موج‌های مختلفی میباشد. اشعه ماوراءبنفش طول‌موج خاصی است که خود به دو قسمت A و B گروه بندی شده که هر دو آن‌ها به پست آسیب میرساند . اشعه ماوراءبنفش نوع B ، درصورتی‌که باپوست بر روی لایه خارجی پوست که اپیدرم نامیده می‌شود تماس داشته باشد ، تأثیر می‌گذارد و  باعث آفتاب سوختگی میشود . این نوع از اشعه آفتاب نمی‌تواند از شیشه عبور کند و زمانی که پنجره‌ها بسته باشند توسط شیشه جذب می‌شود و داخل اتاق نمی‌شود.

نوع دیگری از اشعه ماورا بنفش که اشعه Aنام دارد نمی‌تواند به ناحیه عمیق پوست نفوذ کند و می‌تواند موجب  آسیب‌های شدیدی به پوست شود و علاوه بر اینکه میتواند از شیشه عبور می‌کند در یک اتاق با پنجره‌های بسته هم وجود دارد و نوع B و A با شکستن کلاژن پوست ساخت رادیکال‌های آزاد و مهار مکانیسم‌های ترمیم پوست موجب ایجاد کک‌ و مک چروک و مهم‌ترین عامل باعث ایجاد سرطان پوست می‌شود.

اثرات ضد آفتاب

ضدآفتابها از راه های شیمیایی (جذب اشعه) یا فیزیکی (مسدود کردن اشعه) برای جلوگیری از نفوذ اشعه uv A &B آفتاب به پوست استفاده می‌کنند. قدرت و توان آنها در محافظت از نور آفتاب با واحد (SPF (Sun Protection factor محاسبه میشود .

 

اثرات ضد آفتاب

ضد آفتاب خوب

ضدآفتاب خوب باید جلوی ورود هر نوع اشعه‌ای ازجمله A و B به پوست را بگیرد ،ویژگی دیگری که باید داشته باشد پایداری و مقاومت در برابر آب و تعریق می‌باشد به همین جهت شرکت‌های مختلف سازنده از ترکیب‌های گوناگونی استفاده می‌کنند این مواد را می‌توان به دودسته تقسیم کرد : ضد آفتاب‌های فیزیکی که وظیفه آن‌ها منعکس کردن و پخش کردن اشعه فرابنفش میباشد و ضد آفتاب‌های شیمیایی که اشعه فرابنفش را جذب خود می‌کند.

ضدآفتاب‌های فیزیکی مانند اکسید روی یا دی‌اکسید تیتانیوم اگر ذرات و مواد بزرگی داشته باشد یا درصدشان زیاد باشد از لحاظ ظاهری چندان جالب نمی‌شود .
ضد آفتاب‌های شیمیایی هریک قدرت جذب بخشی از اشعه فرابنفش را دارند. البته این ضدآفتاب‌ها بعضی وقت‌ها باعث التهاب پوست می‌گردند .
بهتر است در کودکان یا زنان حامله از ضد آفتاب‌های فیزیکی استفاده شود.

SPF  چیست ؟

SPF برای یک عامل حفاظتی در برابر نور آفتاب می‌باشد که برای ارزیابی مقدار حفاظت در برابر اشعه فرابنفش نوع B و خطر آفتاب‌سوختگی به کار میرود ،البته این را در نظر بگیریم که روش ساخت SPF در همه کشورها و شرکت‌های تولیدکننده مثل هم نمیباشند .
باید توجه داشت که روش برآورد «SPF» در همه کشورها و شرکت‌های تولیدکننده به هم نیست ، بیشتر پزشکان SPF 25 یا 30را برای کشور ما در نظر می‌گیرند زیرا در کشورمان آفتاب شدید و مدامی داریم و احتمال اینکه ضد آفتاب را مردم مصرف نکنند زیاد است

به یاد داشته باشید که بین عدد «SPF» و میزان محافظت در برابر نور آفتاب ،رابطه  خطی وجود ندارد یعنی با بالا رفتن SPF دلیلی بر بالا بودن میزان حفاظت از پوست نمیباشد .
عامل مهم دیگر در انتخاب ضد آفتاب است که برای پوست‌های چرب باید ضد آفتاب مناسب پوست و فاقد چربی انتخاب گردد و برای پوست‌های خشک ضد آفتاب‌هایی که مرطوب‌کننده باشد را باید انتخاب شود، پس برای هر نوع پوست ضدآفتاب مخصوص همان نوع پوست انتخاب شود.

روش استفاده از ضد آفتاب

 

سخاوتمندانه از ضد آفتاب استفاده کنید و روی پوست خود بمالید ، معمولاً  باید نیم ساعت قبل از خروج از منزل ضد آفتاب را روی پوست بمالید  و سپس هر دو ساعت یک‌بار مجددا این کار تکرار شود زیرا باگذشت این مدت از تأثیرات کاسته می‌شود ، هوای ابری نیز اشعه فرابنفش به پوست  می‌رسد و در هوای ابری هم از ضدآفتاب استفاده کنید.

بهترین ضد آفتاب چه ویژگی دارد؟

محافظت می‌کنند واز اشعه یو وی ای حفاظت نمی‌کند UVBبسیاری از کرم‌های ضد

تفاوت‌های UVA با UVB:

اشعه UVB به لایه رویی پوست در مقابل آفتاب و سوختگی آسیب میرساند .

اشعه UVA موجب چین و چروک و پیری زودرس خواهد شد .

به کلمه Broad spectrum روی بسته بندب ضد آفتاب توجه کنید ( طیف وسیع در بدنه )

این یعنی ضد آفتاب شما می‌توانند از هر دو اشعه محافظت کند.

به اندازه یک نخود از ضد آفتاب را به پوست خود بمالید .

بیشتر مردم جهان، یک‌چهارم مقدار موردنیاز از کرم ضد آفتاب را استفاده می‌کنند، اگربهترین ضدآفتاب‌ها هم کم‌مصرف شوند، فایده‌ای ندارد، مقدار قابل‌قبول ضدآفتاب اندازه‌ی یک سکه بزرگ باید باشد .

15 تا 30 دقیقه پیش از خروج از منزل کرم ضد آفتاب را به پوست خود بمالید .

یک‌لایه از کرم را در تمام قسمت‌های پوست خود بمالید.

این لایه را ماساژ دهید تا کاملاً به پوست جذب شود .

لایه ای نازک دیگر ازکرم ضد آفتاب را به پوست خود بمالید .

اگر بدن یا صورت شما خیس باشد یا اگر بیرون از خانه در مقابل  نور خورشید هستید، هر 80 دقیقه ضد آفتاب خود را تمدید کنید .

یادتان نرود که در خانه و در زیر سقف هم به ضد آفتاب نیاز دارید .

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب باعث جذب کم ویتامین D می‌شود؟

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب باعث جذب کم ویتامین D می‌شود؟

در طول روز بدن به مقداری ویتامین D  نیاز دارد ، بررسی‌ها نشان داده است که اگرچه ضد آفتاب باعث جذب کم ویتامین D می‌شود اما این چیزی نیست که نگران کننده باشد .

ضد آفتاب هایی که در مقابل آب مقاوم هستند از بهترین نوع ضدآفتاب ها نیستند .

دیگر هیچ‌نوع از کرم های ضد آفتابی در آمریکا مجاز به استفاده از لیبل “ضد آب” نمیباشد. درواقع یک کرم ضد آب ، کرمی است که بتواند در مقابل شنا یا عرق کردن حدود 40 تا 80 دقیقه روی پوست، دوام بیاورد و اثر آن از بین نرود.

حتی اگر فکر می‌کنید یک “کرم ضد آفتاب ضد آب” خریده‌اید، به شما توصیه می‌کنیم، اگر صورتتان خیس شد دوباره به  پوست خود ضدآفتاب بمالید .

 

استفاده از پنکک‌های که حاوی ضد آفتاب است کافی است؟

 

استفاده از پنکک‌های که حاوی ضد آفتاب است کافی است؟

از پنکک هایی که داری مواد ضد آفتاب میباشد بهتر است تکیه نکنیم .

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =