لمینت ونیر

لمینت ونیر

لمینت ونیر

 لمینت ونیر : نوعی روکش زیبایی میباشد که موجب بهبود چشمگیری در ظاهر دندان‌ها میشود و لبخندی زیبا را به وجود می‌آورد.

شکستگی ، پترک خوردگی، لب پر شدگی، فاصله بین دندان ها ، زرد و بدرنگ شدن دندان، ساییدگی دندان یا نامرتب بودن دندان ها را می‌توان با لمینت ونیر اصلاح کرد.

 

لمینت ونیر

 

لمینیت ونیر دندان راهی سریع برای دستیابی به لبخندی زیبا و درمانی مناسب برای افرادی است که از لک شدن، شکستگی یا فاصله بین دندانهایشان ناراحت هستند .

البته ونیر درمانی برگشت ‌ناپذیر میباشد ، بنابراین قبل از شروع درمان باید تمام جوانب را بسنجید.

به همین علت دندانپزشک اطلاعات لازم را درباره ونیر در اختیار فرد متقاضی قرار می‌دهد، وی را از مزایا و معایب درمان مطلع می‌کند، هزینه را محاسبه می‌کند و روش‌های مراقبت از لمینت ونیر را به بیمار توضیح می‌دهد.

لمینت ونیر چیست؟

لمینت ونیر دندان،پوسته باریکی میباشد که ظاهری طبیعی برای دندان ها به وجود می‌آورد و خاصیت ترمیم پذیری و استحکامی مشابه مینای طبیعی دندان را به وجود می‌آورد. ونیر دقیقاً متناسب با دندان و شکل آن تهیه شده و روی مینای دندان چسبانده میشود .

کاربردهای لمینت ونیر

کاربردهای لمینت ونیر 

 

 ونیر در مقایسه با روکش یا ارتودنسی تهاجم کمتری دارد.

از لمینت ونیر برای بستن یا کم کردن فاصله بین دندان‌ها یا اصلاح نامرتبی‌های کوچک استفاده می‌شود. همچنین از مزایای لمینت دندان می توان به استفاده افراد از آن به عنوان یک راه ‌حل زیبایی برای مرتب کردن و سفید کردن دندان، رفع زردی و بدرنگی دندان و ترمیم شکستگی یا لب پریدگی نام برد .

انواع لمینت دندان

ونیر :

لمینت ونیر :

 

لمینت ونیر تهیه شده از سرامیک بادوام و با کیفیتی است که با سایه رنگ دندان‌های اطراف منطبق میشود تا طرح لبخند کاملاً طبیعی و بدون نقص ایجاد شود .

لمینت ونیر یکی از روش‌های پرکاربرد دندانپزشکی زیبایی میباشد که به طور منحصر به فرد برای هر فرد قابل اجرا میباشد تا یه دندان ها هماهنگی داشته باشدو زیباترین لبخند ممکن را به وجود بیاورد .

لمینت ونیر لایه لایه از مشخصه های دینامیکی برخوردار میباشد که نور را دقیقاً مانند مینای دندان جذب و منعکس می‌کند.

غالباً ونیر به حداقل آماده‌سازی دندان نیاز دارد و دندان فقط اندکی تراشیده میشود و بخش اعظم ساختار فعلی دندان حفظ می‌شود تا لبخندی جوان و ماندگار بر روی لب ها ظاهر شود.

لومینرز:

لومینرز

 

لومینرز نوع خاصی از لمینت ونیر میباشد که لبخند زیبایی را به وجود می‌آورد.

درمان با لومینرز آسانتر است و زمان عمل بسیار کوتاهی را دارد . لومینرز روشی ترمیمی با حداکثر نگهدارندگی ساختار دندان میباشد که به حداقل تراش و آماده سازی نیاز دارد و در برخی موارد به هیچ اقدام آماده سازی خاصی نیازی ندارد. لومینرز حتی از لمینت ونیر هم ضخامت کمتری دارد.

لومینرز از سرامیک Cerinate یعنی ماده‌ای فوق العاده باریک ساخته می‌شود که معمولاً بدون دریل یا تزریق روی دندان ها قرار داده میشود .

لومینرز علاوه بر مزایای لمینت ونیر دندان معمولی نقاط قوت دیگری هم دارد، لومینرز درمان را راحت‌تر می‌کند و نتایجی زیباتر، باکیفیت‌تر ، بادوام ‌تر  را به دست می‌دهد.

رزین کامپوزیتی:

کامپوزیت ونیر همانند لمینیت ونیر از مزایای بسیاری برای جوانسازی و ساختن لبخند زیبا برخوردار است، از جمله کاربردهای کامپوزیتی پوشاندن ترک، لب پر شدگی، شکستگی، فاصله بین دندانی و بدرنگی دندان‌ها میباشد .

هزینه ونیر کامپوزیتی ارزان تر است، بنابراین با خرج مبلغ کمتر می‌توان به لبخندی زیبا دست یافت.

بااین حال ماندگاری و دوام ونیر کامپوزیتی به دلیل تفاوت مواد به کار برده شده به اندازه لمینت ونیری نمیباشد.

ونیر کامپوزیتی در بیشتر  موارد به حداقل آماده سازی دندان نیاز دارد یا اصلاً به آماده سازی دندان نیازی ندارد و نتیجه ‌ای طبیعی و فریبنده با حفظ ساختار طبیعی دندان به دست می‌آید. وجود می‌آورد.

