لمینت

لمینت

لمینت دندان  لایه ای همرنگ دندان میباشد ، که برای اصلاح رنگ و یا اصلاح طرح دندان ها به کار برده میشود . این روزها این راه یکی از رایج ترین درمان های ترمیم زیبایی دندانپزشکی به حساب می آید .

 

لمینت

 

این روش یکی از جدیدترین روش های زیبایی است که برای رفع مشکلات ظاهری دندان و برگرداندن زیبایی لبخند بدون انجام ارتودنسی استفاده می شود.

 

لمینت دندان برای افرادی که زمانی برای انجام درمان های طولانی مدت مانند ارتودنسی را ندارند، گزینه درست و صحیحی است که البته هزینه آن نیز برای افراد مد نظر است. همچنین تاثیر بسیار خوبی در طرح لبخند افراد دارد که نتیجه بسیار مثبتی روی ظاهر فرد خواهد داشت. در واقع لبخندهای هالیوودی با این روش، صورت می پذیرد.

لمینیت دندان برای اصلاح بی نظمی دندان اگر خفیف باشد ، بدشکلی – بدرنگی – شکستگی – ترک خوردگی – و یا کجی دندان ها و نیز برطرف کردن فاصله بین دندان ها و زیبایی دندان به کار برده میشود .

 

لمینیت ها ( ونیرها ) دو نوع اند :

 

لمینت سرامیکی دندان ( روش غیر مستقیم ) :

این نوع از لمینت‌ها از جنس سرامیک یا در اصطلاح عامیانه تر از جنس چینی هستند.  ظاهری زیباتر دارد، ثبات رنگ بیشتری داشته و در مقایسه با لمینت‌های کامپوزیتی مقاوم تر هستند . این ونیرها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته می شوند. هزینه ی این روش  در مقایسه با روش دیگر بالاتر است .

 

لمینت سرامیکی دندان ( روش غیر مستقیم ) :

 لمینت کامپوزیتی ( روش مستقیم ) :

نوع دیگری از لمینت زیبایی ، لمینت كامپوزيت دندان میباشد که در این روش دندان تراش کمتری میخورد  (و در بعضی موارد که شرایط دندان ها مناسب باشد بدون تراش انجام خواهد شد ) ، درصد پایش پذیری (براق تر شدن سطح) و عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری را دارد (پس می تواند کاملا همرنگ دندان های دیگر باشند). همچنین هزینه لمینت دندان با این روش ارزان تر از دیگر روش ها است.

 لمینت کامپوزیتی ( روش مستقیم ) :

چه کسانی کاندید لمینت دندان هستند؟

  • اگر لبه ی دندان شخص شکسته شده یا اثرات ترک خوردگی در آن دیده شود لمينت دندان می تواند راه درمان مناسبی باشد.
  • برای فرم بخشیدن و یک دست کردن دندان کسانی که به هم ریختگی های دندانی دارند یعنی بین دندان هایشان فاصله است یا موقعیت قرارگیری دندان آنها بد است و یا فرو رفتگی یا برآمدگی داشته باشند .
  • کسانی که رنگ دندانشان بدرنگ است . این تغییر رنگ که ممکن است ناشی از کشیدن سیگار، مصرف مواد غذایی، نوشیدن قهوه زیاد و ضرب دیدگی دندان یا عصب کشی ناقص باشد.
  • اصلاح طرح لبخند بر حسب درخواست متقاضی .
  • همچنین برای انجام اصلاحات جزئی ترتیب دندان های جلو و منظم کردن آن ها این روش کاربرد دارد .

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب نیست؟

  • کسانی که مینای دندانشان سایش پیدا کرده و بافت مینای دندان آنها کافی نیست. برای این گونه افراد به جای لمینت زیبایی کردن دندان معمولا مجبور به استفاده از انواع روکش دندان هستیم.
  • افرادی که دندان قروچه دارند، این عادت موجب شکستگی لمينت دندان شده و به مرور به آن ضرر می رساند.
  • کسانی که روی دندان هایشان پوسیدگی های وسیعی دارند . در این صورت انجام لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت دندان برای این افراد به بعد از رفع شدن پوسیدگی یا عفونت لثه هایشان موکول می شود.

 

عوارض و معایب لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان:

عوارض و معایب لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان:

معایب کامپوزیت دندان چیست؟

کمی مصنوعی تر از حالت سرامیکی به نظر میرسد( احتمال تغییر رنگ بیشتر و شفافیت کمتر)

 

عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

به علت تجمع پلاک دندانی در صورت عدم رعایت بهداشت دهان لثه دچار التهاب خواهد شد.

 

تراش دندان ها در طی درمان:

برای انجام لمینیت سرامیکی دندان حدود نیم میلی میتر دندان ها تراشیده میشود  ولی برای انجام لمینت کامپوزیتی با کامپوزیت دندان ، در صورت داشتن شرایط خوب نیاز به تراشیدن نیست . البته حجم این تراش خیلی جزئی تر از تراش مورد نیاز برای قرار دادن روکش دندان فرد است.

حساسیت دندان لمینت شده بعد از درمان:

بعد از انجام لمینت دندان ، مانند ترمیم های دیگر، در ابتدا حساسیت در حین مصرف مواد غذایی خیلی گرم و یا خیلی سرد دیده میشود. ولی پس از مدت زمان کوتاهی این حساسیت از بین خواهد رفت.

 

شکستگی دندان لمینت شده:

نقش فرد در افزایش عمر لمینت زیبایی بسیار مهم میباشد. همچنین با رعایت اصول اولیه انتخاب ، احتمال شکستگی به شدت افت میکند ولی از بین نمی برد. درصورتی که لمینت سرامیکی یا كامپوزيت دندان دچار لب پریدگی یا شکستگی خواهد شد و امکان اصلاح و ترمیم مجدد آن با کامپوزیت دندان وجود دارد.

تغییر رنگ لبه ای لمینت دندان به چه علت است؟

تغییر رنگ لبه ای لمینت دندان به مرور زمان ،  بستگی بسیاری به مواد رنگی مصرف شده توسط فرد دارد. مانند چایی، قهوه ، کشدن سیگار، و قلیان که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دادن لبه های دندان خواهد شد. می توان با کم کردن مصرف این مواد رنگی از تغییر رنگ آن پیشگیری کرد.

 

این تغییر رنگ یا رنگ پذیری در درمان لمینت سرامیکی دندان کمتر از كامپوزيت دندان میباشد. همچنین جنس لمينت سرامیکی و کامپوزیت دندان به کار برده شده برای درمان و میزان مرغوبیت و کیفیت  آن ها در این رنگ پذیری تاثیر دارد. مواد مرغوب تر دیرتر تغییر رنگ خواهند داد.

مراقبت های بعد از لمینت دندان ؟

مراقبت های بعد از لمینت دندان ؟

 

بعد از انجام لمینت زیبایی ، فرد باید بهداشت دهانی و رسیدگی به دندان های خود را جدی بگیرد . همچنین استفاده نادرست و زیاد از دهان شویه های حاوی فلوراید می تواند اثر منفی داشته باشد . پیشنهاد ما این است پیش از استفاده از دهانشویه با دندانپزشک خود مشاوره لازم را انجام دهید تا دندانپزشک راهنمایی های مورد نیاز را انجام دهند.

 

طول عمر کامپوزیت دندان ؟

طول عمر کامپوزیت دندان با رعایت بهداشت دهان و همچنین مراقبت های فردی رابطه مستقیم دارد. ترک کردن برخی از عادت های غذایی مانند جویدن یخ ،گاز زدن غذاهای سفت و ته دیگ، و … طول عمر کامپوزیت را افزایش می دهد.

البته اگر كامپوزيت دندان دچار لب پریدگی یا شکستگی شود میتوان آن را ترمیم کرد .

 

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 3 =