لیزر چیست؟

لیزر

لیزر چیست؟

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation  می‌باشد و معنی لغتی آن تقویت نور بوسیله تشعشع تحریک شده می باشد. لیزر دسته نوری میباشد که به صورت موازی انتشار پیدا میکند بدون اینکه از شدت آن کم شود.

 

لیزر چیست؟

 

سالهای زیادی است که در رابطه بالیزر و کاربرد های آن بحث می شود و شاهد این هستیم که اختراعات جدیدی در این زمینه به وجود آید  و پیش بینی می‌شود که در آینده بتوان با لیزر  چندین کیلومتر از درختان جنگل را در یک چشم بر هم زدن قطع کرد یا با بیماری سرطان به صورت  قطعی مبارزه کرد.

 

امروزه چنان تکنولوژی پیشرفت کرده و به روز شده و اختراعات و اکتشافات چنان گسترش پیدا کرده که می‌توان گفت انقلابی در مورد علم و صنعت بوجود آمده است.

بیشتر مردم با کلمه لیزر آشنا هستند  ولی  نمی دانند که واقعا به چه معنی  است؟و نور معمولی و لیزر چه تفاوتی با هم دارند و اینکه وژه لیزر مخفف چه کلمه است؟

 

 

اکثرا ما می دانیم که پلیس برای اینکه بتواند سرعت اتومبیل ها را اندازه بگیرد از لیزر استفاده می کند. رانندگانی که قانون را زیر پا میگذارند  و از سرعت مجاز تجاوز می کنند  به خوبی از این موضوع اطلاع دارند.

ما در طول یک روز عادی چندین بار از لیزر استفاده می کنیم بدون  اینکه خبر داشته باشیم. لیزر در cd  player ها و پرینترهای لیزری و چیزهای بسیار دیگری کاربرد دارند .

 

اکثرا لیزر را در فیلم های اکشن دیده میشود . و قهرمان داستان هنگام حل مشکلات خطرناک باید از پرتوهای لیزری فرار کنند. قدرت لیزر هم ترسناک است و هم شگفت انگیز .

تفاوت لیزر با سایر نورها چیست؟   

نور یک موج الکترو مغناطیسی می باشد و هرموجی دارای  روشنایی و رنگ میباشد که در زاویه ی معینی نوسان دارد که به آن قطبش می گویند. لیزر هم همچین ویژگی هایی  دارد. ولی پرتوهای نور لیزراز منبع نورهای  دیگر موازی ترهستند.

 

تفاوت لیزر با سایر نورها چیست؟    

 

 

تمام قسمت های پرتو (تقریباً) در یک سمت خاص می باشند و به همین علت  پرتو خیلی کم منحرف یا خم می شود. با استفاده از یک لیزر خوب می توان شی در فاصله یک کیلومتری را با نقطه ای به شعاع حدود 60 میلی متر فعال کرد..

به علت اینکه   نور لیزر کاملاً موازی می باشد می تواند در ضخامت های خیلی کم هم متمرکز شود و در محل متمرکز شدن  نور انرژی به اندازه ای  زیاد می شود که می توان  با آن اشیا را بریده یا حک کرد.

از این خصلت برای روشن کردن و دیدن جزییات خیلی ریز هم می شود استفاده کرد. از همین ویژگی  در وسایل جراحی و CD player ها استفاده می شود.

 

همچنین می توان  نور لیزر را تک رنگ کرد. یعنی نور لیزر فقط دارای یک طول موج است. نور سفید از همه ی نورهای طیف تشکیل شده اما نورهای رنگی مانند دیود نوری قرمز ،طیف پیوسته ای از طول موج های قرمز دارد.

 

معمولاً گسیل های لیزری وقتی تبدیل به انرژی می شوند، خیلی قدرت ندارند. یک نوع  لیزرقوی که در لیزرهای نمایشی کاربرد دارد .نوری بیشتر از یک چراغ برق خیابان ندارد. تنها تفاوتش با نور معمولی درمیزان موازی بودن پرتو های دو منبع می باشد.

گسیل القایی 

به صورت طبیعی  اتم ها و مولکول ها در زمان ها و جهات و فازهای تصادفی نور گسیل می کنند. تمام نورهایی که ازمنابع نوری عادی مثل لامپ ها، شمع ها لامپ های نئونی و حتی خورشید تولید می شوند هم از این راه ایجاد شده اند.

 

اگر انرژی در اتم ها ذخیره شود و نوری با طول موج صحیح (مناسب ) از نزدیک آن عبور کند، اتفاق دیگری می افتد. اتم نوری گسیل می کند که کاملاً همزمان با آن نور عبوری میباشد . این یعنی که نور عبوری تقویت شده میباشد .

 

معمولاً مولکول ها و اتم هایی  می توانند گسیل نور کنند که شرایط و ویژگی های زیر را داشته باشند:

-به علت تابش گرما و یا در تابش نور قبلی انرژی ذخیره کرده باشند.

-از زمان ذخیره انرژی شان زمان گذشته باشد.

نوری که به این شیوه گسیل می شود در جهات تصادفی (رندم)، با فازها و زمان های تصادفی است.

-انرژی در اتم ذخیره شود (مانند قبل)

-پیش از آن که دیر شود، نور به حدکافی به اتم نزدیک شده و به این ترتیب نور به شکل تصادفی همان گونه که در بالا توصیف شد گسیل می شود.

-نور گذرا دارای طول موج مناسب اتم باشد.

 

این فرایند انجام شده را  گسیل القایی می نامند که با بازخورد یافتن درون یک حفره آینه ای شدت آن زیاد شده  و شرایط لیزر را فراهم می کند.

کاربردهای لیزر در پزشکی

کاربردهای لیزر در پزشکی

 

  • در جراحی چشم ، از لیزرهای توان پایین استفاده می شود. از لیزربرای ترمیم انحنای عدسی ،برای بر طرف کردن نزدیک بینی و حتی دوربینی و استفاده می شود.
  • لیزر پوست برای رفع جای لک و اسکار
  • لیزر موهای زائد
  • از لیزر به عنوان چاقو لیزری  بدون خونریزی به کار برده میشود . این چاقو علاوه بر اینکه خونریزی ایجاد نمی کند  ، نسبت به  چاقوی معمولی خیلی تیزتر میباشد  و احتمال عفونت در آن صفر می باشد.
  • امروزه  لیزردر درمان برخی از سرطانها مورد استفاده قرار می گیرد.حتی  دندانپزشکها نیز از لیزر استفاده می کنند.
  • لیزر در دندانپزشکی برای تشخیص پوسیدگیهای پنهان دندان به کار برده میشود.

کاربردهای صنعتی لیزرها

با کانونی کردن لیزرهای پرتوان در نقطه‌ای روی فلزات می‌توان موجب ذوب شدن آن و درنهایت برش یا جوش آنها و یا حتی حکاکی روی فلز یا سنگ با کیفیت بسیار بالاتر از دست به دست آمد.

با مدوله کردن اطلاعات دیجیتالی با استفاده از لیزرهای نیمه‌هادی و هدایت آن به داخل فیبرهای نوری می‌توان با سرعت فوق العاده بالایی اطلاعات را انتقال داد.

همچنین لیزرهای نیم‌هادی به صورت گستردهای برای ضبط و بازخوانی اطلاعات در لوح فشرده (CD , DVD) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیزرپویینتینگها که لیزرهای نیم ‌هادی کم‌توان می‌باشنبا قیمت ارزانی در دسترس عموم قرار دارند.

چاپگرهای لیزری یکی از بزرگترین انقلابهای صنعت چاپ را ایجاد کرده اند.

ماشینهای تسطیح اراضی کشاورزی نیز وجود دارند که از لیزر بهره مند شده اند.

حتی اسکن لیزری نیز ساخته شده که تصاویری سه ‌بعدی از شیء مورد نظر میسازد.

تصویربرداری هولوگرافی نیز با لیزر صورت انجام میگیرد. برچسبهای هولوگرافی نیز برای افزایش ضریب امنیت برخی کارتهای شناسایی و یا محصولات مختلف کاربرد وسیعی پیدا کرده اند.

کاربردهای نظامی لیزرها

کاربردهای نظامی لیزر همواره رقم زیادی را در تولید سیستمهای لیزری به خود اختصاص داده است. یکی از کاربردهای مهمی که امروزه در زمینه‌های نظامی وجود دارد فاصله یاب لیزری میباشد.

توانایی لیزر در تعیین موقعیت هدف با دقت بالا و سرعت بالا غیر قابل انکار نمباشد. لیزرها به دلیل داشتن واگرایی کم بعد از طی مسافت زیاد به عنوان فاصله یاب مورد استفاده قرار گرفته است.

اینک شرایط به گونه‌ای است که هر هواپیمای جنگی که برای ضربه زدن به هدفهای زمینی از راه فرود و خیز استفاده می‌کنند، شانس زیادی به مصون ماندن در مقابل موشکهای زمین به هوای پیچیده پدافند موجود در بیشتر نیروهای مسلح دنیا ندارد.

 

کاربردهای لیزر در پزشکی

تاریخچه 

لیزر در سال 1960 کشف شده است .همچنین گزارشات زیادی در سال 1362 در خصوص  کاربردهای متالورژیکی این روش موجود است که جوشکاری نیز شامل آن میباشد .تا سال1970 در جوشکاری از لیزرهای پالسی به جای لیزرهای با توان بالا و پیوسته استفاده می شد.

درسال1966، Theodore Maiman، اولین مخترع سیستم لیزر کریستالی یاقوتی، کاربردهای  این تکنولوژی نوین و هیجان‌انگیز را بیان کرد. مطبوعات از اختراع او استقبال کردند  و آن را به عنوان درمان کامل کانسر و جانشین خوبی برای چاقوهای قدیمی جراحی اعلام نمودند .

Maiman تصور می کرد درآینده‌ جراحی بدون خونروی و حذف انتخابی تومورها بدون اثر روی بافت‌های اطراف قابل انجام است  و حتی تصور می‌کرد که روزی بتوان  از لیزربرای تخریب ژن‌های خاصی استفاده کرد. هرچند که همه ی تصورات  Maiman  یه حقیقت نپیوست،ولی اختراع او الهام‌بخش بسیاری از دانشمندان شد. درمان با لاین روش از حوزه های  در‌حال‌ رشد سریع در تکنولوژی پزشکی می باشد.

این خلاصه‌ی کوتاه از تاریخچه لیزر، مبدأ و تکامل لیزرهای مورد‌استفاده در درماتولوژی را با تأکید بیشتر بر دهه‌ی اخیر و آغاز هزاره‌ی سوم و قرن بیست‌و‌یکم مورد بررسی قرارمی‌دهد.

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =