لیزر موهای زائد 

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد 

لیزر موهای زائد یکی از روش های از بین بردن موهای زائد بدن و صورت میباشد .

مهمترین نکته ای که در لیزر موهای زائد مطرح است نوع دستگاه مورد استفاده و تخصص و مهارت فردی است که برای شما لیزر انجام می دهد.

 

لیزر موهای زائد 

 

توجه داشته باشید که دستگاه های لیزر مختلفی با کیفیت و کارآیی مختلف وجود دارد  و اینکه می گویند  دستگاه لیزر موهای زائد ما الکساندرایت یا به اختصار الکس است کافی نیست  چون الکس یا الکساندرایت به  لیزرهایی می گویند که طول موج 755 نانومتر میسازند .

امکان دارد لیزر موهای زائد الکساندرایت از نوع  چینی، کره ای، ایتالیایی یا آمریکایی وجود داشته باشد و کیفیت و فناوری پیچیده دستگاه لیزر به کمپانی سازنده آن بستگی دارد. و این کیفیت کاملا در روند کار موثر است  .منظور از موثر بودن این نیست که برای مدت محدود رشد موها را به تأخیر بیندازد یا آنها را نازک کند.

روند کار لیزر موهای زائد

ليزر، پرتو نورى است كه مشخصه هایی مثل تك رنگ بودن و انرژى زياد دارد و به همین علت كاربردهاى متعددى در علم پزشكى دارد. يكى از محبوبترین كاربردهاى لیزر موهای زائد از بین بردن موهای زائد می باشد. ليزر روى سطح پوستى که دارای موی زائد است تابانده میشود و رنگدانه هاى ملانين که در موها وجود دارند، انرژى ليزر را به خود جذب کرده و آن را از سطح پوست، به عمق ٢ تا ٣ ميليمترى پوست، جايى كه سلول هاى توليدكننده مو در ريشه موها قرار گرفته‌اند، می رسانند و موجب تخريب اين سلول ها خواهند شد.

چرا لیزر موهای زائد در چند جلسه انجام می‌شود؟

چرا لیزر موهای زائد در چند جلسه انجام می‌شود؟

 

چرخه رشد مو دلیل این کار است . هر تار مو، سه مرحله تکاملی را پشت سر می گذارد:

١- مرحله رشد يا آناژن

2- مرحله انتقالی با كاتاژن

٣- مرحله استراحت يا تلوژن .

لیزر موهای زائد فقط روى موهايى كه در مرحله رشد يا آناژن هستند، موثر خواهد بود و روى موهايى كه در مراحل كاتاژن و تلوژن باشند، تاثیر نمی گذارد.به همين دلیل  يكى از عواملی که در اثربخشى لیزر موهای زائد موثر است ، تعداد موهایی است که درمرحله آناژن ناحيه اى لیزر می شوند.

برای اینکه بدانید چه نوع لیزری برای شما مناسب است در ابتدا باید نوع پوست خود را تعیین کنید.

چگونگی تشخیص نوع پوست در لیزر موهای زائد

متداول ترين دسته بندی پوست، طبقه بندى دكتر فيتز پاتريك می باشد كه انواع مختلف پوست را براساس رنگ پوست ، مو و چشم و عکس العمل پوست به نور خورشيد، به ۶ گروه تقسيم بندی شده است .

نوع ١ : پوست های سفیدی که کک و مک زیادی دارد ، موهاى قرمز، مردمك چشم آبى، که پوست خیلی زود  در برابر آفتاب مى‌سوزد و هرگز هم برنزه نمى‌شود.

نوع ٢ :پوست سفيد و موهاى بلوند و چشم های روشن ، که  پوست در برابر آفتاب مى‌سوزد و به ندرت امکان دارد  برنزه شود.

