کامپوزیت

کامپوزیت

کامپوزیت

کامپوزیت دندان یکی از بهترین نوع از داشتن دندان های زیبا میباشد به طوری که گویا دندان های جدیدی در دهان شماست در صورتی که کامپوزیت به دندان های شما متصل است و یکی از بهترین نوع است چرا که بیشتر بازیگران خارجی و ایرانی از این روش استفاده می کنند و دندان سفید و زیبایی را دارا می شوند.

 

کامپوزیت

کامپوزیت دندان چگونه است؟

کامپوزیت ماده سفید رنگ دندانپزشکی میباشد که برای دندانهای قدامی کاربرد دارد. این ماده بیشتر جنبه زیبایی داشته و از دوام و استحکام بالایی نیز رو به روست. البته میزان دوام استحکام ماده کامپوزیت به اندازه ماده آمالگام نیست اما کمتر از آن هم در درمان های ترمیمی بی تاثیر نمیباشد. در فرایند چند مرحله ای اصلاح طرح لبخند بیماران، کامپوزیت ها نقش زیادی را دارد  و می توانند دندان های پوسیده، ترک برداشته و لب پر شده بیمار را به خوبی برطرف کرد .

بهترین اصلاح طرح لبخند با استفاده از مواد کامپوزیت دندان به چند شکل مختلف صورت می گیرد که عبارت اند از:

1- پر کردن دندان های پوسیده:

یکی از کاربردهای مهم  استفاده از کامپوزیت برای پرکردن دندان ها می باشد. زمانی که دندان های بیمار به عارضه پوسیدگی مبتلا باشند، دندانپزشک ابتدا با بررسی هایی که انجام می دهد، عمق پوسیدگی را تعیین میکند .

این کار از طریق اشعه x انجام می شود. در این صورت بهترین دندانپزشک زیبایی به آسانی میتواند  میزان نیاز دندان ها را به ماده کامپوزیت مشخص نماید.

 

بعد از این مرحله، مرحله ی تخلیه دندان ها میباشد. برای اینکار دندانپزشک با استفاده از وسایل مخصوص پوسیدگی ها و تیره گیری های داخل دندان را خارج میسازد . سپس دندان را عصب کشی می شود. این کار برای جلوگیری از درد دندان صورت می گیرد.

 

با اتمام مرحله عصب کشی مرحله انجام کار در خود دندان است . دندان به صورت کامل تخلیه و در آن فضای مناسبی برای قرار گرفتن ماده کامپوزیت ایجاد میشود. ناگفته نماند که همه ی مراحل گفته شده برای همه دندانها (چه دندان های خلفی و چه قدامی) به یک صورت انجام می شود.

 

آنچه در روش درمان و ترمیم دندانها تفاوت ایجاد می کند، نوع ماده ی پر کننده میباشد که برای دندان های خلفی از ماده آمالگام و برای دندانهای قدامی ، ماده هم رنگ دندان یا کامپوزیت به کار برده میشود .

اصول استفاده از کامپوزیت دندان برای پر کردن دندان:

هنگامی که ماده کامپوزیت در درون دندان جایگذاری می شود، توسط نور لیزری به دندان میچسبد که بعد از مدتی محکم میشود . یکی از نکات مهم در زمان جایگذاری ماده کامپوزیتی، دقت خود دندانپزشک است.

 

به طوری که ماده کامپوزیتی حالت چسبندگی کمتری دارد و در صورت نداشتن دقت کافی، ممکن است میان کامپوزیت و دندان فاصله به وجود آید و همین فضای خالی عامل پوسیدگی دندان در آینده خواهد شد.

به همین علت دندانپزشک باید ماده کامپوزیتی را به صورت لایه لایه وارد به دندان چسباند  و پس از هر بار ورود ماده، از نور لیزری استفاده کرده و تا اطمینان کامل از چسبیده شدن ماده بر روی دندان، لایه را رها نکند.

2-ترمیم دندانهای لب پر شده با کامپوزیت دندان :

هنگامی که مقدار کمی از دندان ها لب پر شده یا شکسته شده باشد، ترمیم آن توسط ماده ی کامپوزیت امکان پذیر است. گاهی روکش کردن دندان با تراش بیش از حد مینای دندان همراه میباشد که به دندان آسیب جدی وارد می کند.

 

در این صورت جراح دندانپزشک زیبایی با استفاده از ماده هم رنگ دندان به راحتی جاهای آسیب دیده دندان را پر می کند. همچنین در صورتی که دندان ترک داشته باشد، این عارضه می تواند از طریق ماده کامپوزیتی برطرف شود .

3- استفاده از روکش های کامپوزیت دندان:

روکش های کامپوزیتی با استفاده از مواد رزین ساخته می شوند و به دلیل سطح صاف و درخشنده ای که دارند می توانند برای دندان های آسیب دیده و تیره رنگ به کار برده شوند .

 

همینطور اگر تنها دو دندان بیمار از یکدیگر فاصله دارند، به درمان ارتودنسی نیازی نیست و بیمار می تواند به راحتی از طریق ونیرهای کامپوزیت دندان های مرتب و منظمی داشته باشد.

استفاده از روکش های کامپوزیتی برای بستن فاصله میان دندانها به این صورت میباشد که روکش با قالب بزرگتر از دندان ها ساخته و بر روی آنها قرار می گیرد. در این صورت به صورات کامل فاصله دندانها پر شده و دندان ها به هم نزدیک به نظر می آیند .

این روکش ها می توانند بین 4 تا 8 سال عمر داشته باشند . البته میزان دوام آنها به مراقبت های بیمار بستگی دارد. به صورت کلی موارد استفاده از روکش های کامپوزیتی را می توان در بهبود رنگ، ظاهر، اندازه و ساختار دندان به کار برد  که موجب اصلاح طرح لبخند شده و زیبایی و جوانی را به بیماران بخشید .

مزایای پر کردن دندان با کامپوزیت :

 

مزایای پر کردن دندان با کامپوزیت :

  • این مواد پیوند بسیار محکمی با دندان ایجاد میکنند  که از دندان در مقابل شکستن کمک می نماید.
  • به وسیله نور مخصوصی مواد ترمیمی ظرف چند ثانیه سخت می شوند.
  • برای پر کردن دندان با کامپوزیت نیاز کمتری به تراشیدن و دریل کردن دندان میباشد و بخش بیشتری از ساختار طبیعی دندان تغییری نخواهد کرد .
  • چون این مواد هم رنگ دندان هستند از لحاظ زیبایی مزیت محسوب میشود .
  • شکل دهی به مواد کامپوزیتی برای دندانپزشک آسان است  در نتیجه نتیجه ی نهایی آن به دندان شباهت بسیاری دارد .
  • کامپوزیت عایق حرارتی خوبی میباشد . از آنجایی که آمالگام فلز میباشد  رسانای خوبی برای انتقال دما است. مخصوصا در مواردی که پر شدگی زیاد باشد، تجربه حساسیت دندان به سرما و گرما متداول میباشد. در اکثر موارد حساسیت دندان پس از چند روز یا چند هفته کم میشود  اما در برخی افراد این حساسیت تا آخر همراهشان است به خصوص هنگامی که دندان در معرض سرما قرار می گیرد.
  • مواد ترمیمی کامپوزیت امکان انواع ترمیم های دندانی را فراهم میسازد  و در بسیاری از مواقع به جای تعویض مواد ترمیمی، می توان تنها قسمتی از بخش  آسیب دیده دندان را پر کرد چرا که مواد جدید کامپوزیت هم به دندان خوب می چسبند هم به پر شدگی پیشین.
  • برخی افراد ممکن است به آمالگام آلرژی نشان داشته باشند ، اما واکنش آلرژی به کامپوزیت دندان کمتر مشاهده شده است .

بهترین مواقع استفاده از کامپوزیت دندان

همانطور که قبلا گفته شد از کامپوزیت دندان برای ترمیم پوسیدگی های دندانی و یک دست شدن رنگ و فرم دندان ها استفاده می کنند.

مواقعی که افراد نمی توانند از کامپوزیت دندانی استفاده کنند؟

اگر انجام کامپوزیت از لحاظ اکلوژن یعنی (طرز قرار گرفتن دو فک و دندان بر روی یکدیگر) برای فرد صلاح نباشد روش ارتودنسی به او توصیه میشود.

 

بهترین مارک کامپوزیت دندان

بهترین برند کامپوزیت به ترتیب کامپوزیت ایویکولار آی پی اس ، کامپوزیت کازمادنت و اولترادنت هستند و بهترین دیسک های پرداخت و پالیش که در استحکام و رنگ پذیری دندان خیلی اهمیت دارند ، دیسک کازمادنت در رنگ های مختلف و بیسکو است.

دوام کامپوزیت های دندان

ماندگاری و دوام کامپوزیت های دندان بالا است ولی احتیاج به مراقبت های لازم دارد و فرد باید موارد بهداشتی و نیز اصول تغذیه ای را رعایت کند تا عمر کامپوزیت ها را به بیش از 10 سال برسد

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

معمولا این روش بدون ناراحتی انجام می گیرد و دندانپزشک در ابتدا یک ژل بی حسی را در ناحیه تزریق اعمال می کند تا شما سوزن را احساس نکنید.

معایب کامپوزیت دندان:

معایب کامپوزیت دندان:

مراقبت از کامپوزیت دندان باید به درستی انجام شود  و فرد به صورت مداوم بهداشت دهان ودندان خود را باید رعایت کند تا آسیبی به دندان های خود وارد شود . قابل ذکر میباشد که کار با مواد کامپوزیتی سخت می باشد و نیاز به مهارت کافی دندانپزشک زیبایی دارد تا بهترین لبخند برای فرد ایجاد نماید . عدم مهارت و تجربه کافی می تواند  میزان رضایت بیمار را کم کند  .

هزینه کامپوزیت و ونیر

هزینه کامپوزیت و ونیر بسته به کیفیت مواد مورد استفاده ، تجربه و مهارت دندانپزشک و میزان وخامت دندان میباشد.

عوارض کامپوزیت دندان

از عوارض اصلی کامپوزیت دندان تورم و آسیب لثه است که در زمانی اتفاق می افتد که کامپوزیت خوب بر روی دندان قرار نگیرد.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + شش =