ونیر CEREC:

دندانپزشکان با کمک ونیر CEREC می‌توانند ونیرهایی سفارشی را با استفاده از یونیت فرزکاری در مطب تهیه کنند.

CEREC سرواژه ترمیم زیبایی مقرون به صرفه با سرامیک بر روی صندلی دندانپزشکی میباشد. در نتیجه لازم نیست مدت‌ها برای ساختن ونیر در لابراتوار و ارسال آن به کلینیک انتظار بکشید .

ونیر CEREC راهی راحت و سریع برای اصلاح طرح لبخند فقط در یک جلسه میباشد.

لمینت دندان زیرکونیوم :

زیرکونیوم

 

ونیر زیرکونیوم غالباً به بیمارانی پیشنهاد میشود که دندان‌هایشان به شدت پوسیده و آسیب دیده اند .

ترمیم‌های زیرکونیومی مقاوم ‌تر از لمینت ونیر هستند و ساختار دندان آسیب دیده را تاحدی تقویت می‌کنند. دندانپزشکان ونیر زیکونیومی را معمولاً بر روی دندان‌های عقب دهان استفاده میکنند، تا با استفاده از ماده مقاوم‌ تر از زود ساییدگی دندان جلوگیری کنند.

علاوه بر این زیرکونیوم به علت دوام بالا در ساخت روکش دندان و ایمپلنت دندان نیز به کار برده می‌شود.

مراحل قرار دادن  ونیر روی دندان:

 معمولاً درمان لمینت ونیر دندان در یک یا دو جلسه انجام می‌شود.

اگر ونیر از قبل ساخته شده باشد ، درمان یک جلسه ‌ای و اگر ونیر در لابراتوار ساخته شود، به درمان دو جلسه ای نیاز دارد .

لمینت ونیر معمولاً به بی‌‍‌حسی نیازی ندارد. با این حال با توجه به حساسیت بیمار و در صورت نیاز بی‌حسی اعمال میگردد. دندانپزشک دندان را جرم گیری و پاک می‌کند تا رنگ دقیق ونیر را مشخص کند. دندانپزشک قسمت بسیار کمی از مینای دندان را برمی‌دارد تا جا برای قرار دادن لمینت ونیر آماده شود

قالب یاز دندان گرفته میشود ، اچینگ نقطه‌ای در مرکز دندان و به دور از لبه‌های دندان انجام و ونیر موقت روی دندان قرار داده خواهد شد .

بعد از آن که لابراتوار لمینت ونیر را به دندانپزشک تحویل داد، لمینت ونیر دندان موقت برداشته و دندان با سنگ و آب مخصوص تمیز می‌شود. سپس اسید بر روی ونیر اعمال و کاملاً با آب شسته و با هوا خشک می‌شود. ماده چسبنده برای آماده سازی زده می‌شود، سپس لمینت ونیر با سیمان چسبانده می‌شود و دقیقاً به فرم و شکل دندان درآورده می‌شود.

سپس نور به مدت 60 ثانیه روی تمام سطوح ونیر تابیده میشود تا کاملاً به ساختار دندان بچسبد.

دندانپزشک مواد اضافی را میتراشد و لبه‌های لمینت دندان  را پولیش می‌کند.

بسیاری از دندانپزشکان جلسه دیگری با بیمار میگذارند تا از راحت بودن بیمار مطمئن شوند. راحتی لمینت ونیر دوام آن را تضمین می‌کند.

مراقبت از لمینت دندان  :

مراقبت از لمینت ونیر :

 

توصیه دندانپزشک به بیمار این است که لمینت ونیر را مانند دندان های طبیعی نخ دندان بکشد و از آنها مراقبت کند .

مسواک زدن مرتب روزانه و استفاده از خمیردندان فلوراید غیرسایشی عمر لامینت ونیر را بیشتر می‌کند.

مصرف قهوه و غذاهایی که باعث لکه دار شدن مینای دندان و لمینت ونیر میشود باید کاهش داد، به خاطر داشته باشید که ونیر باید پس از مدتی تعویض شود، حتی اگر بعد از درمان بهترین مراقبت از ونیر به عمل آمده باشد.

درهر صورت رعایت بهداشت دندان و دهان، ماندگاری لمینت ونیر را به حداکثر خود می‌رساند.  برای معاینه و جرم گیری باید دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کرد تا سلامت دهان و دندان‌ها حفظ گردد .

محدودیت‌های لمینت ونیر :

در شرایط زیر استفاده از لامینت ونیر توصیه نمی‌شود:

  • اگر متقاضی بیماری لثه یا انواع پوسیدگی را دارد ، ابتدا باید این مشکلات درمان شود.
  • اگر مینا به اندازه ی  کافی روی دندان وجود نداشته باشد؛ قدرت چسبندگی لازم برای ثابت نگه داشتن لمینت ونیر کاهش می‌یابد.
  • اگر قسمت اعظم دندان از بین رفته باشد، دندان باید روکش شود.
  • اگر بیمار دچار دندان قروچه باشد ، روی هم فشردن دندان‎ها امکان دارد به لمینت نیر آسیب یا ضربه وارد کند . در این شرایط بهتر است از روکش کامل استفاده گردد.

هزینه لمینت ونیر :

نمیتوان هزینه ثابتی را برای لامینت ونیر تایین کرد و هزینه ونیر به بیماران بستگی دارد .

هزینه لمینت ونیر بسته به  آماده سازی لازم دندان، محل جغرافیایی انجام درمان  و تخصص دندانپزشک و لابراتوار میباشد. قیمت ونیر معمولاً پایین تر از روکش دندان است .

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =