متخصص تغذیه ورزشی

متخصص تغذیه ورزشی

متخصص تغذیه ورزشی

متخصص تغذیه ورزشی  افرادی را که میخواهند با یک برنامه تغذیه ورزشی مناسب تناسب اندام خود را حفظ نمایند  میتواند کمک بسیاری را کند.

 

متخصص تغذیه ورزشی

یکی از اساس تناسب اندام، داشتن فعالیت فیزیکی و ورزش منظم میباشد، یکی دیگر از عوامل اصلی افزایش متابولیسم بدنی، داشتن ورزش روزانه است.

داشتن رژیم غذایی سخت بدون ورزش معمولامنجر به آسیب دیدن بدن می شود.

به عنوان مثال هدف از کاهش وزن فردی که چاق میباشد، کاهش و کنترل میزان چربی های اوست و این اصل فقط با داشتن فعالیت فیزیکی و انجام ورزش با تمرکز بیشتر بر روی ورزش های هوازی و داشتن متخصص تغذیه ورزشی میسر میباشد، در غیر این صورت شخص عضله خود را از دست داده و دچار آسیب های جسمی شده و ضعف میکنند.

 

و یا اگر فردی که از کمبود وزن رنج میبرد و دچار ضعف بدنی شده است، این فرد نیز برای افزایش وزن باید مبادرت به ورزش و با تمرکز بیشتر ورزش های عضلانی و تحمل وزن را انجام دهد، به دلیل اینکه در این نوع افراد هدف از افزایش وزن ،افزایش عضله می باشد نه افزایش درصد چربی.

 

در نتیجه تناسب اندام فقط در حالتی بدست می آید و می‌توان آنرا حفظ کرد که فرد دارای سبک زندگی سالمی باشد، از یک برنامه غذایی و الگوی اصولی پیروی نماید و به صورت منظم و مرتب ورزش کند.

 

دریافت کالری به چه صورت میباشد؟

برای دریافت کالری لازم برای بدن ورزشکاران، رژیم‌های مختلفی وجود دارد. بیشتر رژیم‌های غذایی بدنسازی شامل مکمل‌های غذایی و پودرهای پروتئین میباشد.

 

دریافت کالری به چه صورت میباشد؟

در بدنسازی به جای این که تأکید بر پیروی از یک رژیم غذایی سالم باشد تأکید و تمرکز برروی ساخت شکل بدن به هر قیمتی میباشد.

برای رسیدن به اندامی بزرگ تر و بهتر بسیاری از بدنسازان مقادیر زیادی مواد غذایی و مکمل‌هایی که حاوی داروهای غیرقانونی و استروئیدها هم می‌شود مصرف می‌کنند.

وقتی نویت به تمرینات غذایی و رژیم غذایی می‌رسد هیچ دو نفری شبیه به هم عمل نکرده و از یک دستور مشخص پیروی نمی‌کنند.

با نظارت یک متخصص تغذیه ورزشی ، بدنسازان می‌توانند از یک رژیم غذایی سالم برای افزایش حجم عضلات و قدرت خود پیروی کنند.

در استفاده از مکمل‌های غذایی به ویژه هنگام استفاده از پودرهای پروتئین باید جوانب  را رعایت کرد. دریافت مقادیر زیاد پروتئین موجب ابتلا به بیماری‌های جدی مثل نارسایی کلیوی و کم‌آبی بدن می‌شود.

بدنسازان باید در رابطه با مصرف مکمل‌ها در رژیم غذایی خود، هورمون‌های رشد انسانی و تستسترون با متخصص تغذیه ورزشی مشورت بگیرند. این داروها باید فقط به دلایل پزشکی و صرفاً با تجویز متخصص تغذیه ورزشی  مصرف شوند.

به علت اینکه انجام تمرینات ورزشی مؤلفه اصلی رژیم‌های غذایی میباشد، افراد مبتلا به آرتروز ستون فقرات، آرتروز زانو و بیماری های مفصلی دیگر باید قبل از شروع تمرینات ورزشی در رابطه با رژیم‌های غذایی ورزشی خود با متخصص تغذیه ورزشی  صحبت کنند.

ایجاد تغییرات بزرگ در رژیم غذایی باید به صورت تدریجی و گام به گام افزایش یابد تا سیستم بدنی بتواند خود را با این تغییرات وفق دهد. کاهش یا افزایش ناگهانی دریافت کالری موجب می‌شود تا بدن شروع به ذخیره‌ی چربی‌ها کند.

 

زمان‌بندی و تعداد وعده‌های غذایی

زمان بندی و تعداد وعده های غذایی مطلب بسیار مهمی میباشد که مربوط به تعداد وعده‌های غذایی و زمان‌ خوردن غذا میباشد .

بدنسازان می‌دانند که معمولاً تعداد زیاد وعده‌های غذایی کوچک بر تعداد کم وعده‌های غذایی حجیم و بزرگ ترجیح داده می‌شوند. وعده‌های غذایی پرتعداد وکوچک باعث میشود عضلات شکل خود را حفظ کنند .

زمان‌بندی و تعداد وعده‌های غذایی

 

برای ساختن عضلات، خوردن غذا بلافاصله بعد از انجام تمرینات ورزشی بهتر از آن است که چند ساعت بعد از تمرینات غذا خورده شود . اسیدهای آمینه مورد نیاز ، سنتز پروتئین و قند را تحریک کرده و از شکست پروتئین عضلات پس از انجام تمرینات ورزشی جلوگیری می‌کنند. همچنین می‌دانیم که ترکیب پروتئین و کربوهیدرات قبل و پس از انجام ورزش‌های سنگین هورمون آنابولیک انسولین را بیشتر تحریک می‌کند.

انسولین خیلی مهم میباشد چون می‌تواند شکست پروتئین عضلات را پس از وزنه‌برداری کاهش دهد.

در کنار تمام نکات گفته شده، باید بلافاصله پس از انجام تمرینات نوشیدنی‌های محرک انسولین را نیز استفاده نمود. این نوشیدنی‌ها پس از تمرینات سنگین باید یک بار بلافاصله پس از تمام کردن تمرینات نوشیده شوند و مجدداً یک بار هم 1.5 تا 2 ساعت پس از تمرین مصرف شوند.

عملکرد برنامه غذایی بدنسازان

هدف از برنامه غذایی بدنسازان کاهش چربی‌های بدن وافزایش حجم عضلات میباشد. این یک رژیم برای کاهش وزن نیست و اکثر این افراد تمایل دارند که وزن خود را زیاد کنند.

متخصصین تغذیه ورزشی برای بدن به خصوص عضلات، مواد خام که انرژی را تأمین می‌کنند، افزایش نیرو، رشد و تقویت عضلات میباشد.

مزایا

سالم بودن و زیباسازی ظاهر بدن یکی از مزیت های برنامه غذایی بدنسازان، است. تغذیه بدنسازی ( تغذیه بعد از ورزش )، حجم عضلات را افزایش می‌دهد و باعث افزایش سوخت‌وساز بدن خواهد شد.

برنامه غذایی بدنسازی

 

تغذیه و مکمل های غذایی ،برنامه غذایی بدنسازی، بخش مهمی از ورزش بدنسازی محسوب میشود، آنچه که نتیجه تمرینات ورزشی را نشان میدهد تغذیه و مکمل های غذایی هستند .

 

مکمل ها وبرنامه های غذایی باید بر اساس نتیجه آزمایشات خون و نیازهای بدن هر فرد تنظیم گردد.

 

برنامه غذایی بدنسازی دو نفر ممکن است یک برنامه تمرینی مشترکی باشد، یکی با کاهش وزن مواجه می شود و دیگری افزایش وزن را تجربه کند و دقیقا تفاوت نتیجه دریافت شده حاصل نوع تغذیه ای است که استفاده میشود .

 

بسیار مهم است که باید با توجه به نوع متابولیزم و میزان مواد معدی در بدن، غذاهای مفید و مضر برای یک ورزشکار تایین شود در غیر اینصورت فقط انرژی خود را در تمرینات از بین میبرد و نتیجه قابل توجهی به دست نخواهد آورد.

اصول تناسب اندام و فیتنس

50 درصد از داشتن اندام مناسب به زندگی سالم داشتن بستگی دارد  . مهمترین فاکتور برای داشتن سبک زندگی سالم تنطیم ساعات خواب و بیداری است.

در همه ی افراد، رشد و حجم گرفتن  اندام زمانی  اتفاق می افتد که فرد در حال استراحت بوده و از جهت علمی در حالت ریکاوری باشد.

از این جهت ساعت خواب، موضوعی بسیار مهم بوده و مهمتر از آن ساعت شروع خواب است .

از دیگر اصول داشتن تناسب اندام و فیتنس :

– مقابله با چاقی شکم

 

- مقابله با چاقی شکم

یکی از راهکارهایی که باعث افزایش سوخت و ساز بدنی میشود افزایش تعداد وعده های غذایی میباشد که از سه وعده به شش افزایش میابد البته با حجم کمتر.

از این طریق اندازه ی  وعده ها نیز در هر وعده کاهش یافته و به یکباره حجم بالایی از غذا وارد معده نخواهد شد که این خود می تواند از چاقی شکمی خودداری کند.

– تاثیر خواب بر تناسب اندام

هورمونی که در سلامت و رشد بدنی نقش مهمی دارد و باعث رشد عضلات و کاهش چربی در بدن شده هورمون رشد یا همان سوماتوتروپین و همچنین باعث رشد و بلند شدن قد در کودکان و نوجوانان می شود. ترشح این هورمون به ساعات غروب و طلوع خورشید حساس بوده و ترشح آن بین ساعت ۱۰ شب تا ۲ نیمه شب است.

 

محققان فرانسوی در پژوهش های خود به نتیجه ای رسیدند که 7 ساعت خواب شبانه یکی از فاکتورهای کلیدی در حفظ و ثابت نگه داشتن وزن است.

این مطالعات نشان داد که کم خوابی (کمتر از 7 ساعت) و یا پر خوابی (بیش از 7 ساعت) از علت های افزایش وزن به حساب می آید.

– بهترین زمان نوشیدن آب

از دیگر راهکارهای های افزایش سوخت و ساز بدنی در طی روز نیز نوشیدن آب فراوان است.

البته بازه زمانی سی دقیقه پیش از غذا تا یک ساعت و نیم پس از غذا، از این قائده مستثنی میباشد و در این بازه زمانی نباید مایعات و آب زیاد نوشید.

– برنامه غذایی تناسب اندام

هر شخص باید متناسب با شرایطی که دارد غذاهای خود را انتخاب کند؛

به طور مثال یک فرد دیابتی از گروه نان و غلات باید غلات سبوس دار را انتخاب کند و یا فردی با مشکلات قلبی عروقی از گروه گوشت ها باید گوشت های سفید و ماهی را انتخاب نماید.

-تناسب اندام با ورزش

داشتن فعالیت فیزیکی و ورزش منظم یکی از اصول داشتن اندامی متناسب است.که با توجه به اینکه دکتر متخصص تغذیه ورزشی چه برنامه ای برای فرد تنظیم مینماید میتواند برای وی برنامه ی ورزشی هم ارائه دهد.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + هشت =