نوع ٣ : پوست گندمى و موهاى قهوه اى، بعضی وقت ها پوست در برابر آفتاب مى‌سوزد و خوب برنزه نمى‌شود. (برخی اهالى شمال كشور)

نوع ٤ : پوست سبزه و موها و مردمكهاى تيره، پوست در برابر آفتاب کمتر میسوزد (پوست اکثر ايرانى ها)

نوع ٥ : پوست قهوه اى تيره، تقريباً در اثر آفتاب برنزه میشود و هیچ وقت نمیسوزد  . (برخی  اهالى جنوب كشور و بويژه در هند و پاكستان)

نوع ٦ :پوست كاملاً تيره که هیچگاه نمیسوزد در برابر آفتاب . (سياهپوستان)

 

لیزر موهای زائد درد دارد؟

 

لیزر موهای زائد درد دارد؟

 

میزان درد در افراد مختلف، تفاوت هایی دارد  . میزان درد لیزر  به عملکرد سیستم خنک کننده بستگی زیادی دارد (هر چه سیستم خنک کننده بهتر عمل کند درد لیزر کمتر است).در کل  درد لیزر درحد متوسط میباشد و خیلی شدید نیست. افرادی که درد زیادی در لیزر موهای زائد احساس می کنند می توانند پیش از انجام لیزر به محلی که لیزر می شود پماد بی حس کننده بمالند .

نکات زیر را در کاهش درد  هنگام لیزر موهای زائد رعایت کنید :

  • استفاده از کرم بی حس کننده، 20 تا 40 دقیقه پیش از استفاده از لیزر
  • یخ گذاشتن روی محل لیزر، حدود 5 الی 10 دقیقه قبل از لیزر موهای زائد
  • انتخاب کردن دستگاه لیزری که سیستم خنک کننده هوای سرد را دارا باشد
  • نوشیدن یک بطری آب قبل از درمان، حدود 4 تا 6 ساعت پیش از درمان لیزر موهای زائد
  •  در طول عادت ماهانه خانم ها از انجام لیزر خودداری شود
  • کوتاه کردن موها یک روز پیش از لیزر موهای زائد

 

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد

 

در طول دوره لیزر موهای زائد نباید از روشهایی که موها را از ریشه می کنند همچون بند انداختن ، وکس و یا کندن موها با موچین استفاده کرد چون این روش‌ها در مراحل رشد موها تاثیر می گذارند  و روند درمان را به هم میریزد  ومیتواند در نتیجه درمان تاثیر بگذارند. فقط از تیغ می تواند در طول دوره درمان و بین جلسات درمان استفاده شود.

از آنجایی که فقط قسمتی از موها در هر مرحله لیزر موهای زائد رشد فعال دارند ، چند جلسه درمانی و در فواصل 4 تا 6 هفته‌ای باید انجام گیرد تا در نهایت باعث از بین رفتن تمام موهای زائد شود.

 

دستگاه لیزر موهای زائد خانگی

دستگاه‌هاي لیزر موهای زائد خانگي که جدیدا وارد بازار ايران شده‌اند، در از بین بردن موهای زائد عملکردی مانند لیزر دارند. در اين دستگاه‌ها از فناوري IPL استفاده شده است . IPL یک فناوري نسبتا جدیدی است در از بين بردن موهاي زائد است که در بيشتر سالن‌هاي زيبايي هم به کار برده می شود.

دستگاه‌ های لیزر موهای زائد ، پالس‌هاي نوري را به ريشه موها مي‌تابانند و موها را از بین می برند یا باعث کاهش رشدشان می شوند . تمام دستگاه های ليزرهاي خانگي که در بازار هستند براي از بین بردن موي صورت مناسب نيستند و برخي از آنها هم اصلا برای ناحيه تناسلي ساخته نشده اند . بنابراين هنگام خرید این دستگاه ها ، با توجه به نیازتان دستگاه را تهیه نمائید . در مورد اين دستگاه‌هاي تازه ‌وارد که قیمت بالایی هم دارند (بين يک تا سه ميليون تومان)، حرف‌وحديث‌هاي زیادی وجود دارد.

 

تفاوت روش كار دستگاه‌هاي لیزر موهای زائد خانگی با کلینیکی ؟

 

تفاوت روش كار دستگاه‌هاي ليزر موهاي زائد خانگی با کلینیکی ؟

 

دستگاه های لیزر موهای زائد خانگی با کلینیکی شباهت زیادی دارد با اين تفاوت که در طراحی آن ها این نکته در نظر گرفته شده خطر کمتري براي استفاده خانگي داشته باشند و به راحتی قابل استفاده باشند. متاسفانه انواع نامرغوبي از اين دستگاه‌ها هم در بازار وجود دارند که عملکردشان شبیه به لیزر موهای زائد نیست .توصیه می شود اگر می خواهید همچین محصولی انتخاب کنید ، حتما از ميان مارک و نشان‌هاي معتبر جهاني انتخاب کنيد.

 

 

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =