پیوند استخوان ایمپلنت دندان چیست و چگونه انجام میشود ؟

پیوند استخوان ایمپلنت

پیوند استخوان ایمپلنت دندان چیست و چگونه انجام میشود ؟

پیوند استخوان ایمپلنت دندان برای چه کاری انجام میشود ؟ گاهی اوقات فردی که درخواست ایمپلنت دندان می دهد، استخوان فک وی ، شرایط نگهداری ایمپلنت را ندارد. در این موارد دندانپزشک بسته به میزان تحلیل استخوان، راه هایی برای پیوند استخوان ایمپلنت دندان ارائه می دهد.

پیوند استخوان ایمپلنت دندان چیست و چگونه انجام میشود ؟

پیوند استخوان ایمپلنت چیست؟

پیوند استخوان ایمپلنت برای بازسازی استخوان تخریب شده دندان به دلیل بیماری پریودنتال میباشد. پیوند استخوان ایمپلنت زمینه را برای رشد مجدد استخوان و بازگرداندن ثبات به آن‌ را فراهم میکند. به این جراحی بازسازی استخوان می‌گویند.

 

پیوند استخوان ایمپلنت دندان چیست؟

پیوند استخوان ایمپلنت ،کمیت و کیفیت  استخوان فک از جمله عوامل مؤثر در موفقیت طرح درمان ایمپلنت دندان است. از دست دادن استخوان و یا به اصطلاح تحلیل استخوان های نگهدارنده دندان ها باعث لق شدن دندان ها و در نهایت از دست دادن دندان ها می گردد.

زیرا با تحلیل استخوان، استخوان کافی برای نگهداری دندان ها وجود نخواهد داشت. معمولا تحلیل استخوان به دنبال بیماری های حاد لثه، عفونت های حاد، پوکی استخوان، دیابت نوع دوم و از دست دادن دراز مدت دندان ها رخ می دهد.

 

از آنجایی که استخوان در دندان ایمپلنت، نقش نگهدارنده پایه ایمپلنت را به عهده دارد، استخوان فک از جمله عوامل موثر در موفقیت طرح درمان ایمپلنت های دندانی می باشد.

با توجه به آنکه رشد مجدد استخوان تحلیل رفته امر دشواری می باشد، هم اکنون متداول ترین روش جهت اعاده وضعیت مطلوب استخوان، پیوند استخوان ایمپلنت میباشد. برای این منظور، در درمان ایمپلنت، می توان از روش های مختلفی که در ادامه توضیح داده شده اند بهره مند شد .

 

پیوند استخوان ایمپلنت دندان چیست؟

پیوند استخوان ایمپلنت به روش استئوژنز

روش اول پیوند استخوان ایمپلنت به نام روش استئوژنز شناخته شده است. در این روش استخوان از ناحیه ای از بدن خود بیمار (داخل ویا خارج دهان وی ) برداشته شده و به قسمت مورد نظر پیوند داده می شود.

بافت های استخوانی انتقال پیدا کرده، شروع به رشد کرده و به این صورت استخوان های جدید جایگزین استخوان های ازدست رفته میشود .

 

پودر استخوان ایمپلنت

روش دوم پیوند استخوان ایمپلنت به نام روش ایجاد داربست برای بازسازی استخوان شناخته میشود . در این روش از موادی پودری شکل ذرات شیشه زیست فعال که اصطلاخا به آن پودر استخوان ایمپلنت گفته میشود به منظور حمایت کردن غشا و ایجاد داربستی برای رشد سلول های استخوان ساز به کار برده میشود.

پودر استخوان ایمپلنت پس از قرار‌گیری در بدن از بین رفته و جای خود را به بافت جدید خواهد داد. در حقیقت، این پودر استخوان بستر درستی را برای کشت سلول‌های استخوانی فراهم آورده و بازسازی بافت استخوانی را سرعت میبخشد .

پیوند استخوان ایمپلنت در گذشته

در گذشته، کاشت ایمپلنت برای بیمارانی که تراکم بافت لثه و استخوانی کمی داشتند روش مناسبی نبوده ، زیرا احتمال زیادی برای از دست دادن ایمپلنت وجود داشته است . ولی امروزه راه های  جدیدی برای افزایش تراکم استخوان ایجاد شده است.

 

پیوند استخوان ایمپلنت چگونه انجام می شود؟

اگر بیمار به پیوند استخوان ایمپلنت نیاز داشته باشد، جراح دندانپزشک ذراتی از استخوان فک خود بیمار، یا  از منبعی دیگر (بایومتریال ها) را برداشته و به منطقه مورد نظر پیوند می زند. در صورتی حجم لثه به اندازه کافی نباشد، پیوند لثه با برداشتن مقداری از لثه خود بیمار و اضافه کردن به منطقه مورد نظر کار را انجام می شود.

What is implant bone graft?

آیا پیوند استخوان ایمپلنت دردناک است؟

درد ناشی از پیوند استخوان ایمپلنت از کشیدن دندان زیادتر نیست و برای راحتی بیمار، مرحله پیوند استخوان،  با بی حسی موضعی انجام می گیرد تا احساس درد به حداقل خود برسد. با از بین رفتن  احساس بی حسی، استفاده از داروهای مسکن، برای از بین بردن درد توصیه میشود .

 

چه قدر زمان لازم است تا پیوند استخوان ایمپلنت التیام یابد؟

التیام زخم و موفق بودن پیوند استخوان، بسته به شرایط بدنی و میزان سلامتی بیمار دارد؛ اما به صورت کلی گرفتن پیوند استخوان ۱-۶ ماه زمان میبرد .

پیوند استخوان ایمپلنت چه کمکی به کاشت ایمپلنت می کند؟

استخوانی که تراکم زیادی دارد برای موفقیت کاشت ایمپلنت دندانی بسیار ضروری است؛ زیرا ایمپلنت (فیکسچر) باید با استخوان فک پیوند خوبی برقرار کرده. تراکم استخوانی کم مانع از قرار گیری مناسب ایمپلنت در فک خواهد شد .

با کمک پیوند استخوان ایمپلنت تراکم و حجم استخوان بالاتر رفته و از موفقیت آمیز بودن مراحل درمانی و التیام، اطمینان حاصل می گردد. هنگامی که تراکم استخوانی به میزان مناسب  خود برسد، مرحله اول کاشت ایمپلنت قابل انجام است .

 

چگونگی بازسازی استخوان های تحلیل رفته

معمولا تحلیل استخوان  به دنبال بیماری هایی که در زیر عنوان شده  اتفاق میفتد:

بیماری های حاد لثه
پوکی استخوان
دیابت نوع دوم
گاهی اوقات تحلیل استخوان به اندازه ای زیاد است، که دندانپزشک مجبور به جراحی کردن می شود. ولی اگر تحلیل استخوان در حد کمی باشد و سر وقت متوجه شده باشید، با مراقبت و روش هایی می توان از وخیم شدن اوضاع آن جلوگیری کرد.

یکی از روش ها: درمان تحلیل استخوان

پیوند استخوان ایمپلنت برای بازگرداندن استخوان های از دست رفته به کاربرده میشود و رشد دوباره استخوان هایی که از دست رفته اند کار بسیار سختی است. امروزه تنها راه برای بازگرداندن کامل استخوان ها، پیوند استخوان ایمپلنت انجام میشود .

 

یکی از روش ها: درمان تحلیل استخوان

 

1- نوع اول پیوند استخوان ایمپلنت توسط روش استئوژنز انجام میگیرد که در آن رشد دوباره استخوان ممکن می شود. در این روش استخوان از ناحیه ای از بدن خود بیمار به طور مثال ناحیه ای از فک برداشته شده و به ناحیه ای که نیاز است انتقال داده می شود.

2- به این روش پیوند استخوان ایمپلنت ، ایجاد داربست برای بازسازی استخوان میگویند . از موادی مثل ذرات شیشه زیست فعال به صورت پودر برای حمایت کردن غشا و ایجاد داربستی برای رشد سلول های استخوان ساز اطراف به کار برده میشود . (داربست‌ها بعد از قرار‌گیری در بدن از بین رفته و جای خود را به بافت جدید می‌دهند.)

3- این نوع پیوند استخوان ایمپلنت نیز القای استخوان نامیده می شود که در آن پیوند بافت ماتريکس استخواني دمنيراليز، از شخص دیگر و استخوان سالم وی که در بانک استخوان ذخیره شده استفاده می شود.

این استخوان سالم در ناحیه ای که نیاز به پیوند دارد، قرار می گیرد. ماتريکس استخواني دمنيراليزه باعث می شود یاخته ها در جایی که استخوان از دست رفته است رشد کنند.

استفاده از ماتريکس استخواني دمنيراليزه از استخوان های افراد دیگر هم قانونی و هم روش سالمی می باشد. قبل از اینکه پیوند استخوان ایمپلنت انجام بگیرد، استخوان ها به طور کامل استرلیزه می شوند.

پس از حصول اطمینان در رابطه با سلامت استخوان، باید آزمایش های لازم برای مناسب بودن آن با بدن مورد نظر فرد انجام شود، اطمینان از اینکه بدن پیوند را رد نکند، اهمیت بالایی دارد.

4- تمیز کردن کامل و برداشتن پوسیدگی دندان در پیشگیری از عفونت هایی که باعث از دست دادن استخوان می شود، بسیار مهم است . در این روش نیاز به عمل جراحی وجود ندارد به همین علت بیشتر برای افرادی که از بیماری هایی مثل دیابت رنج می برند کاربرد دارد.

5- استفاده از هورمون استروژن برای جلوگیری از پوکی استخوان کاربرد بالایی دارد. استروژن از پوکی استخوان جلوگیری کرده وسرعت روند تحلیل استخوان را کم میکند .

نیاز به پیوند استخوان ایمپلنت چگونه تشخیص داده می شود؟

بعد از اینکه شخص به دندانپزشک مراجعه کرد، با کمک عکس رادیوگرافی، فک را مورد معاینه و بررسی قرار میدهد . در این بررسی تراکم استخوان فک، بررسی شده ، تراکم استخوان در بیمارانی که چندین دندان خود را از دست داده اند، با مشکلات بیشتری روبرو هستند . با این شرایط، فرد بیشتر نیاز به پیوند استخوان ایمپلنت دندان پیدا خواهد کرد .

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =