میزان آب مورد نیاز بدن

میزان آب مورد نیاز بدن

میزان آب مورد نیاز بدن

میزان آب مورد نیاز بدن یکی از مسائل مهمی است که همه باید باید آن را در زندگی خود رعایت کنیم ،همگی شنیده ایم که آب نقش مهمی را در حیات انسان دارد  و مصرف کافی آب و مایعات در طی روز اهمیت زیادی دارد و بدون نوشیدن آب ادامه حیات امکان پذیر نمی باشد.

 

میزان آب مورد نیاز بدن

 

ولی آیا واقعا می دانید که میزان آب مورد نیاز بدن چقدر میباشد؟ و آیا به قدر کافی آب دریافت می نمایید؟ در این مقاله در مورد اهمیت آب و میزان آب مورد نیاز بدن بیشتر آشنا خواهیم شد .

اهمیت میزان آب مورد نیاز بدن :

آب برای حفظ سلامت مطلوب بدن ضروری میباشد ولی میزان نیاز بین افراد مختلف، متفاوت است. مطالعات توصیه های متفاوتی را در طی سالیان متوالی ارائه نموده اند اما در حقیقت نیاز به آب در بدنتان به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله وضعیت سلامت کلی تان، میزان فعالیت بدنی شما و اینکه محل زندگی تان کجاست.

لذا هیچ فرمول واحدی برای همه فرد وجود ندارد  و کسب اطلاعات بیشتر در مورد میزان نیاز بدنتان به مایعات کمکتان خواهد کرد که حدس بزنید چه میزان مایعات را باید روزانه بنوشید.

میزان آب مورد نیاز بدن و عملکرد آب در بدن:

آب عنصر شیمیایی اصلی بدن شما می باشد. به صورت متوسط 60% از وزن بدنتان از آب تهیه شده است. خیلی از فعالیتهای طبیعی و عملکردی از بدنتان به آب وابسته میباشد.

برای مثال مواردی مانند: دفع سموم از ارگان ها، حمل مواد مغذی به سلول ها و ایجاد محیط مرطوب برای بافتهای گوش و حلق و گلو همگی جزئی از وظایف آب می باشند.

میزان آب مورد نیاز بدن و عملکرد آب در بدن:

 

کمبود آب می تواند منجر به دهیدراته شدن و کم آبی بدن شود ( حالتی که زمانی اتفاق می افتد که بدنتان آب مکفی برای اجرای عملکرد های طبیعی را نداشته باشد).

اگرچه مراحل نهایی کمبود آب بدن به خصوص در کودکان می تواند منجر به صدمات جبران ناپذیر و یا حتی مرگ گردد اما کمبود آب و یا دهیدراته شدن ملایم نیز می تواند انرژی بدنتان را تحلیل برده و شما را خسته کند. این موضوع بویژه در فصل گرما بیشتر مشاهده می گردد.

حال میزان آب مورد نیاز بدن می بایست در طی روز مصرف شود؟ این سوال، سوال ساده ای است ولی پاسخ آسانی برای آن وجود ندارد. الگوهای زیر می تواند کمک نماید تا از نوشیدن مایعات کافی در طی روز مطمئن شوید .

روزانه چه میزان آب مورد نیاز بدن باید مصرف شود؟

شما روزانه در طی تنفس، تعریق و ادرار و اجابت مزاج، آب بدنتان را از دست خواهید داد. برای عملکرد مطلوب بدنتان می بایست ذخایر آبی بدنتان را با مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی مایعات هستند، تجدید و بازسازی نمایید.

مطالعات بسیاری تلاش کرده اند که نیازهای تقریبی بدن به آب را به صورت متوسط برای بزرگسال سالمی که در یک آب و هوای معتدل زندگی می کند، تخمین بزند. در ذیل به برخی از این نظریات اشاره می شود:

نظریه جایگزینی مایعات دفعی در تامین میزان آب مورد نیاز بدن :

میزان دفع ادرار برای بالغین به صورت متوسط در حدود 1.5 لیتر (6.3 فنجان) در روز می باشد. شما در طی روز به طور متوسط نزدیک به یک لیتر آب را طی تنفس، تعریق و اجابت مزاج از دست خواهید داد.

معمولا غذاها شامل 20% از کل مایعات دریافتی شما هستند . لذا اگر در طی روز 2 لیتر آب و یا دیگر مایعات (کمی بیش از 8 فنجان) را بنوشید ، عموما به موازات دریافت رژیم غذایی طبیعی مایعات از دست رفته را میتوانید جبران کنید .

 

مصرف روزانه 8 لیوان آب که هر لیوان حاوی 240 سی سی آب باشد:

یک نظریه دیگر در رابطه با  دریافت آب قانون 8×8 (نوشیدن 8 لیوان آب / هر لیوان آب حاوی 8 اونس یا 240 سی سی آب میباشد) که در کل معادل با مصرف 1.9 لیتر آب و مایعات در طی روز می باشد.

همچنین این قانون را می توان به این صورت تعبیر کرد که منظور فقط نوشیدن آب نیست و همه ی مایعات مصرفی در طی یک روز کامل را شامل میشود . اگرچه این نظریه با شواهد علمی تایید نشده است اما بسیاری از متخصصین از این قانون اساسی به عنوان یک الگو برای تخمین مایعات و آب مصرف شده در طی روز استفاده می نمایند.

توصیه های رژیم غذایی در تامین میزان آب مورد نیاز بدن :

مراکز معتبر رژیم درمانی این چنین توصیه می نمایند که در کل میزان آب مورد نیاز بدن مردان  نزدیک به 3 لیتر (در حدود 13 فنجان) مایعات را از کل آشامیدنی های روزانه و زنان در حدود 2.2 لیتر( حدود 9 فنجان) مایعات را از کل آشامیدنی های روزانه شان دریافت مینمایند. از این میزان مصرف 6 تا 7 لیوان آب ضروری می باشد.

جدا از فرضیه هایی که در بالا ذکر کردیم اگر میزان آب مورد نیاز بدن به اندازه کافی در طی روز می نوشید به طوری که به ندرت احساس تشنگی می کنید و روزانه حدود 1.5 لیتر (6.3 فنجان) و یا بیشتر ادرار بی رنگ یا زرد خیلی کم رنگ از شما خارج میشود پس می توان حدس زد که دریافت مایعات شما به اندازه ی کافی میباشد .

توصیه های رژیم غذایی:

 

مصرف آب در رژیم لاغری:

متخصصین تغذیه معمولا  برای کاهش وزن نیز توصیه می کنند که 7-8 لیوان آب (میزان آب مورد نیاز بدن )را بنوشید اگرچه شواهد علمی کمی برای اثبات آن وجود دارد  ولی مصرف کافی آب بویژه در تنظیم سوخت و ساز بدن و نیز در تنظیم اشتها مفید میباشد، چرا که بسیاری از افراد چاق در تشخیص حس تشنگی و گرسنگی دچار اشتباه میشوند و مصرف منظم آب در جلوگیری از پراشتهایی می تواند تاثیر گذار باشد .

ولی مصرف بیش از اندازه و یا جایگزین کردن میزان آب مورد نیاز بدن به جای وعده های غذایی تحت نام آب درمانی کاملا غیر منطقی بوده و می تواند عوارض زیاد گوارشی و کلیوی به وجود آورد علاوه براین که این کاهش وزن  به صورت مداوم نخواهد بود، چرا که شما نمی توانید برای مدت طولانی این رژیم نامتعادل را به همراه برنامه غذایی خود داشته باشید .

نکاتی برای دستیابی به اهداف میزان آب مورد نیاز بدن 

نکاتی برای دستیابی به اهداف میزان آب مورد نیاز بدن 

 

در نتیجه اکنون‌که می‌دانید چقدر آب هرروز باید بخورید، بیایید درباره نحوه اطمینان از اینکه شما واقعاً میزان آب مورد نیاز بدن را دریافت می‌کنید صحبت کنیم. ابتدا ممکن است نوشیدن بیش از ۱۰۰ اونس آب ( ۳ لیتر آب)  غیرممکن به نظر برسد، ولی با استفاده از این راهنمایی آسان شما می‌توانید بدون هیچ نوع زحمتی به هدف خود برسید.

میزان آب مورد نیاز بدن و نوشیدن ۲ فنجان آب پیش از هر وعده غذایی:

ثابت شده است که نوشیدن ۲ فنجان آب قبل از هر وعده‌غذا، برای تامین میزان آب مورد نیاز بدن به شما کمک می‌کند تا در طول زمان غذا خوردن وزن کم کنید. اگر شما این کار را سه بار در روز انجام دهید در واقع یعنی در  سه وعده صبحانه، ناهار و شام ، شما ۴۸ اونس آب نوشیده اید .

میزان آب مورد نیاز بدن در صبح و شب:

عادت نوشیدن یک لیوان آب (۱۶ اونس) زمان بیدار شدن و همچنین یک لیوان پیش  از اینکه هر شب بخوابید، این مقدار ۲۴ اونس آب را به مصرف روزانه شما اضافه خواهد کرد. راحت ترین راه برای تامین میزان آب مورد نیاز بدن این است که لیوانی یا ظرف آب را در کنار بستر خود حفظ نمائید، به‌محض اینکه از خواب بیدار شدید و روز را شروع کردید، می‌توانید آب آشامیدنی را مصرف کنید.

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =